Kategorie: Trevorův blog

NÁVRAT DO MINULOSTI

Dne 26.2 roku 2009 se podnikl Evropský výjezd na poslední ročník tehdejšího poháru UEFA (v současnosti tento pohár nese název „Evropská liga“). Cílem se stalo Německé město Stuttgart, kde večer nastoupil tamní VfB proti Zenitu Petrohrad.

Jednalo se již o odvetu, v prvním mrazivém souboji na stadionu Petrovskij vyhráli domácí Pitěrovci 2:1.

 

Když jsme dojeli do tohoto hlavního města spolkové země Bádensko-Württembersko, přivítalo nás nejen nevlídné počasí ale hlavně velmi početné zastoupení fanoušků Zenitu Petrohrad. O příznivce domácího klubu jsme takřka nezavadili ale zato modro-bílé barvy byly vidět na každém kroku.

Velmi dobře je ve Stuttgartu udělaná dopravní infrastruktura, na Hlavním nádraží se vleze do metra, které následně fanoušky doveze skoro až ke stadionu, jenž nese název Mercedes-Benz Arena. Tento příklad by si měli vzít k srdci architekti, co staví stadiony v Česku, pokud aspoň jim jde o pohodlí fanoušků.


V okolí stadionu to vypadalo jak někde u Babylonské věže. Byla slyšet převážně ruština, němčina, turečtina, řečtina a bůh ví jaké ještě jazyky. Největší perlou se ale byla hospoda u stadionu, která měla být řecká, ale obsluhovali tam Turci, a hosté, kteří tam před zápasem nabírali síly, byli v drtivé většina národnosti ruské. Z tohodle by měl Vůdce „radost“, kdyby to viděl.

Cestou na svatostánek nesoucí jméno místní slavné automobilky jsme ještě odpálili dvě modré dýmovnice a následně nás čekala u vstupu na stadion ochranka, která by se nezadala s tou, co působila na Střížkově, důkladnější prohlídku sem snad ještě nezažil. Ale i tak se Pitěrovcům podařilo pronést do sektoru nějaké to pyro, jak bylo krásně vidět při příležitosti, když se Zenit dostal do vedení v zápase.

V sektoru hostí by se dalo napočítat kolem dvou tisíc fanatiků, domácí kotel byl taktéž zaplněn do posledního místa, ale tady nastává první zklamání. Na to, jak v úvodu zápasu domácí bouřili, šla postupem času kvalita supportu dolů. Probrali se, až když domácí Gebhart vyrovnal. Zato kotel Zenitu fandil od první do poslední minuty, a když v 86. minutě dal Fajzulin na 1:2, neznal fanatismus Rusů v sektou mezí, někteří dokonce naběhli na plot, což se zase moc nelíbilo ochrance a hrozil konflikt.


Za zmínku stojí i vůdce kotle Zenitu, stačilo udělat gesto rukou a rázem všichni tušili (věděli), co mají zpívat či dělat, to sem osobně ještě nikde nezažil.


Vydáno: 11.2.2011 18:06 | 
Přečteno: 415x | 
Autor: trevor20
 | Hodnocení: