Kategorie: Zahraniční blogy

PLOCHÁ DRÁHA V POLSKU

Plochá dráha na fotbalovém webu? Divné, ale jedná li se o polskou scénu, kde je plochá dráha sport č. 2, nezaškodí zabrousit i na ovály, kde kromě vůně benzínu a jízdy ve smyku můžeme vidět i ultras choreografie a frenetické fandění.

   Je slunečné nedělní odpoledne, ve zhruba 118 tisícovém městě Zielona Góra se hraje zápas KS Falubaz Zielona Góra – KS Apator Toruń. Stadion s kapacitou 15.000 diváků je zaplněn téměř do posledního místa, sektor hostů je také slušně zaplněn, na plotech visí vlajky, všude okolo sektorů stojí ochrana či těžkooděnci, domácí na úvod prezentují choreo, speaker stojící na plotě předříkává chorály, pokřiky vytvářejí skvělou atmosféru. Klasický fotbalový zápas jakých je v Polsku spousta?

Ne! Místo hráčů, míče a zelené trávy zde máme 400 metrů dlouhý a 9 metrů (v zatáčkách 12 metrů) široký škvárový ovál o písčitém podkladu a 4 jezdce na motorkách s motorem o obsahu od 493 cm3 do 600 cm3 (podle kategorií soutěže, délky či povrchu dráhy). A ani ty výsledky nejsou klasické jako 1:1 ale zápasy končí třeba 52:38 

Základní informace a trocha historie

Původní anglický název je „speedway“, v Polsku se setkáte s názvem „žužlovia“ nebo prostě „Żużel“.
Všeobecně rozšířeným názorem je, že plochá dráha vznikla v Austrálii. Ale není tomu tak. Ještě dříve než se rozšířil tento sport v Austrálii, jezdilo se na škvárových drahách již v Americe. Ovšem okruhy byly tenkrát dlouhé 1,6 km, byli tedy o mnohem delší než dnes. Na konec to však byla Austrálie, která první dala světu dnešní styl, kterým se dnes tyto závody jezdí, a to v roce 1923. První závod v Evropě se uskutečnil 19.2. v roce 1928 před návštěvou 20.000 diváků. Hlavním efektem závodu je jízda smykem – motorky nemají brzdu :-). Plochou dráhu dělíme do tří základních skupin, a to na klasickou krátkou, dlouhou spolu s travnatou a vše je uzavřené ledovou plošinou. Tyto disciplíny se mezi sebou stylem vůbec nemění, ale v parametrech dráhy a motocyklu ano. Krátká plochá dráha je nejvíce rozšířena v Evropě (hlavně Polsko, Anglie, Dánsko, Švédsko…). Jezdí se na oválných okruzích v délce přibližně 400m na čtyři kola. Průměrná rychlost je kolem 80km/h a čtyři kola jsou ujeta přibližně za 1min 8s. Startují vždy 4 jezdci (dva za domácí a dva za hostující tým) na takzvanou pásku, která po rozsvícení zeleného světla vystřelí nahoru. A tak se tedy dá říct, že na startu záleží nejvíce. Motocykl jezdce musí být postaven podle určených parametrů. Jezdec musí na dráhu vjet během 2 minut a má povolen nejméně 3 starty než nastoupí na lajnu. Po rozsvícení zeleného světla se nesmí dotknout pásky, jinak by byl vyloučen z jízdy. Při kontaktu a následovaném pádu je zaviněný jezdec také diskvalifikován a poškozený je-li zdravotně v pořádku může jet. Systém rozjížděk je na 5 jízd, kde první dostává 3 body, druhý dva, třetí 1 a poslední zůstává bez bodu.

Fandění na Speedway

Konec už teorie o tomto sportu a pojďme se podívat na fans scénu v Polsku, která ze Speedwaye dělá druhý nejoblíbenější sport v této zemi. Celkově scéna na ploché dráze je taková jako na fotbale, jen v menší míře. Jsou zde kotle, ultras skupiny, zakládají se sdružení fanoušků, produkují se předměty s klubovou tématikou, jezdí se na výjezdy, na stadionech je plno ochranky a při derby i těžkooděnci nebo policie s brokovnicemi či slzným plynem. Dochází k potyčkám s policii nebo s fanoušky soupeře a dokonce jsou i zde domluvené bitvy chuligánů (klasické „ustawki“). Je zde dělení na chuligány, ultras, fanoušky, pikniky. S piknikama je to na ploché dráze horší, protože jsou zde v obrovské míře používány trubky, sirény a různé jiné odpornosti. Ultras se s nimi snaží bojovat a do kotle s výše uvedenými předměty nesmíte ???? . Fandění je zde o dost těžší než na fotbale, nejenže se snažíte překřičet sektor hostů, ale hlavně obrovský hluk z motorů (někde jsem četl, že snad něco okolo 90 decibel!), takže se fandí hlavně v přestávkách a mezi rozjížďkami. Pyrotechniku jsme mohli vidět i na ploché dráze téměř všude, a to do roku 2009, než byl přijat nový zákon, který ji tak jako na fotbale zakazuje…

Výjezdy na speedwayu vypadají téměř totožně s fotbalovými, jezdí se hlavně organizovaně, vše za asistence policie, ale ne tak velké jako na fotbale, takže malé skupinky se můžou dost snadno odtrhnout od svého doprovodu. Ligy jsou děleny na Ekstraklasu, I. Ligu a II. Ligu. Po všech stránkách jsou nejaktivnější kluby v Ekstraklase (Falubaz Zielona Gora, Unia Leszno, Polonia Bydgoszcz, Apator Torun …) ale i v I. Lize jsou kluby jejichž fanoušci tvoří chorea nebo jezdí ven (např Start Grniezno nebo ROW Rybnik).

Nejaktivnější kluby

Téměř všechny kluby na ploché dráze propadly sponzorům, který jim bohužel změnil logo, název nebo rovnou obojí (např. Klub KS Apator Toruň má jiné logo a od roku 2007 se prezentuje jako KST Unibax S.A). Fanoušci a Ultras samozřejmě bojují za zachování tradic a používají původní názvy a loga, budu tedy kluby uvádět podle tradičních názvů i se znaky které Ultras uznávají a používají:

KS Falubaz Zielona Góra

– Barvy žluto – bílo – zelené, ve znaku slavná myška Mickey! :-))
– Vznik klubu v roce 1961, fans scéna se začala tvořit v 80tých letech. V roce 2002 založena Ultras skupina Falubaz Net F@ns (FNF) a v roce 2006 založili převážně mladí fanatici chuligánskou skupinu FhZG’06 (Falubaz hooligans Zielona Góra 2006). O dva roky později vznikla skupina chuligánů do 18 let s názvem YF’08 (Young Falubaz 2008).
– V kotli do 600 lidí, smír s MKS Flota Świnoujście (fotbal, I. Liga) a největší nepřátele Falubaze jsou Stal Gorzów, Unia Leszno, Chrobry Głogów, Apator Toruń.

KS Apator Toruń

– Barvy žluto – modro – bílé
– Vznik klubu v roce 1962, chuligánská skupina SNA’01, Ultras vznikli v roce 2008 s názvem Ultra Familiares’08. 4 roky předtím povstala Ultras skupina s názvem Net F@ns Speedway Toruń.
– V kotli od 200 do 900 hlav. Družba s Ruchem Chorzów, nenávist s městským rivalem Elana Toruń a téměř s každou plochodrážní ekipou. Fanoušci mají přezdívku „Křižáci“.

KS Unia Leszno

– Modro – bílé barvy, Unia je nejúspěšnější plochodrážní klub v Polsku.
– Unia vznikla už v roce 1938, grupa UUL – Ultras Unia Leszno vznikla v roce 2003. Jiné skupiny jsou např Ultra Division, LFH, W’06.
– Kotel do 200 lidí, Unia nemá s nikým družbu ani smír, mezi hlavní nepřátele patří Falubaz Zielona Góra, Sparta Wrocław, Włókniarz Częstochowa, Obra Kościan, Ravia Rawicz

ZKS Polonia Bydgoszcz


– Bílo – červené barvy ,vznik klubu v roce 1946
– Počátky fandění v roce 1992, v 2006 roku založeni Ultras from Polonia.jiné skupiny jsou např White Red Brothers
– Družba s Stomil Olsztyn (fotbal 3. liga), smír s plochodrážními kluby Włókniarz Częstochowa, GKM Grudziądz. Nepřátelství s Zawisza Bydgoszcz, Apator Toruń, Elana Toruń. Kotel do 300.

KS Stal Gorzów Wlkp.

– Žluto – modré barvy
– Hlavní skupina která se stará o fandění a chorea na stadionu se jmenuje Společenství Fanoušků KS Stal Gorzów „Stalowcy“,vytvořena byla teprve 6. června 2009 avšak počátky fandění začínají již v 80. letech. Další skupiny jsou Ultras Sonadores a Young Gang.
– Stal nemá ani družbu ani smír, v kotli do 400 osob. Nenávist s Falubaz Zielona Góra, Stilon Gorzów .

ZKS Unia Tarnów

– Modro – bíle barvy, přezdívka fanoušků je „Vlaštovky“
– Klub založen v roce 1957
– Kotel do 500, skupina Ultras Unia.

Další kluby které stojí za zmínku jsou Gkm Grudziadz, Wlokniarz Czestochowa, Sparta Wroclaw, Wybrzeze Gdansk, z druhé ligy pak Start Grniezno a ROW Rybnik…..

P.S : Nejkrásnější na ploché dráze jsou stejně „umbrella girls“


Vydáno: 5.8.2010 11:54 | 
Přečteno: 855x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: