Kategorie: Rozhovory

ROZHOVOR S ROSEM O WEBU WWW.CHACHARI.CZ

V pondělí 11.2.2008 vstanul z popela zaniknuvšího webu www.rosfcb.cz web nový – www.chachari.cz. Z tohoto důvodu jsme se autora stránek a dlouholetého fanouška Baníku Ostrava Rose nemohli nezeptat na několik otázek.

TD: Kdo přišel s myšlenkou web přejmenovat a jak bylo těžké vypustit svůj nick z domény, na kterou si během několikaleté existence webu návštěvníci zvykli?

Ros: S myšlenkou přišel jeden z hlavních přípravářů choreografiií a ultras produkcí. Vypustit nick z domény nebyl žádný problém jelikož jsem nikdy, kromě začátků, tento web nedělal úplně sám a chystal, jsem se doménu v letošním roce změnit. Domény rosfcb jsou i nadále aktivní a budou až do srpna 2008, což si myslím je na zvyk nového názvu dost času.

TD: Vzhled stránky zůstal zachován, počítáš do budoucna s nějakým faceliftem, který by nový web odlišil od původního?

Ros: Na první pohled vzhled zůstal zachován, ale je kompletně překopán a do systému byla doplněna galerie a shop (dříve byly bokem) a spousta dalších novinek, viz popis na webu. Drobné změny budou určitě ještě nějaké, ale vzhled jako takový zatím neplánujeme měnit.

TD: Co přinese změna domény návštěvníkům stránek? Vzniknou z důvodu vyhlášené profilace webu (směr k ultras) nové sekce, zaniknou nějaké stávající?

Ros: Změna domény byla nutností pokud má být web ultras stránkou Baníku. Nové sekce vznikly a budou určitě ještě vznikat, jedna se hlavně o témata k ultras aktivitám. Zánik nějaké sekce si ani neuvědomuji, jen bylo řádně pročištěno fórum a byly omezeny možnosti zakládání témat uživateli.

TD: Pojďme si zacitovat z průvodního článku nového webu: „Slibujeme si od něj (od www.chachari.cz), že se zde vytvoří skupina lidí se zájmem o aktivní účast při přípravě baníkovských ultras produkcí…“ V prvé řadě přeji, aby si ti v tomto bodu zadařilo, nicméně jsi skutečně takový optimista? Přeci jen výzev k přiložení rukou k dílu bylo všude spousta, ale vypadá to, jako by o tenhle časově náročný koníček neměl nikdo zájem. Kde ty osobně vidíš zakopaného bernardýna?

Ros: Díky, jinak bych asi do toho nešel kdyby sem nevěřil ve zlepšení. Ano byla spousta výzev a nemělo to takový účinek, jak bychom si přáli, ale to není důvod vzdávat to. V čem je zakopaný jezevčík? Nevím, myslím, že v informovanosti, domluvě apod. Budeme se snažit informovat a docílit toho, že se najde dalších pár ochotných lidí, co se na výrobě choreografií budou podílet.

TD: Web se bude snažit fanoušky Baníku sjednocovat a ne rozdělovat. Nepřipadá ti tento úkol po zápase FCB – ACS jako víceméně nadlidský? Reakce baníkovských chuligánů na chování některých fanoušků vůči jim samým byla více než jednoznačná. Jaké „sjednocovací metody“ máš přichystány a co v současné době, dle tvého názoru, fanoušky FCB rozděluje nejvíce?

Ros: Metody sjednocování žádné nemám, ale je třeba si uvědomit, že nic není černobílé, ani pohled na události při zápase se Spartou. Je třeba se na ně podívat i z obou stran a popřemýšlet nad tím, co ty lidi k náhlé změně chování vedlo. Samozřejmě, že nikdy nebudu hájit někoho kdo bonzuje policii, ale druhá věc je že nechci dělit fanoušky na věrné chuligány nebo vandráky. V tom vidím podstatu sbližování. Tomuhle může prospět větší informovanost, rozepsání a vysvětlení významu protestů, popisování choreografií apod.

TD: Na nových stránkách je také deklarován boj proti modernímu
fotbalu. Jakým způsobem se do tohoto boje zapojí tento web a je
např. počítáno s nějakou spoluprací „napříč politickým spektrem“, čili
napříč kluby. Mohou se podle tebe dnes na společném postupu
domluvit společně např. fanoušci FCB, ACS a SKS? 

Ros: Tak určitě je důležitá informovanost nezasvěcených, takže jde hlavně o články na dané téma a vysvětlení prezentací na fotbalech. Dnes o žádné takové akci napříč kluby nevím, ale pokud by se něco rozumného na dané téma rozjelo tak budeme určitě u toho. Co s tím má společné „politické spektrum“ fanoušků nechápu.

TD: To byla jen parafráze na politické komentáře, kde slovní spojení napříč politickým spektrem znamená napříč stranami – v případě fans to bylo myšleno jako napříč kluby. Nic politického… Rozrostla se uvedením nové domény nějak redakce webu? Kolik lidí vůbec web vytváří?

Ros: Dá se odpovědět ano i ne, pár neaktivních administrátorů už není, ale pár nových přišlo. Dnes se na tvorbě webu aktivně podílí šest administrátorů a přispěvovatelé, takže počet zůstal přibližně stejný.

Na tyto odpovědi jsem odpovídal sám za sebe, nemusí to být stanovisko webu chachari.cz.

TD: Adminování webu je časově náročná záležitost. Kolik volného času ti web ukrajuje a co na to tvá rodina? Už se smířila? 

Ros: Skoro všechen volný čas, polovička už se smířila a děti už mě takového znají od svého narození.

TD: Nakonec se nemohu zeptat přímo na tvou osobu: Jak dlouho na Baník chodíš, jak ses k němu dostal a co pro tebe vůbec Baník znamená?

Ros: Na Baník jsem pravidelně začal chodit v roce 1986, je pro mě prací, koníčkem, radostí, smutkem, prostě součástí mého života.

TD: Kolik máš za ta léta s Baníkem naježděno a který výjezd považuješ za nejlepší?

Ros: Nikdy sem to nepočítal a těch nej bylo více, ACS 1988, Rostock 1989, z těch novějších Leverkusen 2004 a nesmím zapomenout na výjezd k 10-ti letům družby do Katowic asi bych si ještě vzpomněl na další, ale ty si chtěl jeden že ? 

TD: Psal jsem jeden, ale myslel jsem jeden až čtyři  Změnila se za ta léta, kdy jezdíš na Baník a za Baníkem, nějak atmosféra nejen na stadionech, ale i třeba mezi samotnými fanoušky?

Ros: Tak atmosféra na stadione je hlavně o počtu, i když někdy 50 znamená více než 150 . Atmosféra mezi fanoušky se mi těžko hodnotí v posledních době se málokdy do sektoru dostanu, ale nezaznamenal jsem nějakou změnu.

TD: Není asi tajemstvím, že pocházíš z Bohumína. Podílíš se nějak na aktivitách bohumínských Dacanů, nebo působíš jako „samostatná jednotka“, popř. v nějaké jiné organizované fans skupině?

Ros: To skoro nikdo neví odkud jsem  Jo něco sem o nich slyšel  ne nepodílím se nijak na aktivitách Dacanů. V žádné organizované skupině nejsem a nebyl jsem, pokud tak nechceš nazvat přátele kteří se mnou chodí na fotbal.

TD: Jelikož nám za pár dní začne jarní část fotbalové ligy, asi by byl hřích se nezeptat, co od Baníku na jaře očekáváš? Šetříš už na podzimní zahraniční pohárový výjezd, nebo nejsi takový optimista?

Ros: Očekávám jako každý rok útok na titul  Nešetřím, když tak si půjčím.

TD: Chtěl by si závěrem vzkázat něco našim návštěvníkům?

Ros: Zdravím návštěvníky tvého webu a přeju jim ať jim vyjde vše co mají v plánu, ať se to týče Baníku nebo soukromého života, a ať se na tvých webových stránkách se vždy dozví co chtějí vědět a pobaví se.

TD: Díky moc za rozhovor, přeji ti na hodně úspěchů s novým webem, málo práce (tedy hodně lidí, kteří ti s webem budou pomáhat:-) a zase někdy na Bazalech…

Ros: Taky díky a snad někdy na výjezdě nebo na GieKSe…


Vydáno: 17.2.2008 17:11 | 
Přečteno: 639x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: