< návrat zpět

BOHUMÍN

Bohumín je odjakživa fanouškovskou základnou Baníku. Už dávno před „mistrovskou sezónou“ jezdilo na domácí zápasy ostravského Baníčku spoustu bohumíňáků, v menším počtu jezdili i na výjezdy a pár (především starších) bohumínských se účastnilo i akcí chuligánskych. Pak přišla sezóna plná euforie, kdy Baník vyhrál titul mistra ligy a najednou z Bohumína začalo jezdit nespočet aut a plných autobusů na ostravské Bazaly. Jinak tomu nebylo ani na výjezdech kde spolu se „starýma“ jezdilo i plno nových sezonnich fanoušků, pro které začal být Baník módou. I když mnoho z těchto lidí bylo jen fanoušky sezonními – já tomu říkám pseudofans – i přesto vzrostlo takové to mrazivé nadšení, když bylo při legendárním výjezdě na Spartu bohumínské nádraží přeplněno k prasknutí. Po euforii záplava fanoušků upadla, ale i přesto dále jezdí na zápasy našeho klubu stále hodně bohumínských, ať už na zápasy doma, tak i venku.

Co se týče těch „aktivnějších“, ti starší už nemají moc času, přišli rodiny, práce a podobně, takže se pochopitelně na jejich místo dostávají ti mladší,
ale stejně tak je tomu asi všude. Několik těchto aktivnějších lidí, těch pár starších co ještě mají chuť a čas, ale momentálně hlavně ti mladší, se účastní i akcí chuligánského ražení. Jedná se hlavně o takzvané „Dacany“, kteří sice nemají, jako celek nijak zvlášť dlouhé trvaní, ale snad nadějnou budoucnost.

Spousta bohumínských často navštěvuje i zápasy klubu FC Bohumín (který hraje ve stejné lize jako přátelský Havířov), někdy i jeho výjezdy. Na několika zápasech se fandilo i s pomocí pyra a podobného supportu, ale prioritou samozřejmě stále zůstává Baníček!

Na závěr bych rád poukázal na pár webových stránek typu „MADE IN BOHUMIN“, a to na hezký portál od Rose www.rosfcb.com a stránky již zmiňovaných Dacanů – www.dacani.xf.cz , které nejsou žádným portálem, ale jen spíš takovým malým vzkazníkem a galerií jejich členů. Dále stojí zapozornost uvést, že existují i vlepky Dacanů,dokonce i šála, kterou si nechali udělat někteří bohuminští příznivci Baníčku a na jaře by měla být představena i větší „dacanská“ vlajka.

za Bohumínské, Jorge z Dacanů