Kategorie: Rozhovory

ROZHOVOR S KYBYM – prvá část

Témata: – Historie – Ultras I – Zahraničí

1.) Historie TD: dvě v současnosti z nejznámějších osob kotle FCB nepocházejí z Ostravy. Jak ses ty dostal z malého městečka ležící poměrně daleko od Ostravy k Baníku?

 Kyby: Z malého městečka? To může napsat jen „přespindulák“ :-)… Bylo to v roce 1984 a můj bratr mě vzal na zápas Baníku se Spartou. Bazaly byly tehdy téměř vyprodané, Baníček porazil ACS dvěma góly Vernera Ličky a skupinka sparťanů, stojící kousek od nás, měla velké problémy. Po cestě domů jsme se pak ve vlaku poblil z velkého množství sodovek, které jsem celý den konzumoval, ale to už jsem začínal tušit, kde je moje místo…

TD: jj, zejména ty oranžové sodovky byly zrádné  Když jsem byl malý, byla republika mediálně selektována na Sparťany a Slávisty (a tento trend je v médiích patrný ještě dodnes). Vnímal jsi to jako malý a ovlivňovalo tě to, nebo jsi byl jako onen mladík z reklamy: Baník pro mne byla jasná volba?

Kyby: Když jsem se začal více zajímat o fotbal, nemohlo mi uniknout, že na náměstí ve Frenštátě měly svou vitrínu tři fancluby (tehdy „Odbory přátel“) – Sparty, Slávie a Baník. Řekl bych, že v té době byli v našem městě baníkovci ve znatelné menšině. To se sice postupem času trochu zlepšilo, ale fandové pražských „S“ tam zůstali dodnes. Jsou to ovšem samozřejmě jen hospodští, popř. televizní fanoušci. No a myslím, že podobně je to na většině území Česka, takže je to nevyhnutelné. Já měl jasno od chvíle, co jsem přičichl k ligovému fotbalu (viz.předchozí odpověď).

TD: V kolika letech si začal chodit na Bazaly a ulpěly ti v paměti nějaké vzpomínky z této doby?

Kyby: Pravidelně jsem začal chodit tak od roku 1990, takže v patnácti. Do té doby jsem se na Bazalech objevil tak jednou za rok, když se mi podařilo přesvědčit některého z dospělých příbuzných, že návštěva Baníku je ta nejlepší volba, jak strávit víkendové odpoledne 
Vzpomínek by se našlo spousta, co tak vzpomenout? Asi můj druhý zápas v životě. Bylo to ostravské derby a já jel díky tomu, že jsem ukecal mého příbuzného z Prahy (něco jako děda), aby se mnou jel na Bazaly, kde jsem nás okamžitě nasměroval do kotle. A teď si představ, že on měl v té době 86 let, a byl to zarytý sparťan!!! Jaké měl ze zápasu vnitřní pocity, to dnes netuším, ale jsem mu za to dodnes vděčný. Když několik let poté umřel, brečel jsem snad měsíc v kuse…

TD: Byla atmosféra na fotbale v té době nějak diametrálně odlišná od té nynější, chybí ti např. něco z oné doby, co by si rád přenesl do současnosti?

Kyby: Odlišná byla, to je jasné! Po revoluci se začal kotel v podstatě vylidňovat, i když byly výjimky (Sparta, Slovan, evropské poháry), kdy naopak dosahoval, dnes až neuvěřitelných, rozměrů. Zbytek stadionu tehdy, pokud si pamatuji, fandil jen sporadicky. On ten tehdejší klimat měl něco do sebe, ale v podstatě se mi to dnes,kdy je kotlem celý stadion, líbí daleko více. Možná někdy trochu chybí ta tehdejší živelnost…

TD: Do jakého sektoru na Bazalech si jako mladý chodil? 

Kyby: Můj první zápas na Bazalech byl zároveň posledním, při kterém jsem stál jinde než v kotli.

TD: V kolika letech si absolvoval první výjezd na Baník a jak by si charakterizoval tehdejší výjezdy v porovnání s dneškem?

Kyby: Bylo to v roce 1987 a Baník prohrál na Slávii 5:3. Byli jsme na rodinné návštěvě a já si odskočil  Charakterizovat se to dá těžko. Jezdilo o dost méně lidí, když došlo ke konfliktům, bylo to většinou neplánované…to mluvím o té prehistorii, která mě zastihla jen zkraje. Později se situace úplně změnila, a začala jezdit mladá ekipa, většinou čítající okolo padesáti lidí. Všichni jsme se navzájem znali a většinu těch lidí jsem v té době považoval za KAMARÁDY. Každý výjezd jsme špekulovali, kde jakého soupeře najít a ztrestat. Myslím, že jsme si v té době vytvořili opravdu „dobré jméno“ a respekt u rivalů. Moc rád na ta léta vzpomínám!!!

TD: Co na to všechno rodiče, škola? Baníkovští fanoušci mají přeci jen mediálně špatnou pověst, a to se netýká jen současnosti, ale i minulosti. Vyskytly se v tomto směru nějaké problémy?

Kyby: Problémy byly, jsou a budou. Mé okolí s tím vždy mělo problém a vlastně pořád má. Občas je lepší se nezmiňovat, ale když se do toho pustí média, nedá se tomu vyhnout…

2.) Ultras I

TD: Patříš mimo jiné k baníkovským ultras. Kolik času tě stojí tato část fotbalových aktivit?

Kyby: Už to zdaleka není tolik, co bývalo. Z jistých důvodů (hlavně časových) se už prakticky neúčastním výroby choreografií a podílím se pouze na přípravách přímo na stadionu.

TD: Jak v současné době vznikají baníkovské choreografie, kolik lidí se na nich podílí?

Jak už jsem naznačil, není to otázka pro mě. A asi by ani nebylo vhodné, nechat si nahlížet do kuchyně  Ale ti, co vše chystají a vyrábějí mají můj obrovský respekt!!!

TD: Jaká je situace ohledně prostor, kde chorea vznikají? Najde se v dnešní době, kdy člověk platí pomalu i za vzduch, který dýchá, někdo, kdo vám pronajímá za rozumný peníz, popř. zcela zdarma prostory?

Kyby: Naštěstí najde, zcela zadarmo to není, ale v našem rozpočtu se to dá označit za zanedbatelnou částku…

TD: Můžeš nám nějak ve stručnosti (předpokládám, že úplný popis by
zabíral několik odstavců) popsat vznik např. nějaké složitější
kartoniády od vzniku samotného nápadu na kartoniádu, až po její
realizaci? 

Kyby: Někdo to vymyslí, někdo to nakreslí, někdo sežene kartóny, někdo je dopraví na stadion a několik desítek lidí je rozmístí na sedadla. Pak už jen stačí, aby je několik tisíc lidí zvedlo a bylo co nejméně těch, co nepochopí a těch co přijdou pozdě. Takže brnkačka 

TD: Určitě máš svou hitparádu choreografií, nebo máš minimálně v paměti uložená zvlášť vydařená chorea. Se kterými z nich jsi nejvíce spokojený?

Asi nejvíc se mi líbila poslední kartoniáda (Baník – Bohemka), ale vpodstatě všechny kartoniády byly fajné. Osobně se mi zdá, že je dost nedoceněné choreo z jarního zápasu se Slávii, které sice mělo své chyby, ale nápad a provedení (kombinace kartoniády s jinými prvky) se mi velice zamlouvalo. Ale výčet těch povedených by byl hodně dlouhý. O první kartoniádu jsme se pokusili v době, kdy na Bazalech nebyly sedadla a lidi vůbec netušili, o co jde, to byla třeba šílenost!!! Zapomínat by se nemělo ani na některé výjezdové chorea, kde je složitější realizace, přesto jsou to mnohdy moc pěkné „kousky“.

TD: Žijeme v době, kdy je vše převáděno na peníze, ale u mé následující otázky to snad ani jinak nejde: jaká je průměrná částka v korunách, kterou kotel FCB vynakládá na jeden ligový zápas z pohledu choreografií? Myšleno průměrně, chápu že domácí zápas se Spartou bude cenově jinde, než choreo při zápase např. v Plzni, nebo Liberci.

Kyby: To bych musel počítat a to se mi nechce. Koho by to opravdu moc zajímalo, může si to spočítat. Stačí kalkulačka a Bazal do ruky…

TD: K ultrasování neodmyslitelně patří i pyro. Jaký „zbrojní arzenál“ používá kotel FCB a jaká je přibližná cena každého druhu pyrotechniky?

Kyby: Dýmy, race, hiroshimy, stroboskopy, vulkány…o ceně ti nic moc nepovím, bo to ani z hlavy nevím.

3.) Zahraničí

TD: Opusťme na chvíli Baník i českou scénu a udělejme si malý trip do zahraničí. Jedna ze základních ultras otázek dneška: Anglie nebo Itálie?

Kyby: Itálie.

TD: Vím o tobě, že navštěvuješ také zahraniční utkání (mimo zápasů našich družebních přátel z GKS Katowice). Jaké utkání, které jsi navštívil, považuješ po ultras stránce za nejzdařilejší?

Kyby: Já ani nevím, nějak mi to splývá dohromady. Asi nějaké derby s Ruchem…

TD: Kam vůbec míří nejčastěji tvé mimorepublikové kroky. Vybíráš si
utkání nějak náhodně (mám auto, mám lidi, tak jedu), nebo
preferuješ zajímavější utkání typu derby, popř. utkání, kde se dá
předpokládat nějaká ta zábava? 

Kyby: Snažím se vybírat, v podstatě tak, jak jsi naznačil. Derby, očekávání…ale zase tak moc těch zápasů zatím nebylo…

TD: Máš v tomto směru nějaký doposud nesplněný sen, něco jako vidět derby AS – Lazio, Celtic – Rangers, CZ – Partizan, nebo Barca – Real a zemřít? 

Kyby: CZ-Partizan jsem viděl a Barca-Real mě moc neláká. Zbývající dva bych si nechal líbit!!! A pak ještě derby Sofie, Dinamo-Hajduk, nějaký magnet v Řecku, Argentině, Mexiku, Mongolsku, Grónsku…toho by bylo!!!

TD: V Grónsku je teď scéna na vzestupu, fandí prý i tučňáci, takže tuhle destinaci zcela chápu  Jak je na tom v porovnání se zahraničí naše liga? Myslím tím teď zejména vybavení stadionů, dění v ochozech, ale i třeba přímo hra.

Kyby: Hra není zdaleka tak špatná, jak se často soudí. Určitě má blíže ke špičce než diváci (návštěvy, atmosféra…). Jak může vypadat fotbal před třemi stovkami diváků??? Naopak, třeba v Bundeslize nebo Premiér league se na to kolikrát nedá dívat, ale když u toho řve plný stadión, je ten celkový dojem úplně někde jinde…

TD: S Baníkem jsme se mohli po dlouhé době podívat v rámci evropských pohárů i mimo hranice naší země. Jak by si charakterizoval ony tři výjezdy, tedy výjezd do Leverkusenu, M´Boro a Heerenveenu? S výsledkem asi nemohl být spokojený nikdo, ale dají se najít nějaká pozitiva mimo fotbal?

Kyby: Pozitiva jsme si zařídili hlavně sami svým počtem a prezentací, na rozdíl od hráčů, jsme se sebou mohli být spokojeni.

TD: Jak je náročné zorganizovat výjezd mimo republiku? Slyšeli jsme o problémech s autobusy na výroční utkání při příležitosti 10 let družby mezi FCB a GKS, vypadala situace se zahraničními výjezdy podobně? Hledali se dlouho dopravci, nebylo v očích jednatelů z letecké společnosti patrné zděšení, když se domlouval let do Anglie?

Kyby: Faktem je, že se v Travel service hodně divili, když jsme chtěli letadlo do Boro, ale když cítili kšeft, tak se s nimi docela šlo domluvit. Ale organizačně to byl docela záhul, jsem docela pyšný na to, že jsme to zvládli!!! S autobusem by problém být neměl, máme dopravce, se kterým máme hodně korektní vztahy a je v pohodě. Do Katowic byl problém v termínu, kdy měl již zmiňovaný dopravce všechny busy obsazené a u ostatních nám to zavařilo chování osazenstva jednoho busu při výjezdu do Liberce…


Vydáno: 26.6.2008 19:48 | 
Přečteno: 848x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: