Kategorie: Summary sezon

FCB – SUMMARY PODZIM 2006 OČIMA ULTRASE

Ústředním tématem podzimu 2006 byl boj proti oranžové barvě, kterou nejprve na dresy a poté i do nejrůznějších suvenýrů procpal nový sponzor Baníku, italská Kappa. Je sice jasné, že klub musí z něčeho žít, ale je na místě všem neustále opakovat a šířit, že historie, název, znak, či klubové barvy prodejné nejsou.

Na toto téma se objevila choreografie na pěti z osmi domácích zápasů. Na předposledním zápase na Bazalech byl např. pod sektory „S“ prosvětlen 55 metrů dlouhý nápis „Žádáme vedení, aby ctilo modrobílou tradici našeho klubu“. Na tom posledním visela nad kotlem výzva „! Akce kotle: Za každou oranžovou šálu nálepky zdarma!“.

Na jaře v tomto směru čeká hodně práce, především vysvětlování, aby lidé nekupovali oranžové suvenýry, ctili tak modrobílou tradici Baníku a podpořili nás v tomto protestu.

Vrcholem podzimu, co se choreografií týče, byly čtyři obří domácí prezentace na sektorech „S“. Šlo o zápasy se Slavii, Olomoucí, Mladou Boleslavi a Libercem. Škoda roztrhnutí jedné z plachet při zápase se Slavii, která tak narušila obří hodiny ukazující čas „19:22“.

Pro mnohé byla choreem podzimu prezentace na zápase s Libercem, kdy byla roztáhnuta rekordně velká plachta o velikosti 36 x 24 metru. Na ní byly planety sluneční soustavy, ale místo Slunce znak Baníku a heslo „Vše se točí kolem nás!“. Po stranách ještě další pruhované modrobílé plachty a nad tím bílé kartóny.

Zajímavý pokus se na „eSkách“ uskutečnil na zápase s Mladou Boleslaví, který se hrál téměř na den přesně s desátým výročí družby s GKS Katowice. Mezi sektorovkou „Baník“ na jedné straně a stejně velkou plachtou „GieKSa“ na straně druhé se rozzářilo 132 červených ohňů, které vytvořily obrovskou desítku na sektoru „S 2“. Nevyšlo to však zdaleka ideálně, a to díky nedisciplinovanosti lidí, kteří se na provedení akce podíleli. Pro některé je nedostatečné, že dostanou lísteček s instrukcemi o způsobu odpálení a oheň označený číslem sedačky, kde má své místo. Přes tento „polopatický manuál“ bylo mnoho ohňů odpáleno na jiných místech, či ve špatný čas…

Právě určitou nedisciplinovaností trpěly především mnohé produkce v domácím sektoru. Pracně vytvářené choreografie, tak několikrát bohužel nepřinesly očekávaný efekt díky špatnému roztažení plachet, či transparentů.

Nesporným kladem je oživení sektoru pomocí 120 nových vlajek na tyčích, které aspoň chvílemi zaplňovaly prázdná místa ve stále se zmenšujícím kotli. V tomto ohledu má momentálně Baník např. Spartě co závidět.

Naopak co se týče používání pyrotechniky, v tomto ohledu nemá už po několik let FCB konkurenci a podzim to, přes výrazné zlepšení např. Slavie, či Sigmy, jen potvrdil.

Nesporný pokles pak zaznamenal support. Na Bazalech bylo na podzim nezvykle moc „mrtvých míst“, a především když se nedařilo, tak se vše omezovalo na pokřiky typu „co vás tak málo“, „sudí co, ty kurvo“, „zahoď  praporek…“,…

Co se výjezdů týče, tak početně fans Baníku opět nezklamali. Dvakrát se jejich počet sice dostal pod stovku, ale především pondělní účast v Brně (672) a na posledním zápase na Slavii (450) překvapily i nejednoho z nich.

Tradiční mega výjezd na Spartu (1.500) už asi pro nikoho překvapením není. Přes toto vysoké číslo nutno zmínit, že zastoupení chacharů naLetné od mistrovské sezóny neustále postupně klesá.

Na choreografie byla bezpochyby nejkvalitnější prezentace v Brně. Velkolepé přípravy byly také na Spartu, ale zde zklamala organizace a neodhadnutí záludností hostujícího sektoru na Letné, a tak velká část choreografií nesplnila očekávání. Bez ultra prezentace se musely obejít zápasy v Liberci, Mostu a Jablonci.

Co se supportu týče, tak z ligových zápasů byl nejfanatičtější jednoznačně duel na Slovácku. Schválně bylo napsáno „z ligových zápasů“, protože vrchol přišel při přáteláku k desátému výročí fanouškovské družby na půdě GKS. Kdo nezažil, nepochopí. Více než 450 chacharů, skvělý společný support, zdařilé družební choreografie, množství pyrotechniky, vlajek na tyčích, sektorovky… Prostě zápas, na který se jen tak nezapomene.
Co napsat závěrem? Přestože stoprocentní spokojenost rozhodně není, tak možno konstatovat, že se podzim ostravským ultras celkem vydařil.

Rozhodně je patrné zlepšení oproti dvěma předchozím ročníků, kdy se vzpamatovávali z velkého úbytku diváků na Bazalech. Díky tomu museli upustit od monstrózních kartoniád, které jsou bez lidí neuskutečnitelné a vzhledem k počtu velkých prezentací se dá říci, že se to daří. Ideální stav to však zdaleka není. Mimo nízký počet fans v kotli i na stadionu vůbec jsou zde ještě dva další velké problémy. Jde o špatnou spolupráci lidí při
prezentaci choreografií, kde si často někteří z nich dělají, co se jim zlíbí, bez ohledu na to, že tím maří mnohahodinové úsilí druhých, a také je to neochota přiložit ruku k dílu při přípravě choreografie. Pravdou je, že většinou je nutno díky volným prostorům pracovat na přípravě dopoledne, kdy většina pracuje nebo je ve škole. Přesto právě lidé, kteří se hájí školou či prací pak v drtivé většině případů „nemohou“, ani když se něco chystá odpoledne, o svátcích či víkendu. Stalo se již jakýmsi smutným pravidlem, že jednotlivé prezentace (i na sektory „S“!) chystají 2 – 3 lidé, nejednou se stalo, že šlo o člověka jediného. Každý zájemce, kterému záleží na prezentaci ultras Baníku je při přípravách vítám, stačí se ozvat webmasterovi této stránky.

Přes nemalou finanční částku, která byla získána prodejem permanentek, které klub kotli poskytnul levněji, se dá říci, že jsou ostravští ultras, především díky prodeji nálepek a kalendáříků, na klubu finančně nezávislí. Možno také konstatovat, že z nemalé části je finančně zajištěna i jarní část. K dispozici je totiž množství materiálů na choreografie z podzimu i dřívějších dob (igelity, role papíru, kartóny), a také nemalý pyrotechnický arzenál.

Ultras Baník


Vydáno: 5.1.2007 12:21 | 
Přečteno: 451x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: