Kategorie: Rozhovory

Rozhovor s Liborem Žůrkem

Přinášíme rozhovor s bývalým hráčem Baníku, přezdíváný Forrest Gump

Ahoj Libore, jak se momentálně daří?

Měl jsem zlomené žebro, ale už je to dobré. Jsem už teď teda ve stavu schopných.

Po tom jak jsi skončil v Baníku, byl jsi spokojený? Nebo to bylo to nejlepší?

Já na Baník nedám dopustit. Je to srdcová záležitost. V Baníku jsem dostal šanci v lize. Byly to krásné časy když to teda srovnám s touto dobou, co se tam teď děje. Mám na Baník ty nejlepší vzpomínky. Neodcházelo se mi s lehkou hlavou, bylo to trošku vynucené. Nesedl jsem  si s trénerem Večeřou. Bylo to trošku vyhrocené, takže mi nezbýalo než odejít. Šel jsem teda do Zlína. Měl jsem ještě nabídku z druhé bundesligy, z Braunschweigu. Ale nakonec jsem šel do Zlína. Měl jsem pocit, že jsem dlouho v Baníku. Trenér Večeřa mě navíc nechtěl do kádru.

Jak dlouho bys ještě chtěl hrát? 

Jako Jágr ( se smíchem). Ale ten je jenom jeden. Dokud bude sloužit zdraví. Teď hraju divizi v Kozlovicích. Člověk musí aspoň dvakrát týdně trénovat. Je to hodně o běhání, ti mladí kluci, každý umí hrát fotbal. Bez tréninku to nejde. Chtěl bych hrát co nejdéle. Teď jsme skončili třetí, bylo malinko od postupu do 3.ligy, to nás trošku nakoplo, udělali jsme nějakou šňůru. Chodí tam hlavně lidi, máme pěkný areál, takže nemám zatím důvod končit nebo jít někam níž. A pokud zdraví slouží, tak zatím kopu a uvidím. jestli rok dva. Záleží na něm

Sešli jsme na akci, která je věnována Pavlu Srníčkovi, jak na něj vzpomínáš?

Na Pavla mám vzpomínky, když jsem přišel v 18 do Baníku do áčka, tak byl zrovna v období kdy hledal angažmá.  Hrál tam 6 zápasů. Když jsem přišel do kabiny, věděl jsem kdo to je. Vzal mě úplně perfektně, na nikoho se nepovyšoval. Byl první na tréninku, viděl jsem jak se protahuje, věnuje se tělu a to jsem do té doby neviděl. Bylo vidět že to je profík už v té době. Hned v prvním zápase co jsem hrál za Baník tak chytal. To je moje nejlepší vzpomínka.

Máš čas sledovat Baník? Co říkáš na jeho situaci?

To je těžká otázka. To se můžem opakovat. Ten sestup mrzí. Na druhou stranu, Baníku to může pomoct. Já už jsem 3,4 roky čekal kdy to bude. Furt se to zachraňovalo. Věděl jsem, že to vedení není ideální. To, jak se rozloučili s Vencou Svěrkošem, Martinem Lukešem, to se podle mě nedělá. Kdyby ti kluci hráli, tak by mohl být Baník jinde. Nepochopil jsem jak se k ním mohli takto zachovat. Nikdy jsem se k tomu nevyjadřoval. ale když teď můžu, tak mě to docela mrzí.

Neměl jsi chuť se někdy do Baníku vrátit? Oslovil tě někdo?

Abych uvažoval o návratu, musel bych dostat nabídku. Tu jsem nedostal. Takže jsem o tom nemohl uvažovat. Baník nicméně sleduju, ta situace tam je taková, že se to musí vykopat.  Ta druhá liga, kterou jsem hrál se Zlínem, je strašně těžká soutěž. Sokolov, Vlašim a takové mančafty se budou chtít na Baník vytáhnout. Je to tam hlavně o bojovnosti. Baník teď bude v situaci, že bude muset. V každém zápase bude favorit, každý bude od něj čekat. V lize hráli zápasy, kde byli smířeni s tím sestupem, kluci hráli fotbal bez nervů. Teďka to ale bude o něčem jiném. Každý zápas bude klíčový v boji o postup. I z takových sraček se musí člověk vyhrabat, Baníku už hůře být nemůže. A až se dostane zpátky do ligy, tak věřím, že bude brzo zpátky v top týmech u nás. Chce to hlavně vybojovat tu první ligu a potom vhodně doplnit hráče, aby to bylo kvalitní, aby to mělo na tu první ligu.

Došlo ke změně majitele i vedení , může tam být jiná atmosféra.

Přišli hlavně Marek Jankulovski, Dušan Vrťo, jsou to kluci, kteří mají Baník v srdci. Tak by to mělo být. Pan Brabec taky ví co chce. Vzal to v situaci do které by asi nikdo jiný nevkročil, asi ví o čem je ten fotbal. Musí sice napumpovat teď  nějaké peníze, ale myslím si, že se mu to vrátí. Budem potom panu Brabcovi děkovat, až bude Baník za rok dva jinde.

Když si hrával, říkavalo se ti Forrest Gump. Vzpomeneš si jak vznikla tahle přezdívka?

To já nevím. Ale vím že když tam nastupoval, tak  pan hlasatel, nevím jak se jmenoval (Lupo radí: Pan Dalínek), tak ten mi dal přezdívku ostravský Marc Overmars. Časem  potom asi vznikl ten Forrest gump mezi fanouškama.

Víš, že jsi byl nejrychlejší, tak asi od toho.

Asi tak, no. Paradoxně do té doby jsem ten film neviděl. Pak jsem se na to musel podívat. Ale vím, že první byl fakt ten Marc,který mi byl přidělen při přáteláku, kdy tam hrál ještě Milan Baroš. To jsem se tomu smál. A pak vznikl ten Forrest.

Slýchávaš to v Kozlovicích?

Kluci v mančaftu ví. Takže si občas dělají srandu, když dám gól, když udělám nějakou akci.Říkají mi ,, Ty běháš jako v lize jako Forrest. “ (úsměv)

Sledoval jsem Kozlovice na internetu a potěšilo mě že jsem chytil zápas ve kterém  jsi  zrovna dal hattrick.

Se musíš dívat víckrát 

Výbornou sezonu, která skončila titulem jsi začal brankou ty. Padla velmi brzy. Dal jsi někdy rychlejší gól?

Vím, že to bylo proti Budějovicím. Hráli jsme v televizi, nikdo od nás nikdo nic nečekal. Přišli Radek Látal, Petr Drozd. Říkalo se, že jsme staří, ale mladýma se trochu vyvážilo. Ale v lize určitě jsem nedal nejrychlejší. Možná tak v dorostu. Sezonu jsem taky gólem proti Opavě zakončil.

Vzpomeneš si na svůj první gól?

Milan Baroš mi nahrával proti Blšanům, na to si vzpomínám. On taky dal gól, tak jsme to spolu slavili.

Každý fotbalista má svůj sen. Splnil se ti?

Jsem rád, že jsem si zahrál ligu za Baník. Vyhrál jsem s ním ligu, pohár, zahrál jsem si v evropských pohárech.  Leverkusenu jsem dal gól. Vyhrál jsem mistrovství Evropy do 21 let. Takže jsem spokojený. Samozřejmě člověk si říká, že mohl být někde jinde. Ale na druhou stranu si říkám, kdo měl takové štěstí. Někdo byl velký talent a zranil se a nebylo mu přáno zahrát si aspoň tu ligu. Já mám ty nejlepší vzpomínky protože jsem působil v Baníku. Nebudu říkat že jsem nesplnil cíl. Jsem rád za tu kariéru. V Baníku jsem prožil perfektní roky. S těma fanouškama je to nádhera.

Sleduješ  fanoušky během zápasu? A jak se ti hrálo, když si hrál třeba proti Baníku? Když se hrálo proti Zlínu, tak tys byl přesto podporován.

Já jsem to jinak nebral když jsem hrál proti Baníku. Měl jsem pocit, že pořád hraju za Baník. Lidi fandili, nikdo neřekl  nic negativního že jsem odešel do Zlína. Byla to spíše taková přátelská atmosféra. Přáli mi. Cítil jsem se furt baníkovec, ikdyž jsem byl ve Zlíně.

Troufl by jsi si na vlakový výjezd s Chachary :-)?

(směje se). Tož to je otázka. Proč by ne?

Jsi velice oblíbený, obavy by nebyly na místě.

Na fanoušky mám nejlepší vzpomínky. Kdo nezažil tu atmosféru 2004,5,6, co se tam dělo, tak neví. Teď když se hraje ve Vítkovících, už mi to přijde, že to není ten pravý Baník. Ten patří na Bazaly. A kdo to nezažil, tak neví o čem mluvím. Na ten výjezd bych si troufl.  Do nějakých bitek určitě ne ( se smíchem). Baník jako fanoušci to je nádhera.

Jsi v kontaktu s bývalými spoluhráči? Uvidíme tě někdy ještě v dresu Baníku, třeba při silvestrovském derby?

Tam už nikdo nezůstal. Teď jsem se potkal s Alešem Neuwirthem, Markem Jankulovskim, Martinem Lukešem, Vencou Svěrkošem. Bylo to příjemné. Na staré gardy mě ještě nikdo nepozval.

Co tě na tvé kariéře nejvíce těšilo a naopak mrzelo?

Začnu těma dobrýma. Určitě že jsem se dostal do ligy. To mě ani ve snu nenapadlo. Když jsem začínal v Přerově, tak jsem sledoval mistroství světa, evropy. Hrál jsem si na Maradonu, Cannigiu a tady ty. Byl jsem takový fanatik do fotbalu . Pořád jsem chodil běhat s balonem za barák. Měl jsem takové fotbalové dětství. Hltal jsem v televizi každý fotbal. Sice v té době ho tolik v televizi nebylo, o to víc jsem si toho vážil. Potom liga, když se mi to povedlo. Tak potom jsem chtěl víc. Vyhrát ligu, abysme se dostali do poháru, což se  mi splnilo. I kvůli té atmosféře fanouškům stálo za to hrát fotbal. ME 21, tam jsme taky získali titul. ale já jsem spokojen s kariérou. Mohlo to být i lepší. Mohl jsem hrát v zahraničí. Ale to už je kdyby. Je to pryč, nemá cenu dívat se zpět. Jsem rád že to tak dopadlo. Z těch negativních. Asi sestup se Zlínem. Bylo to nepříjemné. Následně jsme nepostoupili do ligy, byl jsem z toho takový špatný, skončili jsme 3. Nejhorší moment kariéry. Zranění žádné vážně jsem naštěstí neměl. Mimo svalových. Takže ten sestup je asi to nejhorší. Jinak si nemůžu stěžovat.

Půjde syn ve stopách otce?

Malého,chci dát na fotbal,baví ho to. Chodí zatím do tenisu. Baví ho hodně badminton, jsem rád, že sportuje. Potom si vybere,jestli ho něco chytne.


Vydáno: 3.7.2016 15:03 | 
Přečteno: 908x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: