Kategorie: Rozhovory

ROZHOVOR S ULTRAS SLOVÁCKA

Ač průvodní ikona říká něco jiného, využíváme repre pauzy a přinášíme rozhovor s člověkem odjinud – ze Slovácka. Fanaticos jezdí na Bazaly ve velkém počtu, patří mezi špičky české ultras scény, tak proč se nepodívat, jak to chodí jinde…zejména když bohužel víme, jak to momentálně vypadá u nás…

1.      Čau, představ se, kolik Ti je, od kolika pravidelně chodíš na zápasy Slovácka, kolik výjezdů už máš zhruba za sebou a jak ses dostal k Ultras aktivitám?

Zdravím, je mi 23 a na zápasy Slovácka chodím pravidelně 6 let, tedy na každý domácí zápas. Na výjezdy jsem jezdil pravidelně ve druhé lize, teď v první lize je to horší, nemám díky škole moc času. Aktivním jsem se stal tak nějak postupně a nyní máme s naší skupinou na starosti chystání a úklid kotle při zápasech.

2.      Jak a kdy vznikl nápad založit „Fanaticos“? Kolik máte momentálně aktivních členů? Patří podle Tebe politika na stadiony? Jste politicky založena skupina?

Původně měla vzniknout ultras skupina lidí, vymyslel se název, udělaly se šály a poté byl název Fanaticos obětován vyššímu zájmu a dnes je to název fanoušků FCS, jako jsou třeba fans Baníku Chachaři. Slovácko je apolitické.

3.      Všechna chorea malujete ručně? Odkud financujete své aktivity? A proč zrovna Garfield? 

Všechna chorea jsou ručně, peníze získáváme z více zdrojů a projektů, které nechci šířit. Garfielda použili poprvé myslím FCS forever a tak nějak k nám přirostl.

4.      Které choreo považuješ za vaše zatím nejpovedenější?

Každé choreo je povedené a klukům, kteří to kreslí v pár lidech smekám.

5.      Pomáhá Vám klub (finančně,materiálně…) nebo se snažíte být zcela samostatní?

Snažíme se získávat finance z prodeje suvenýrů, fanzinu a jinými prostředky.

6.      Na jaké úrovni je Vaše komunikace s klubovými představiteli?

Komunikace s vedením je na dobré úrovni.

7.      Jde na Vás hodně poznat že se stále dobře vyvíjíte,jak v choreografiích tak v chorálech, i když drtivá většina pokřiků  je převzatých hlavně z Německa či Itálie. Inspirujete se těmito státy? Nevadí Vám kopírování pokřiků?? Ale je pravda že vymyslet něco svého je obtížné a je velmi těžké najít něco co ještě nikdo nezazpíval…

Tak dneska se chorály předělávají snad všude. Tak každý chorál je z někama, něco z Německa, něco z Rakouska, něco z Polska… Nám to nevadí, stojí to dost sil vymyslet slova, tak aby se to dalo zazpívat a znělo to dobře a lidi to bavilo.

8.      Konečně nemáte jen „kapesníky“, ale pořádné vlajky – např. nejnovější máte „Pyrotechnika není zločin“. Chystáte další podobné věci třeba i s tématikou Fanaticos (trička, šály..) ?

S tématikou Fanaticos se prodává hodně triček, šál, mikin a jiných produktů. Vlajek nám teď přibylo a stále bude přibývat.

9.      Míváte občas problémy při prezentaci svých choreografií? Neochota či doslova debilita některých lidí je zřejmě všude….

Ano, tato debilita je všude, nepochopit jak držet karton může opravdu jen debil. Viděl jsem i jedince, kteří drželi karton vybarvenou částí k sobě  A kapitola sama o sobě je, jak se lidi chovají ke kartonům a vlajkám, jsou schopni to zničit při prvním použití a je jim jedno kolik peněz a úsilí to stálo.

10.  Výjezdy – vzpomínáš v dobrém na výjezdy v druhé lize? Jezdíte stále busy, financuje je klub? Co třeba zkusit vlak? 

V druhé lize byly výjezdy lepší, bylo víc volnosti a nebyly to takové výlety jako jsou to teď. Sice stadiony a atmosféra byly úplně na jiné úrovni, ale mělo to své kouzlo. Vlakem se jelo teď do Břeclavi na pohár a špatné to nebylo.

11.  Moderní fotbal, kapitola na stovky stránek a v současné době asi dvě nejpoužívanější slova na našich stadionech. Máte často problémy s klubem, security, policií (např problémy za odpálené pyro..)? Jak proti tomu všemu bojujete? 

S policajtama  problémy nemíváme, s debilníma sekuriťákama má problém snad každý, někde jsou security v pohodě, někde zase jen provokují. Pro nás je největší nepřítel spíš ve svazu a neustálé házení klacků nám pod nohy, některé kluby jsou si v lize rovnější…

12.  Myslíš si osobně že česká scéna je schopna táhnout za jeden provaz a společně bojovat proti svazu, policií a mediím?

Myslím si, že by se nějaké akce a projekty daly zrealizovat. Jako třeba vykoupení lístků na zápasy reprezentace. Vše je o domluvě a každý tábor může mít jiné návrhy a realizovat se může postupně všechno.

13.  V čem podle Tebe jsou největší přednosti a slabosti české fans scény?  Které tři tábory jsou podle Tebe u nás nejlepší po Ultras stránce? A světová jednička? 

Tak ve světě je plno kvalitních táborů, ale světovou jedničkou bych nikoho nenazýval, mezi mé oblíbené staty po ultras stránce patří Německo a Polsko. U nás bych mezi 3 nejlepší tábory řadil Baník, Slovácko a Slavii. Předností české scény moc není, snad jen současný boj za Pyrotechniku a slabostí je neochota se spojit za společný cíl a neschopnost se domluvit na větší akci.

14.  Jak momentálně vnímáš nás, Chachary ? Jaký je (byl vždy) Tvůj pohled na Baník ?

Na Baník jsem se vždycky díval jako na klub s nejpočetnější chuligánkou a po ultras stránce jako jeden z nejlepších táborů u nás. Momentálně mně příjde, že jste v krizi a že nejste příliš jednotní v boji proti podrazáckému vedení, které Vám spíše ubližuje.

15.  Moc díky za rozhovor a přeji hodně úspěchů nejen na tribunách.

Též díky. Ať se daří a vyžeňte Peteru.


Vydáno: 15.10.2010 17:30 | 
Přečteno: 648x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: