Kategorie: Zahraniční blogy

BOJ LEGIE WARSZAWA S KONCERNEM ITI

Počátky aktivit ITI

   Už několik let trvá doslova válka mezi námi, fanoušky Legie Warszawa a vedením našeho klubu, kterým je společnost ITI. Jde nám především o to, aby všichni fanoušci Legie mohli znovu svobodně chodit na zápasy a fandit svému milovanému klubu tak, jak je to umožněno jiným klubům v Polsku. V první řadě je to boj za základní lidská práva, svobodu projevu, svobodné výjezdy na venkovní zápasy a boj proti přeměně našeho stadionu na vězení, kde si budou moci koupit vstupenku pouze lidé sympatizující s ITI.

Jsme v konfliktu s velmi silnou společností, disponující vlastními televizními kanály, novinami a velkým politickým vlivem. Na zápasech jsme vystaveni nepřetržitému monitorování a šikanovaní ze strany ITI. Například při koupi lístku si nemůžeme svobodně vybrat do kterého sektoru vstupenku chceme, za opuštění svého místa vyznačeném na lístku si lehce můžeme vykoledovat zákaz vstupu na náš stadion až na dva roky. Pravidelně se nám snaží bránit ve výjezdech na jiné stadiony v Polsku, což jak věříme, je v rozporu s ústavou. V září 2008 zatkla policie více než 700 osob směřujících na městské derby s Polonii Warszawa na základě zákona o nelegálním schromážďování, který byl přijat ještě v 80. letech komunistickou vládou. Je samozřejmě jen náhoda, že pár týdnů před tímto derby, jednali zástupci ITI s ministerstvem vnitra o tom, jak bojovat proti fanouškům.

Bojkotujeme oficiální klubový fan shop, organizujeme demonstrace, vydáváme fanzin. Desítky tisíc lidí z klubů po celém Polsku, ale i zahraničí, podporuje náš boj, o náš osud se zajímají i nezávislí novináři, kteří se nebojí síly koncernu ITI.

Během okupace Legie dosáhla společnost ITI v našem klubu spoustu pozoruhodných úspěchů, zde jsou nejvážnější z nich:
1. Legia je zadlužená v rekordní sumě, která se blíží k 100 milionům zlotých.
2. Neschopné vedení nedokázalo ani po 4 letech najít hlavního sponzora na dres
3. Na dresech je logo jedné z firem patřících koncernu ITI. („N.pl“ digitální televize, dnes už jako hlavní sponzor na dresu.)
4. Legia pravděpodobně jako jediný klub na světě pomlouvá své fanoušky a stará se o jejich negativní obraz v médiích.
5. Před příchodem ITI se průměrná návštěvnost utkání Legie pohybovala okolo čísla 10.000 diváků na zápas. Po příchodu toto číslo výrazně kleslo, kapacita stadionu byla z důvodu rekonstrukce snížena na 4.800 míst, avšak stadion se už nikdy nevyprodal. (Legia už má svůj stánek plně zrekonstruován tak, aby odpovídal normám UEFA a mohlo se na něm hrát Euro. Oficiální otevření nového stánku bude 7. srpna 2010.)
6. V září 2008 sledovalo utkání Legia – Arka pouhých 2.800 fanoušků, což je náš negativní rekord.
7. ITI najali do svých služeb Dariusza W. Osobu zapletenou v celo-polské korupční aféře.
8. ITI poté natočili film oslavující Dariusza W.
9. ITI najali do svých služeb Pawła Kaczorowského, který se v minulosti proslavil vulgárními urážkami na adresu našeho klubu.
10. ITI dosadili do funkce prezidenta klubu svého člověka, původně odborníka literatury, osobu která více krát diskreditovala klub i sebe sama v médiích, dokonce i zahraničních.
11. ITI povolili umístění graffitu Polonia, našeho městského rivala na náš stadion.
12. ITI najali na zápasy bezpečnostní službu Sylwestra Z, osoby zatčené za korupci.
13. Rovněž najali bezpečnostní službu Edwarda Misztala, bývalého komunistického funkcionáře.
14. Veřejný ochránce práv uznal návštěvní řád Legie za nezákonný.
15. Vůdci fanoušků bojující proti ITI jsou žalování za pomluvu ostatními fanoušky klubu, což je světový unikát.


Vydáno: 20.7.2010 11:33 | 
Přečteno: 382x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: