Kategorie: Summary sezon

Rok 2016 v Baníku

Rok 2016 v BaníkuCo vše se událo v právě končícím roce

Kalendářní hrací rok pro fotbalový klub FC Baník Ostrava je ukončen, tudíž by to chtělo udělat znova menší roční souhrn toho nejdůležitějšího, co se v tomto kultovním a legendárním mužstvu událo. Minulý rok 2015 si můžete zpětně přečíst zde.

Pokud se zpětně podíváme, můžeme si my fanoušci Baníku zhluboka oddechnout, že to nejčernější období klubu v jeho čtyřiadevadesátileté historii je za námi. Ano, ještě jsou určité věci, které se musí srovnat, vyrovnat, ale základy stabilní, finančně zajištěné firmy už jsou položeny. Můžeme tedy začít:

Vedení a management klubu:

 

 

V lednovém pátečním dni a noci, dne 8.1.2016 se finalizoval prodej fotbalového klubu do rukou podnikatele, pana Václava Brabce od Petra Šafarčíka, muže, jenž tento subjekt skoro přivedl do svého exitusu. Ale než tento převod nastal, tak první finální jednání se uskutečnilo pár dní předem, v Kroměříži, v luxusním hotelu, jehož vlastníkem je taktéž pan Brabec. Ten tam čekal se svým právním zástupcem a s veškerou nezbytnou administrativou. Petr Šafarčík přijel taktéž, ale zcela nepřipraven, jeho právní zástupce nebyl schopen připravit podklady až s dětinskou výmluvou. Pana Brabce už to tak rozzuřilo toto amatérské jednání, že chtěl celou transakci ukončit (nemůžeme se mu divit, Petr Šafarčík zvaný taktéž jako "Hrobař Baníku" se snažil s ním od listopadu roku 2015 vyběhnout k užitku svému). Václav Brabec dal nicméně předchozímu majiteli ještě jednu šanci, aby si vše a v pořádku připravil do již zmiňovaného pátku.

V sobotu 9.1. fanoušci Baníku mohli odpálit zátky ze šampaňského, náš klub má nového majitele. Pána, který nemá moc rád mediální prezentaci, naopak si zakládá na tvrdé práci a na tom, aby měl ve svých firmách zaměstnance, kteří budou pracovat na 100%, z čehož pramení dobré fungování jeho podniků.

 Ale není vše světlé tak, jak to vypadá. Postupně začali padat ze skříně šafarčíkovi kostlivci, o kterých nově příchozí management neměl moc potuchy. Nový majitel se nechal slyšet, že zaplatí veškeré další pohledávky, které budou cca do 100 milionů (nepočítám oficiální dluhy). Pokud by to bylo výše, padla dokonce úvaha, že by toho nechal. Pravda byla taková, že další pohledávky byli vyšší než 100 milionů, zaplatilo se to a Baník se mohl pomalu zvedat z toho zadluženého bahna. Ale jak jsem již upozornil na samém začátku, ne vše bylo vyřešené, viz nedávný článek v lokálním magazínu "Patriot" od bývalého mluvčího FCB, Tomáše Svobody, kdy chtěl současný trenér, Vlastimil Petržela posílit mužstvo, ale nemohl, protože se řešili finanční vyrovnání s dalšími věřiteli : http://www.patriotmagazin.cz/petrzela-jestli-zustavam-v-baniku-nevim-o-cem-se-mluvi/

Pokud se v zimě začal od znova skládat nový hráčský kádr, tak i na poli manažerském bylo potřeba nové síly. Odešli zcela nekompetentní lidé jako David Balažovič, jenž sem přitáhl zahraniční hráče, jenž dostali nadstandartní platy, aniž by na to měli hráčskou kvalitu, odešel syn Petra Šafarčíka Michal, který zcela zdecimoval sportovní úsek. Odchod postihl i jeho nohsledy, jenž byli na sportovním a ekonomickém úseku, kde nadělali více škod než užitku. Odešli trenéři Korytář z "A" týmu a Helštýn od juniorských celků. 

Naopak z Karviné přišel Jan Wolf, který je nově šéf představenstva Baníku a chrání dané finance, s sebou z Karviné vzal i Petra Mašleje,  jenž pak rozhoduje mimojiné o složení hráčského kádru či má na starost mládež.  Dalším do party je všem známý bývalý mezinárodní rozhodčí, Lubomír Puček, člověk, který byl dosažen do sportovního úseku klubu. Nicméně i díky jeho kontaktům je leckdy ve spojení s fotbalovou garniturou na pražském Strahově. Nicméně, už onehdy, když se vědělo, že příjde výše jmenované duo z Karviné, vyrojily se určité pochybnosti o tom, zda zrovna oni jsou ti praví k tomu, aby pomohli k restartu tradičního klubu ze Slezska. 

Pokud jsem narazil téma juniorských celků, zde by chtěl upozornit, že zcela v tichosti zasedl do předsednictva akademie klubu FC Baník Ostrava po boku majitele a pánů Wolfa či Mašleje člověk zcela nekompetentní. Matouš Hába.  Ten dotyčný, který má velký podíl na tom, že klub minulý rok skoro zbankrotoval a zanikl. O to smutnější je tato zpráva, když vezmete v potaz to, že když pan Brabec přebíral klub, tak na setkání s fanoušky řekl, že Hába nebude mít s klubem již nic společného, pouze měl předat účetnictví klubu (Viz. setkání s fanoušky na "Sokolce", kdy doslova zazněl tento dotaz: 

"Fanoušci: Co Hába?

VB: Co se týká pana Háby, tak už jsem to říkal na té jediné tiskovce, co jsem měl v únoru. Pan Hába není v pracovním poměru, byl odsunut do pozice účtaře, protože firma Mateo vede účetnictví. Řeší se i vyúčtování dotací a ani já, byť vystudovaný ekonom, se v tom ještě neorientuju. Pan Hába nemá žádnou pravomoc, v podstatě jen firma, v které působí, vede účetnictví FCB" )"

Po dotazu na oficiálním klubovém Twitteru, jak je možné, že tento dotyčný má funkci, bylo odpovězeno klubem, že hlavní akcionář klubu (Václav Brabec) má důvěru ke všem členům v představenstvu.  Pokud budou v klubu stále působit tyto zcela nekompetentní lidé třeba i v úloze poradenské, nemůže se potom ale Baník vyhrabat z toho dna, ke kterému jej Hábové a jemu podobní dotáhli. Proto by měl být velký apel na to, aby se Matouš Hába už neangažoval v žádných aktivitách klubu FC Baník Ostrava. Jeho jméno Baníku nikdy nepomohlo a nikdy nepomůže, pokud chce majitel přivést případné obchodní partnery a ti uvidí, že tam je tento dotyčný, který na Baníku vždy páchal jenom zlo, nemůže se pak divit, že ti obchodníci nebudou chtít mít s klubem nic společného.

Nově příchozí majitel stál už od samého začátku, aby stavbu nového složení mužstva měl na starost dřívější hráč Baníku, toho času sportovní ředitel ve slovenské Senici, Dušan Vrťo. Námluvy k jeho návratu do Ostravy začaly, bohužel, jeho příchod se podařilo dotáhnout do zdárného konce až ke konci května. Proti byli povinnosti na Slovensku. 

Každopádně od 1.6. 2016 začal pomáhat Vlastimilovi Petrželovi s tvorbou mužstva, jednali společně o příchodech a odchodech hráčů.

Jeden z posledních odcházejících z klubu byl Tomáš Svoboda, jehož na pozici tiskového mluvčího klubu vystřídal Marek Lorenc, kterého jste před lety mohli vídávat mezi fanoušků Baníku a je na něm stále vidět zapálení, když Baník hraje.

Václav Brabec se stal majitelem 100% akcií Baníku, narovnává pošramocené vztahy s městem a krajem, inspiraci  v chodu a financování klubu hledá u svých přátel, to jest majitel fotbalového klubu Fastav Zlín, pan Červenka . Není také žádným tajemstvím, že se spojil se svým obchodním partnerem, panem Křetínským, který je majitel Sparty Praha a ptal se ho, jak to běží v českém fotbalovém světě . Může se taky uveřejnit, že se vedla jistá jednání se sázkovou kanceláří "Fortuna", ta se v poslední fázi, s kým spojí svoji spolupráci rozhodovala mezi naším klubem anebo podporou ligy. V jednu chvíli měl Baník dokonce navrch. Nicméně to dopadlo tak, jak to dopadlo. To ale neznamená, že obchodní věhlas klubu z Bazalů se začíná znova zvedat.

Trenér a budování hráčského kádru:

Vlastimil Petržela, svéráz, jenž je někde stále brán jako velká persona, jiní ho vidí jako velkohubého rasa, který má stále své problémy. 

Jedno se mu musí nechat, nelhal a vše řekl, jak se věci mají. Kádr byl zdecimovaný jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Legendární už je jeho hláška, že "Kabina je plná mrtvol".  A jak je známo, pan Petržela vždy sázel na mladé, "hladové" juniory. S tímto heslem také začal zimní přípravu na jaro 2016. Dával šanci mladým hráčům z juniorky, jako je Ožvolda, Granečný, Honiš, Matěj, Chmiel či Helešic.

Pokud jsem v předchozí kapitole představil management a teď píši o našich mladých puškách, nemohu zapomenout na jednu skvělou věc, která se vedení Baníku podařila s ohledem na tvorbu stěžejních hráčů do budoucna. A tím je změna smluv těchto nadějí. Minulý majitel klubu Šafarčík ve spolupráci se sportovní agenturou Sport Invest podepsal takové znění smluv, že jediný faktický subjekt, který tím mohl profitovat byla právě tato sportovní agentura. Hráči měli směšnou výstupní klauzuli, což byla voda na mlýn agentuře, která novému vedení vyhrožovala, že hráče vykoupí ze smlouvy sama a pak je prodá do jiným klubům, pokud jim management Baníku nepůjde laicky řečeno "na ruku". Jednání byla chvílemi celkem tvrdá, nicméně až na jednoho hráče všichni zůstali a podepsali takové smlouvy, které jsou výhodné jak pro mladé hráče, tak i pro klub. V jednom případě se v tom angažoval i rodič hráče, kterému záleželo na výchově syna a jelikož hráč ještě nedosáhl 18.let, rozhodující právo měla matka toho dotyčného.

Pouze jeden hráč se nechal zlákat, bohužel, toho času kapitán mužstva. I když Daniel Holzer celé jaro proklamoval, že zůstane, že podepíše novou smlouvu, že je srdcař,díky které by měl podmínky lepší než někteří hráči v první lize (v té době bylo jasné, že sestoupíme+jednání byla i v letní přestávce), nechal vedení stále čekat. Když začala letní stavba mužstva, tak jak majitel klubu Brabec, tak Dušan Vrťo mluvili s Holzerem, jak to vidí, že na něm chtějí stavět, nabízeli mu opravdu skvělé podmínky. Baník ale už začal tlačit čas, Holzer stále nevěděl, s nabídkou přišla Sparta, která zaplatila výstupní klauzuli (uzavřena Šafarčíkem, viz, výše) a Holzer se stěhoval. Tímhle jednáním zklamal řadu lidí, od vedení po fanoušky viz.: http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-domaci-souteze-druha-liga/276191/majitel-baniku-splatil-dluhy-a-spletl-se-v-holzerovi-baros-se-vrati-tvrdi.html   a   http://www.banikbaniku.cz/2016/07/31/co-zaznelo-na-sokolce/   

Holzer, který už věděl, že půjde k rivalovi a chtěl hrát na oslavném družebním zápase v Katowicích proti GKS, po utkání do kabiny Baníku přišla navštívit delegace skálopevných příznivců FCB s dotazem jak je to tedy s přestupem do Sparty. V tomto okamžiku hráč zklamal i osobnostně. Pár desítek hodin poté jeho pláč vystřídal úsměv na pražské Letné v dresu ACS. Touto odbočkou bych chtěl jen nastínit, jak to bylo s jeho odchodem a proč ho řada fanoušku Baníku přirovnává k Matušovičovi.

Přestupovou politiku spolu dělají trenér a sportovní manažer.  Ale taková idyla jako teď to ale nebyla. Jeden vetoval příchody hráčů druhému a naopak, nedokázali se shodnout, co vlastně chtějí. Vrchol všeho byl asi (ne)příchod Milana Baroše v létě, o kterého stálo vedení, za to trenér byl proti. Na druhou stranu je dobře, že si Petržela stojí za svým. 

Na jaře už to byl herně přeci jen trochu jiný Baník. Mladíci dostali šanci, ukázali, že hrát fotbal umí, akorát ještě potřebují dorůst jak herně, tak i tělesně. To ale nevadilo, aby porazili rozdílem třídy Zlín, byli vyrovnaným soupeřem Slavii a dalším. Nemohu zapomenout na velké vítězství v Příbrami, kdy po vyloučení Vráštila stejně "juniorka" Baníku otočila nepříznivý vývoj zápasu a vyhrála 2:1...

Každopádně po odchodech Lásika, Holzera, Kaši a dalších se musel tvořit nový tým. Podepsal se Azevedo, do obrany přišla stálice Zápotočný, mladá naděje Pokorný ze Znojma. S ním na kraj obrany či zálohy i Staňa. Dalším příchozím byli Urgela do útoku s Neradem do zálohy. Mužstvo se tvořilo za pochodu. Každopádně největší posilou byl navrátivší se brankář Petr Vašek z  tradičního účastníka druholigových a nižších ligových soutěží, z Opavy.  Celý tým po hromadě se setkal jen pár dní před začátkem druholigové anabázi, jenž začínala ve Znojmě. A nebýt pár zbytečných remíz ve venkovních utkání, nebyl by Baník na současné druhé příčce, ale první před olomouckou Sigmou. 

Fanoušci:

Dvě slova - buď je milujete nebo nenávidíte. 

 

Příchodem nového majitele a po pár společných schůzkách se ukončil bojkot zápasů ve vítkovickém azylu. To bylo vidět na přátelském zápase v zimní přestávce proti Spartaku Trnava, jenž byla naše družba a stále tam jsou velmi přátelské vztahy na obou stranách.

Na jaře to posléze byla jedna velká párty na tribunách, i když se vědělo, že se sestoupí. Jedno nápadité choreo střídalo druhé, o počtech snad jen pro představu, na jasně poslední tým v pražském Edenu přijelo podpořilo 1011 (rekord!) baníkovců, v Olomouci to bylo zase 1061, nezapomenutelný support, kdy 90% fanoušků zpívalo a bavilo se i přes přestávku mezi poločasy. Samozřejmě, na každým zápase byl jak skvělý počet, tak i povzbuzování, užívali si to jak fanoušci, tak hráči.

 

Rok 2016 však byl i oslavou dvacetileté nejen fanouškovské družby mezi FC Baník Ostrava a polským GKS Katowice. První takovou vlaštovkou byl poslední ligový zápas proti Brnu, dále již zmiňovaný oslavný přátelský zápas v červenci viz.:http://www.chachari.cz/gieksa-banik-3-1-8222-20let-8220-rn1765  Taková symbolická tečka za oslavami byla na podzim v Sokolově, kdy v sobotní dopoledne přijelo na 502 chacharů. To nie zgoda, to jest magia !

Je třeba také uvést, že v tom okamžiku, kdy se sestoupilo, začali mít kluby ve druhé lize obavy, jak vše organizačně zvládnout. V takovém Znojmě vycházel v místním deníku jeden poplašný článek za druhým, policie doporučovala zavřít restaurace. Dokonce v den zápasu by jste otevřené šenky napočítali na prstech jedné ruky. A není to jen o tomto městě. Netřeba dodávat, že kam Baník přijel, tak den po zápase vycházeli naopak články o skvělé atmosféře na zápasech. A vrchol podzimu? Velké slezské derby  s Opavou ! Hrané po sedmi letech, v Ostravě dokonce po jedenácti. To, co se dělo, to mělo vše, emoce, jednotnou sílu, výhru rozdílem třídy nad rivalem. Pro mne nezapomenutelný zážitek, po kterém jde i teď mráz po zádech, když si na to vzpomenu. 

Závěr:

Baník žije a bude žít dál, jsou plány na realizaci sportovního centra, které by mělo být na Bazalech a zoufale chybí jakožto základna nejen pro mladé hráče po prodání Jeremenka. I přestupové okénko by mohlo být zajímavé. Petržela v létě dychtil, aby zůstal Robert Hrubý ze Slavie na přestup, klub z Vršovic si ale řekl o velmi vysokou částku, kterou pan Brabec odmítl. V kuloárech se hovoří až o +20 milionech. 

Počkejme, co se nakonec v zimě vyvrbí za posily, nicméně, mohli by to být zajímavá jména. A můžem doufat, že na jaře oslavíme opětovný postup zpět mezi elitu.


Vydáno: 16.12.2016 15:00 | 
Přečteno: 1827x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: