Kategorie: Summary sezon

SUMMARY – PODZIM 2007 OČIMA FANOUŠKA

Už dlouho jsme něco podobného nezažili a věřme, že četnost této skutečnosti se bude jen zvyšovat – mluvím samozřejmě o změnách v kádru – do podzimní části sezony 2007/2008 jsme vstupovali posilněni!

Kdo by to z pamětníků posledních let tušil. Je pravdou, že po sezoně nám byl bohužel prodán David Střihavka do Norwiche, ale kromě dalších odchodů Pavla Besty a Maroše Klimpla (v této fázi již pouze střídajících hráčů) jsme o nikoho jiného nepřišli.

Naopak směr Bazaly zamířil bývalý reprezentant Bolf, ze zahraničí se vrátil stále ještě talent ostravské kopané Svěrkoš, levá strana měla posílit o Tchuře s Tesaříkem a managerské řady se rozrostly o ostravskou legendu pana Wernera Ličku. Když se ve druhém kole zranil Lukeš a bylo jasné, že díky svému zranění přijde o podstatnou část sezony, koupilo ihned vedení z druholigové Příbrami Rudolfa Otepku. Z tohoto bylo patrné, že umístění Baníku v této sezoně už bude pouze v rukou samotných hráčů.

Do podzimní části jsme vstoupili na horké půdě nováčka z Bohemians, který před sezonou hýřil optimismem. Na zem byl vrácen hned ve svém prvním zápase, když naši hráči vyloupili Vršovice a vyhráli 2:0. Soupěřem Baníku v prvním domácím zápase byli hráči Mostu, či spíše hráči hrající pod hlavičkou Mostu. Most podal dobrý výkon a jeho současné umístění by po tomto zápase málokdo předpovídal. Hosté dvakrát vedli, nicméně naši hráči vždy dokázali odpovědět a ke konci zápasu v rozmězí čtyř minut definitivně zvrátili vývoj utkání na svou stranu.

V třetím kole jsme hráli opět na Bazalech a přivítali jsme před sezonou tradičně oslabený Liberec. Tento zápas se vryl do paměti zejména díky dvěma excesům libereckých hráčů, kteří během dvou minut ještě v první půli oslabili po obdržených červených kartách svůj tým. Baník nakonec zvítězil i ve třetím utkání poměrem 3:1.

Do Zlína přijela opět početná enkláva fans Baníku, která mohla vidět zajímavý zápas, o jehož výsledku rozhodl zlínský stoper Zbožínek, který nás dvakrát „sestřelil“ ze vzduchu. První branka znamenala vedení Zlína, druhá konečnou remízu 2:2

Plzeň, překvapení loňské sezony zamířila na Bazaly v pátém ligovém kole.Proti jeho ambicím zisku bodů se však postavil Zeher, který dvěmi brankami rozhodl o vítězství Baníku 2:0. Ten od třetího kola nahradil distancovaného a následně nemocného Svěrkoše, jenž přišel o podstatnou část podzimní části ligy.

V šestém díle naší ligy přijeli naši hráči na trávník rozjeté Slavie. Po taktickém výkonu v prvním poločase a naopak strhujícím ve druhé půli jsme si ze Strahova odvezli cenný bod za remízu 0:0. Kromě nemocného Svěrkoše nám v tomto utkání chyběli i zranění Rajtoral s Řezníkem!

Po bodových hodech tomu chtěl pravděpodobně osud, abychom v sedmém dějství podzimu nevyválčili ani bod…navíc doma…navíc se Sigmou. O výsledku rozhodnul brejk Hartiga, který překonal Vaška a přeze velkou snahu našich hráčů o zkorigování výsledky, rozhodl o odvozu třech bodů na Hanou.

Osmé kolo znamenalo tři body i nezapomenutelné žižkovské šero. Když už to vypadalo na ukončení zápasu z důvodu špatné viditelnosti vstřelil Bystroň branku, po které se světla rozzářila a diváci tak mohli vidět i druhou branku z poslední minuty utkání, kterou vstřelil již uzdravený Svěrkoš.

