Kategorie: Aktuality, Zahraniční blogy

Výlet na Balkán

Výlet na BalkánTrochu se zpožděním, ale přeci jenom pohled na Věčné derby

Na začátku února přišel Trevor s nápadem,  zda li bych nechtěl vyjet do Bělehradu na věčné derby.  To mělo byt i zároveň jako oslava 72 let CZ Bělehrad. Výlet však znamenal absenci na domácím zápase Baníku po 5 letech.  Slovo dalo slovo a po nezbytném souhlasu našich drahých poloviček a zajištění ubytování se v pátečních dopoledních hodinách vydáme na cca 800km dlouhou cestu. 

Cestou se zastavujeme v Trnavě u stadionu, u nějž si prohlédneme to co jde vidět. Následně cesta přes Slovensko (některé věci možná straší někoho i teď) , Maďarsko a po Srbsku probíhá v klidu a tak zhruba po 10hodinách jízdy se ocitáme v Bělehradě. Hned ráno míříme ke stadionu, kde bez nějakých hovadin kupujeme lístky, prohlédneme si okolí  stadionu. Jak domácí Zvezdy, tak i hostujícího Partizanu. U Zvezdy se podíváme i do útrob, kde jsou fanshopy, jak oficiální tak i fans.  Ještě než jsme dorazili ke stadionu, tak zřejmě Trevorův vzhled upoutá pozornost policejní hlídky. Po zjištění že jsme cizinci nás s omluvou propustí a popřejí hezký pobyt. 

V okolí obou stadionů, které od sebe nejsou daleko vzdáleny, je velké množství streetartového umění. Kousky jsou to povedené a tak fotíme a fotíme a já si v duchu říkám, ach jo my češi.... Následně pokračujeme v prohlídce Bělěhradu. Město je to hezké, občas tam jsou ale ještě pozůstaky války vidět. K večeru se snažíme dostat pomocí mhd ke stadionu. No, povede se nám to, a já slibuju že už nikdy nebudu nadávat na systém české dopravy.  Na to že se jednalo o nejrizikovější srbský zápas byla bezpečnostní prohlídka lehká oproti teď Frýdku. Rovněž i četnící rozdělující na východní tribuně domácí a hostující fans byli tak v klidu že se dívali chvilkama na fotbal a občas se chytali i za hlavu. Povzdych podruhé... 

Oba tábory se na začátku prezentují fanatickým supportem, který postupem času bohužel pro nás uvadá a zvedne se až když Partizan srovná. Obě strany rovněž nešetří pyrem, po použití nějaké kvalitní dýmovnice  se chvilku nehraje. České komentátory by asi sanitka nestačila odvážet kolik se toho odpálilo. V kotli Delije hořelo v prvních 15 minutách furt něco. Grobari zase odpalovali vše hromadně, ve druhé půli zasypali fízly větší sprškou ale ti zůstali snad a jenom se bránili se štíty. Povzdech potřetí. A když Partizan v závěru srovnal, tak letěla i nějaká ta sedačka. Jediným, kdo fízlům dělal potíže byl provokotér, kterému se snažili bezúspěšně domluvit. Ještě mě v sektorech zaujala jedna věc. Při pálení kořistí v kotli Delije to nechali hasiči v klidu hořet, takže povzdech počtvrté. Domácí si ještě na úvod připravili kartoniádů, hosté se przenotavli vlajkama na tyčích a nějákými nápisy. Cyrilice fakt nerozumím. Kotle bych hodnotil takto: Delije Slavia, Grobari Baník.

Co se týče fotbalu, nebyla čekána nějaká sláva, ale trošku nasazení při derby mohlo být. Srovnal bych to s naši druhou ligou, vlastně FNL. Chtěli jsme nabídnout i gastornomické okénko, ale v nabídce byl pouze párek v rohlíku. Ještě zmíním že na stadionu bylo 41 000 diváku, na té naši tribuně mohlo být tak 10000 a přestože běželo jedno okénka s nápoji (možná jich bylo více, jenže nebyly objeveny a nikdo se nezmínil že by jinde byly) byl jsem obsloužen rychleji než na stadionech v ČR.

V neděli po znovunalezení člena posádky se vypravujeme do Nového Sadu, protože návrh v podobě návštěvy druhé maďarské ligy byl zamítnut. Zatímco do Bělehradu putují asi dotace EU, tady jako by se zastavil čas. Avšak i tady v okolí stadonu jsou překrásné grafy, které opět můžeme závidět, neboť jsme v čr.... No a na kocni cesty jsme se jako turisté ještě užili Budapešť. Ale to už asi nebude tak zajímavé. Hodně příjemně strávený víkedn. I bez jeansů :-P. 

Trevorův pohled k vidění zde, více fotek ze zápasu např. na ultras tifo.net


Vydáno: 14.3.2017 20:06 | 
Přečteno: 1865x | 
Autor: Hody
 | Hodnocení: