Kategorie: Summary sezon

FCB – SUMARY PODZIM 2006 OČIMA FANOUŠKA

Psát shrnutí podzimní části ligy je úkol bohužel velice smutný, protože i výsledný text musí vzhledem k předvedené hře a výslednému bodovému zisku vyznít smutně. Těžko říct, co vše čekali před začátkem ligy baníkovští fanoušci, ale holá fakta slibovala účast minimálně v horní části tabulky.

Snad poprvé pod Peterovým vedením neprodal klub v letní, či zimní ligové přestávce nějakého z klíčových hráčů (pravděpodobně již nikdo takový v Baníku nezbyl)! Odešli jen hráči, kteří nebyli v Ban&´ku dostatečně vytěžování (Zeher, Mišinský, Racko…) a i ti odcházeli převážně jen na hostování.

Bohužel vedení FCB pokračuje v trendu nedůstojných rozloučení se svými hráči, což tentokrát pocítila ikona ostravského klubu – Martin Čížek. Je smutné, že vedení nemá takový morální kredit, který by zaručil odchod těchto hráčů alespoň na standardní úrovni. Je potřeba si uvědomit, že Martin odehrál v Baníku spoustu dobrých utkání a svými brankami dělal fanouškům FCB radost již v dobách, kdy Kahoun, Vacek a spol. objížděli po světě tenisové chalengery…

Co se týká přestupů směrem do Baníku je potřeba zmínit zejména Tomáše Marka, který byl Baníkem zakoupen již v zimní přestávce, ale jaro odehrál ještě ve svém Kladnu, kde jako kapitán dotlačil tento klub do první ligy. V průběhu podzimní části vedení sáhlo ještě po jakubčovickém Janu Svatonském, který proháněl obranu Baníku v zápase Poháru ČMFS. Po hříchu po přestupu do FCB již soupeřovy beky tolik neproháněl a v zimní přestávce se vrací zpět do Jakubčovic.

Pod tíhou těchto faktů se tedy propadák očekávat snad ani nedal. V bráně jsme měli spolehlivého Rašku, stoperská dvojice Klimpl – Besta už spolu nějaký ten rok hraje a měla by rozhodně patřit k tomu lepšímu, co ligové sestavy ostatních klubů nabízejí, na kraji obrany Marek, v záloze dravé mládí v podobě Rajtorala, Tomašáka a Metelky, hráče ve středních fotbalových letech jako jsou Lukeš s Bystroněm a zkušenost v podobě Radka Slončíka. V útoku se potom o svou šanci měli bít na jaře vynikající Varadi a s ním Střihavka se Žůrkem.

Jen za jména nám však body do tabulky nikdo připisovat nebude…o čemž se naši hráči přesvědčili hned v prvních dvou kolech, kdy zápasy prohráli (FCB-Slavia 0:2. Liberec-FCB 2:0) .

Předvedenou hrou diváky nenadchli, soupeři jednoznačně chtěli body víc než naši hráči. V dalších dvou zápasech (FCB-Olomouc 3:1, Slovácko-FCB 1:2) se situace obrátila a Baník si připsal prvních šest bodů. Zejména musím vyzdvihnout zápas na Slovácku, který předvedenou hrou hráčů a supportem fanoušků dal vzpomenout na časy nedávno minulé…

Zápas v tom čase se snad ještě druholigovým Kladnem (5:1) dal vyniknout zejména Davidu Střihavkovi a ukončil periodicky se opakující série proher a vítězství našich hráčů.

Na řadu přichází série proher na hřištích soupěřů (Brno-FCB 2:1,Most-FCB 2:1) a remíz na domácích Bazalech (FCB-Plzeň 1:1, FCB-Příbram 1:1).

Po této mizerné sérii přijíždí Baník na Letnou, aby se ztrapnil prohrou 0:3, odevzdaným výkonem a fatálními chybami v obranné fázi. Toto utkání mohlo uspokojit pouze bezbřehé masochisty v řadách fanoušků FCB.

Ze samého dna nás zvedá série tentokrát vítězství na Bazalech (FCB-Zlín 1:0, FCB-Boleslav 2:0) a remíz na hřištích soupěřů (Jablonec-FCB 1:1, Dynamo-FCB 2:2).

Jarní část ligy jsme ještě na podzim započali remízou s Libercem (1:1) a  prohrou na hřišti pražské Slavie (0:2).

Pohár ČMFS pro nás skončil již na podzim. Po nepřesvědčivých výkonech na hřišti Hlučína a Jakubčovic nám zlomilo definitivně vaz utkání ve Zlíně…

Výkony hráčů:

Martin Raška – 2
Martin je brankář, kterého asi nejvíce vystihuje slovo spolehlivost. I když díky své, na brankáře, malé postavě působí v brance jako člověk, který šel jen tak kolem a když už tam byl, tak se tam postavil a zůstal tam stát, podával kvalitní výkony. Možná se u něho sem tam objevila nejistota, ale počet šancí, které dokázal zlikvidovat tyhle nedostatky zcela převyšují.Jan Marek – 3
Bývalý kladenský kapitán určitě nezklamal. Podával dobré výkony zejména v defenzivě, do ofenzivy se již tolik nezapojoval, ale možná je to jen můj subjektivní pocit a následek toho, že na jeho postu hrával dříve zcela ofenzivní Zdeněk Pospěch. Určitě je Marek jednou z lepších posil, které na Bazaly v posledních letech přišly

Pavel Besta – 3 – 4
Pro mě velké zklamání. Být oddaným klubistou je věc, která se v dnešní době velice cení…zejména v klubu jako je Baník. Nicméně je jasné, že obrana na podzim nebývale hořela a Pavel odehrál jednu ze svých nejhorších sezon.

Maroš Klimpl – 3 – 4
Právě on má být ve stoperské dvojici a potažmo celé obranné čtveřici tím, kdo ji bude řídit. Po příchodu ze Žižkova se mu to rozhodně dařilo, na tento podzim, ale bude chtít rychle zapomenou. Zmatky v obraně byly jednoduše příliš velké… Co se u Maroše navíc vytratilo byly jeho útočné nájezdy, kdy z pozice stopera vyjížděl s míčem k pokutovému území soupeře a touto překvapivou variantou tak působil zmatek v řadách soupeře.

Petr Čoupek – 4
Asi největší propadák podzimní části. Jeho zarputilost v osobních soubojích jednoduše nevyvážila fakt, že má s defenzivou problémy, stejně jako s hrou dopředu. Ještě teď mě v noci budí vzpomínky z utkání s Teplicemi, kdy Čoupek při závěrečném obléhání branky soupeře během desíti minut třikrát víceméně přihrává soupeři….

František Rajtoral – 1
Druhé pozitivum podzimu. Rajtoral už po příchodu z Příbrami ukazoval, že pravá lajna je jeho druhým domovem a akce jeden na jednoho jeho denním chlebem. Vždy jeho výkonům ale něco chybělo… Tento podzim mu však vyšel fantasticky a když v posledních zápasech začal k parádním výkonům přidávat jako krajní záložník i branky, nemůžu ho hodnotit jinak, než maximální známkou. Teď je ještě potřeba, aby jeho hra strhla i další hráče.

Petr Tomašák – 3
Taktéž spíše zklamání. Očividně ho hendikepovalo zranění a musíme si jen přát, aby se zase vrátil do formy, v jaké po mistrovské sezoně vlétl do ligy. Společně s Rajtoralem na druhém kraji zálohy by mohli vytvořit údernou dvojici.

Libor Žůrek – 3 – 4
Co říct o útočníkovi, který se snad již desátý rok snaží prosadit do základní sestavy a opět se mu to nepodařilo. Libor je rychlý fotbalista, ale tím jeho klady končí. Na podzim naskočil několikrát po přestávce do utkání a dokázal vnést zmatky do zadních řad soupeře, ale produktivita je minimální. Známka je jednak za poměr výkon/zkušenost a jednak za utkání v Budějovicích…obrovské zklamání

David Střihavka – 2 – 3
Muž dvou týdnů, během nichž ho fotbalová veřejnost pomalu oblékala do reprezentačního dresu…poté už nic. Je pravda, že byl zraněn a to mohlo ovlivnit výkonnost v druhé části podzimu. 4 branky v jednom utkání jsou pěkné, nutno ale podotknout, že Kladno by toho dne porazil i Hlučín s Petrem Samcem v útoku. Na jaře může ukázat, jestli bylo jeho 14 dnů přechodným jevem, nebo bude branky střílet v lize pravidelně.

Adam Varadi – 3 – 4
Na jaře dotáhl Baník až do finále Poháru ČMFS, na podzim ho svou neuvěřitelnou střeleckou nemohoucností připravil o několik bodů. Je až nepochopitelné, co všechno dokázal na podzim zahodit. Do šancí se dostat umí, je rychlý s míčem, ale co z toho, když branku ne a ne dát, což ostatní sráží do kolen. Můžeme jenom doufat, že vše hodí za hlavu a na jaře společně s Davidem Střihavkou budou zatěžovat mnohem více kont soupeřů.Radek Slončík – 3
Hodnotit Radka je obrovský problém. Je sice chodící zkušeností, má přehled ve hře, stále dobrou přihrávku, ale na druhou stranu ho znám z doby, kdy získal 2x titul Krále ligového trávníku a je jasné, že čas zastavit nelze. Vzpomínám si na první ligový zápas Baníku v sezoně někdy před 8-9 lety proti Slavii, kdy Radek obcházel drze protihráče, posílal přesné pasy, udělal si ze zápasu one-man show, za kterou Sportu dostal desítku (mimochodem to tenkrát skončilo tuším 5:0 pro FCB). Radek má ještě stále co mladým dát a stále je přínosem pro hru, ale na lavičce už sedí mladší, kteří budou co nevidět i lepší.

Martin Lukeš – 3
Další hráč, který byl omezen zraněním a dlouhou dobu se dostával do hry. Jako drtivá většina hráčů zapadl na podzim do šedi průměru, z nichž občas vykouknul. Svůj talent není schopný stále prodat, což je pro Baník obrovská smůla. Pokud ho však v zimní přípravě nepotká nějaký zdravotní problém, měl by Baník na jaře vytáhnout když ne v tabulce výše, tak aspoň ke hře, která bude atraktivnější.

David Bystroň – 3
Od mistrovské sezony se nemůže najít, a to platí i pro podzimní část ligy. Má světlé okamžiky, ale celkově působí na hřišti mírně znuděně a sám nemůže být ze svých výknů nadšený.

Tomáš Mičola – 2
Vloni ještě v prvním mužstvu nepřesvědčil, ale tento půlrok by pro něho mohl znamenat průlom v kariéře. Nastupoval až v druhé polovině podzimu, ale ihned se dokázal prosadit jak herně, tak gólově. Zdobí ho přednosti mládí – rychlost, dynamika, nebojácnost v osobních soubojích.

Co by nás mohlo čekat na jaře…pravděpodobně nic dobrého. Z Poháru ČMFS nás vyřadil slabý Zlín, v lize budeme objektivně hrát o klidný střed tabulky bez sestupových starostí, než o evropské poháry.

Podle všeho jsou na odchodu Libor Žůrek (Německo) a Martin Raška (Dánsko), které podle vyjádření Jakuba Kahouna nahradí hráči z juniorky, popř. hráči stažení z hostování. Příchod Reného Bolfa, o kterém se dlouho spekulovalo, je vyloučen, jelikož si tento fotbalista při v&´nočním fotbálku ve Viganticích zpřetrhal křížový vaz a je půl roku mimo hru…

Spekulovat o nějakých dalších možných posilách je zbytečné, protože jednak do hlav manažerů nevidíme a jednak máme v posledních letech zkušenosti s tím, že ne každá příchozí posila posilou skutečně nakonec je…

Přejme si tedy aspoň, aby Baník poposkočil do horní poloviny tabulky a svou hrou vrátil fanoušky na Bazaly, ze kterých je poslední dvě sezony spíše vyhání.


Vydáno: 5.1.2007 12:21 | 
Přečteno: 503x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: