Kategorie: Trevorův blog

VÝJEZD DO SPLITU

Report ze zápasu Hajduk Split – Zenit Petrohrad

Večer, dne 3.11. roku 2010 jsme se ve čtyrech lidech (dva kluci a dvě holky) vydali na dalekou cestu do Dalmácie, potažmo Splitu, kde se následujícího dne měl odehrát asi jeden z nejrizikovějších zápasů v historii Evropských pohárů. Na sebe měli narazit domácí Hajduk Split a za soupeře mu měl být ruský Zenit Petrohrad.

Tomuto zápasu předcházel první vzájemný zápas v Petrohradě, kde domácí chuligánka napadala Torcidu po celém městě a taktéž se tam odehrávaly velké boje v ulicích, takže odveta slibovala docela tvrdou odvetu za Pitěr. Aby tomu nebylo málo, tak Rusové mají pravoslavnou družbu se Srbama, kteří je měli přijet podpořit a jak je známo, tak Chorvaté se Srby přímo nesnášejí, hlavně za zvěrstva z válek v devadesátých letech.

Cesta utekla celkem rychle a v deset hodin dopoledního času už na nás pražilo chorvatské slunce. Po bloudění v uličkách Splitu a po ubytování jsme se šli projít a nedalo se přehlídnout, jak má všude Torcida své špehy. Na nábřeží, v historickém centru, v kavárničkách a hlavně v přístavu neb tam se očekával příjezd fanoušků Zenitu Petrohrad. Na jednom místě je totiž jak přístav, tak letiště a nakonec autobusové i vlakové nádraží.
fotografie0189
A došlo i na nás, když jsme ukončili procházení po městě, šli jsme na chvíli na pokoj a nedbali jsme upozorňování našich slečen, že nás „někdo“ sleduje. Po krátkém navštívení našich pokojů jsme vyšli ven a kdo byl ve Splitu někdy, tak ví, že tam jsou ultra malé a úzké uličky. Jedna taková byla i před našim hotelem a toho využila osmička lidí podporující Torcidu. Obklíčili nás u dvěří, holky „gentlemansky“ zavřeli za dveře, aby nic neviděli a jejich nejspíš šéf bandy nás začal vyzvídat, jestli jsme rusové. Někteří jedinci z této tlupy měli na nás připravené i flašky, tyče a další zbraně. Když jsme se legitimovali, že jsme Češi, tak nám pak podali ruku a popřáli hezký den 

Ale ani toto mě a známého neodradilo od toho navštívit večerní zápas Hajduku se Zenitem. Tam čekalo další překvapení, a to v podobě tlačenice, daleko větší než kterou jsme my chachaři zažili na výjezdě v Plzni, kde mají takový ten mini vlez do sektoru. Tady to bylo něco podobného ale asi o 200 lidí víc a jak se blížil začátek utkání, tak se tlačenice začala stupňovat. Naštěstí security nějak zvlášť nezdržovala a vše probíhalo rychle a dalo by se říci, že i hladce.
fotografie0194

Fanatismus na stadionu byl maximální, hlavně vůči Rusům. Při ohlašování sestavy Zenitu se snesl ohromný pískot, který byl snad slyšet až do místního přístaviště. Dále byli vidět fanoušci, jak si přejíždějí prstem přes krk směřující na kotel Zenitu. Nejčastěji byl slyšet pokřik „Ubi ubi ubi srbina“. Byla to reakce na první zápas v Petrohradě, kdy místní řvali „Ubiju Ustaša“.  Kotel k tomu připravil celosektorové choreo přes celý kotel. Musí se ale i pochválit kotel Zenitovců, v počtu asi 120 až 130 kusů zvládali skvěle svůj support a dokonce někdy i překřičeli slovutnou Torcidu.

V 60. minutě byl stav utkání 3:0 pro hosty a fanatismus už byl pouze v kotli Torcidy, když hráči domácího celku střídali, spustil se znova ohromující pískot, nejspíš, aby si uvědomili, že takhle teda ne, ale pak Ljubičič snížil na 1:3, odpálili se první ohně a support začal zase pomalu ale jistě stoupat. Hajduk začal Zenit přehrávat a dal další gól. Nakonec to skončilo 2:3 pro Zenit, k tomu rusové odpálili ve svém sektoru parádní pyroshow a mohlo se jít domů.
fotografie0208

Co mně taky uchvátilo, tak to, jak všude byli nakreslené graffiti místní Torcidy, od novinových stánku po zastávky až po fasády skoro všech budov ve městě. Je vidět, že místní jsou na Hajduk náležitě hrdí.


Vydáno: 10.11.2010 17:53 | 
Přečteno: 558x | 
Autor: trevor20
 | Hodnocení: