< návrat zpět

VFC PLAUEN

Historie
Bohužel náš klub nehrál v dobách komunismu takovou roli jako další saské kluby – Zwickau, Aue nebo Chemnitz (a to beru kluby bližší 80-ti km!). Ale po politických změnách jsme „nově“ začali náš klub nazývat VFC (nově je pouze v uvozovkách, protože jde vlastně o název historický používaný do roku 1945).

Postupem času začal klub znovuobjevovat ve vyšších ligách. Nejlepší období jsme zažívali v roce 1990, kdy se v Plauenu hrála 3. tvz. „Regionalliga“ a stadion navštěvovalo často více než 3.000 diváků. Bohužel jsme tenkrát z ligu neudrželi a klub hraje dodnes až 4. tvz. „Oberligu“.
V 90. letech se začala utvářet skupina fanoušků „Mitte“ (což je část Plauenu, odkud pochází nejvíce fandů), kterou tvořili především starší fanatici. Později se na ní nabalili i mladší fans. Ovšem za první opravdouvou bandu orientovanou na „ultra – styl“ se dá považovat až „Plauener Jungz“. Ta se skládala z cca 20-ti lidí, co pravidelně jezdila na venkovní zápasy. Nutno podotkonout, že jsme v té době změnili sektor a z tradičního místa uprostřed, se přemístili do oblouku za jednou z branek, kde sídlíme dodnes! Ovšem po bolestné ztrátě 3. ligy mnoho z PJ ztratilo motivaci pro jméno VFC něco dělat. Většina z nich sice dále na fotbal chodila, ale v sektoru se neobjevovali… Část z těchto lidí dále VFC podporovalo, nutno však dodat,že veskrze neorganizovaně! Toto vše se dělo do roku 2003, kdy se fanoušci VFC pod hlavičkou „Ultras Plauen“ opět sjednotili. V té době zvýšila tato mladá skupina svůj počet na 25 stálých členů… Později také vznikla druhá skupina, nazývající se „Sektion Süd“, kde své první ultra – krůčky dělali nejmladší členové…

Současnost / Venku
Poslední 3 roky jsme na každém výjezdu, nejčastěji volíme cestu vlakem. Nejlépe se tradičně prezentujeme při zápasech s Zwickau a také Auerbach (ve druhém případě se jedná o bohužel malého místního rivala). Další fanoušci VFC jezdí na výjezdy povětšinou busy, či auty. Průměrně jsme všude v cca 100 lidech. Při důležitých zápasech, nebo na derby se však náš počet pohybuje okolo 500 – 1000 fans! Nelze nezmínit loňský zápas v 280km vzdáleném Magdeburgu, kde jsme se objevili ve středu v úžasném počtu 450 fans! Vždy se snažíme svůj klub podporovat, jak to jen lze, bohužel se však často stává, že se o atmosféru na stadionu se stará pouze nejmladší generace, kdyžto stařší výjezďáci se ozvou tak
3-4 krát za zápas, což se nám nelíbí, ale co se dá dělat (celosvětový probém: pozn. překladatele).

Jinak nás pálí, ostatně jako všechny další bandy ve východním Německu, bezbřehá debilita Policie, se kterou je jen spousta problémů (cestují s námi vlakem, jsou všude, kde se pohneme atd.). Všichni doufáme, že se situace „znormalizuje“.

Současnost / Doma
Na slabé soupeře bez hostujících fandů zápasy navštěvuje okolo 1.000-2.000 diváků a nás v sektoru se objevuje tak 50-100. Ovšem na dobré zápasy na týmy jako Leiptig, Zwickau nebo Chemnitz se náš počet v sektoru zvyšuje na asi 200-300! Samozřejmě se v těchto zápasech snažíme využít potenciálu a prezentujeme se nejrůznějšími choreografiemi, transparenty atd. Ne vždy se vše podaří, ale doufáme, že se nám podaří ještě rozšířit naše řady…

Družby
Po trvale dobrých kontaktech s fanoušky Chemnitzer FC, jsme v roce 2004 s tímto týmem uzavřeli oficiální družbu! Prakticky na každém důležitějším zápase jsme my v Chemnitzu, či oni u nás.
Pár lidí má také dobré vztahy s fancluby FCB z Mariánských Lázní, Chebu, či Franiškových Lázní

Kontakty s Baníkem
Okolo roku 2000 pár lidí jezdilo po východoevropsých stadionech (nejvíc samozřejmě v ČR), potkali jsme se několikrát s lidmi okolo FCB a začali tento klub podporovat. V současnosti se snažíme být na každém zápasu Baníku, na kterém nám to čas dovolí… Jsme k vidění především na zápasech po Čechách, ale tento rok jsme konečně zavítali i do Ostravy (domácí zápasy se Slavií, Plzní a Zlínem) – chtěli bychom počet návštěv zvýšit, ale vzdálenost hraje proti nám (z Plauenu do Ostravy a zpět je to 1200km!) Navštívili jsme taky přátelák FCB v Katowicích…

Samozřejmě víme, že tyto návštěvy nemohou vyústit v nějakou opravdovou družbu, jelikož jsme malý klub, ale i tak jsme hrdí, že můžem být součástí fandů Baníku, rádi se u vás učíme a inspirujeme, co se týče organizace, chorea atd.

Budoucnost
Je těžké být klubem, bez nějaké slavné historie, klubem bez úspěchů, či evropských zkušeností… Zároveň je to pro nás velká výzva a motivace!!! Snažíme se vybudovat klub, bez rad starších, spíše se sami snažíme o něco nového… Snažíme se mezi nás přivést další a další lidi, kteří jsou ochotní pro klub něco udělat, byť třeba tím, že budou pravidelně chodit do sektoru, či jezdit na výjezdy. Samozřejmě se snažíme být na klubu co nejvíce nezávislí a v rámci možností realizovat naše plány a myšlenky.

Hurvinek

Přeložil: A from BK

vlajky VFC Plauen zde