Na Bazaly v devátém kole přijely do té doby vedoucí Teplice. Velmi dobrý zápas, s velmi dobrými výkony všech zúčastněných hráčů skončil stejně jako zápas, v té době s taky vedoucí Slavií dvě kola nazpátek – 0:0.

Do Jablonce jsme zajížděli jako třetí nejúspěšnější celek probíhající ligové sezony, ale od tápajících domácích, kteří naopak bojovali o poslední příčky, jsme více než jeden bod neodvezli. Po brankách Baranka a Rajtorala skončil zápas remízou 1:1.

V jedenáctém kole jsme hostili lepšící se Mladou Boleslav. Zápas, který byl ohrožen mlhou nad Bazalami skončil nakonec divokou přestřelkou. Naše obrana si v tomto zápase vybrala první slabší chvilku, což nakonec i díky slabším chvilkám na straně Boleslavi skončilo vysokou remízou 3:3. Zajímavosti utkání byla jistě druhá žlutá karta (a tedy automaticky červená) pro hostujícího Poláčka, který však první žlutou kartu neobdržel…A třetí branka do naší sítě zaváněla více než je zdrávo ofsajdem, ale na tohle se historie ptát určitě nebude.

Naprostá katastrofa na ná čekala ve 12. kole, kdy naši hráči zajížděli na hřiště nevýrazných Budějovic. Výletní zápas však pro naše hráče znamenal ostudu a odjezd domů s třemi brankami na kontě…

Ostudu mohli naši hráči odčinit doma s Brnem, proti kterému se nám tradičně nedaří. Výsledkově hráči debakl v Budějovicích odčinili, herně však nikoliv. Brno mělo mnohem více vyložených brankových příežitostí, a tak jen díky štěstí a výbornému Vaškovi zůstaly po výsledku 2:1 body v Ostravě.

Špatnou formu si naši hráši přivezli i na hřiště na chvostu ligy se potácejícího Kladna. A opět si klubovým autobusem vezli domů tři branky…

Po důrazném varování ze strany vedení nastoupili naši hráči doma proti zlepšující se Spartě. V prvním poločase se o fotbal málokdo zajímal, ale ve druhém jsme mohli pozorovat zlepšený výkon Baníku, který nakonec po nemnoha šancích na obou stranách skončil zaslouženou remízou 0:0.

V posledním 16. kole zajížděl Baník na hřiště Mostu, který se mezitím propadnul do samého suterénu ligy. Typický zimní zápas jsme nakonec výsledkově zvládli a vyhráli po brankách Tchuře a Varadiho 2:0.

Výkony našich hráčů by jsem rozdělil do třech kategorií. Do té nejlepší bych jednoznačně zařadil osu týmu – Vaška, Bystroně, Rajtorala, Marka, Otepku a Svěrkoše. Tito hráči podali kvalitní výkony a i když jsme i u nich mohli zaznamenat kratší poklesy formy, patřili k tahounům mužstva.

Do druhého „výkonostního koše“ by jsem zařadil Zehera, Metelku, Řezníka, Mageru, Mičolu, Varadiho a Cigánka. Ti nepodávali rozhodně špatné výkony, ale jejich schopnost „udělat“ zápas je přeci jen nižší, než u výše jmenovaných. I když např. Zeherovi se to několikrát podařilo, jenže po dobrých výkonech následovaly zase ty horší…

V poslední skupině se dle mého subjektivního hodnocení ocitli Čoupek s Tesaříkem, Tchuřem a Mišinským, a to hlavně z toho důvodu, že se za celý podzim nedokázali vybojovat stabilní místo v kádru.

Závěrem snad jen tradiční summary summary – podzimní část se hráčům rozhodně vydařila. Nebýt trojgólových proher v Budějovicích a na Kladně dala by se půlsezona hodnotit v superlativech.

Na jaře nás čeký tvrdý boj o evropské poháry a musíme doufat, jak v udržení si výkonosti, tak v to, aby se nám vyhýbala zranění. Otazník visí nad startem Lukeše a zejména Bolfa, který se po vleklých problémech podrobil na podzim chirurgickému zákroku a budeme jistě netrpělivě sledovat, zdali se na jaře v drese Baníku Ostrava objeví.


Vydáno: 21.12.2007 11:27 | 
Přečteno: 530x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: