Kategorie: Chuliganské ročenky

Chuligánská „ročenka“ – 2004/2005

Po mistrovské sezóně přišlo docela očekávané vystřízlivění.

Návštěvy na Bazalech klesly o polovinu a i na výjezdech byl znát úbytek zájmu ostravských fans, i když stále suverénně kralovali (a kralují) českému výjezdovému žebříčku

Chuligani si také na nedostatek atrakcí stěžovat nemohli. Podzimní částse nesla ve znamení totální války s chuligány SFC Opava, dělo se tohoopravdu hodně. Jaro již bylo klidnější, přesto proběhly 2 obrovské střety, okterých se bude mluvit ještě hodně dlouho (na ten druhý by jsme asinejraději, co nejrychleji zapomněli, ale porážky také patří k životu).   Ještě před začátkem ligy proběhlo pár zajímavých přípravných zápasů.Určitě vrchol byl zápas s Borussii Monchendlabach, hraný na vítkovickéruině, kde přišlo neuvěřitelných 11000 diváků a mezi nimi i 36 němců. Ipřesto, že mezi nimi bylo i pár postaviček připomínající chuligány, tak pocelý den vydatně spolupracovali s policií, ale ani ta je ne neuchránila odztráty 2 velkých vlajek.

V Dolním Benešově pak Baník hrál s Gornikem Zabrze, ale připraveníbaníkovci se tradičně chuligánů KSG nedočkali. Na stadionu jich však párincognito bylo a po zápase se jedno polské auto, plné holohlavců musíevakuovat před skupinou baníkovců.

Ligu začínáme doma s Teplicemi (bez hostů) a poté nás čeká po dlouhédobě vysněný výjezd do pohárové Evropy. Los nám přisoudil německýLeverkusen, což většina baníkovců přijala s radostí. Soupeř přijatelný pofotbalové stránce a nebylo to tak daleko. Do Německa se ostravští příznivcisjeli ve vynikajícím počtu – okolo 1400 lidí + 45 z GKSu Katowice. Částchuliganů (60 osob) se snažila domluvit střet se Spartou, která jela v tenden do Budapešti, ale letenští střet zamítají, s tím, že už nedokážíposkládat nějakou bandu. Díky zácpám na D1 pak přijíždíme do Prahy seskoro 2 hodinovým zpožděním (zlaté české vlaky), takže se s autobusemsparťanů, který vyjížděl od Letné (celou dobu je sledovalo jedno naše auto)míjíme a následná hodinová procházka po letenských hospodách nepřineslažádné ovoce. V Leverkusenu se už nic neděje – domácí jsou tragičtí. A to,co od nich pak přijelo na odvetu do Ostravy (100 osob) raději aninekomentovat. I Drnovice oproti nim vypadají jak Lech Poznan.

Po debaklu v Německu jede solidních 280 baníkovců do Jablonce. Předzápasem proběhl menší „střet“. 6 chuliganů Baníku překvapilo v jednéhospodě 8 svých jabloneckých protejšků. Jablonečtí bez žádného odporuodevzdávají 4 šály.

V Ostravě pak hostíme České Budějovice (tradičně bez hostů). O dendříve čekáme na Opavu vracející se ze Sparty, ale na Svinověodchytáváme jen pár jedinců, hlavní banda jela auty (v té sezóně jelivlakem jen na Baník). Večer po zápase s ČB pak jedou do Opavy naprohlídku 4 auta, ale taktéž neúspěšně.   Poté nadchází jeden z vrcholů podzimu – derby v Opavě. Chachaři sedávají dokupy již večer před zápasem a jedou do Opavy v 31 lidech (6 aut),kde projíždějí vytipované hospody a diskotéky. 2 naše auta pak sledujípodezřelé auto, které je vlákalo do ukázkové léčky. V jedné uličce zhospody vybíhá 30 chuligánů Opavy a naši musí rychle zmizet. Poté seobvoláváme a když už jsme kompletní vyrážíme opavským vstříc, jenže seobjevuje policejní auto a musíme zmizet. Sraz si dáváme za Opavou, ale izde se objevují policisté, a tak definitivně odjíždíme do Ostravy. Nic se užnečeká, a tak drtivá většina schopných lidí odjíždí či odchází domů. Přesto jeden z baníkovců docela nerozumně domlouvá s opavskými střet, ačkolivdát dokupy nějakou bandu už bylo skoro nemožné. Opavští souhlasí a zamísto pikniku je vybrána Hrabyně a místní památník obětem 2. světovéválky (jak příznačné místo:-). Ostravští tak sbírají vše, co je po ruce (spousta lidí totálně opilých nebo poprvé na střetu) a vyráží v mizernésestavě 25 lidí. Opavští již na místě čekají (23 v tom 7 Slask Wroclaw) a okolo 3:00 ráno dochází k tvrdému střetu. První souboj je remízový, alenabízíme ještě 2 rozhodující kolo, které však pro nás končí fiaskem. Do bojese vinou slabé kondice zapojuje již jen 8-10 lidí a ti nemají šanci, takžecenné vítězství si připisují opavští. 2 lidí od nás poté končí v nemocnici.Není nic ztraceno, protože odpoledne se hrál ještě fotbal. Před zápasem senic neděje, zato po skončení utkání se trhá 80 elitních baníkovců akontaktují opavské s nabídkou střetu. Ti přijímají, bohužel se nacházeli vmístech, kde prakticky bylo nemožné dojít bez policejního dohledu. Policienás ale odchytává doslova na poslední chvíli, když za rohem byl již slyšetřev přicházející opavské bandy (50+9 Slask). Škoda. Poté se ještě snažímedomluvit střet na nějakém neutrálním území v jakkýkoliv počtech, aleopavští již nemají zájem.   Všem muselo být jasné, že po porážce v Hrabyni musí přijít odveta z našístrany. Šance se naskytla hned za 14 dní při návratu opavskýchautobusem z Brna. Baníkovci se sbírají v slušném počtu, ale vinou maléhopočtu aut jich vyráží krátce před půlnocí do akce „jen“ 55. Plán zastavitopavské před městem padá, díky menšímu zpoždění, navíc chalupáři již ochacharech věděli. Je jim nabídnut střet banda na bandu, který přijímají.Poté 3x mění místo konání střetu, aby nakonec zůstali stát (24 osob) vúzkém průchodu vedle své hospody. Následný 5 minutový střet tedy skončil bez vítěze. Opavští úzký prostor ubránili a k jeho opuštěni je nepřinutil anifakt, že se baníkovcům podařilo vytáhnout 2 jejich kolegy a slušně je naulici lynčovali. Poté se objevuje policie, která odchytává 2 auta.

Pak nás čeká výjezd do Anglie na půdu Middlesbrough, kde se však nicneděje a 300 baníkovců vytváří slušnou atmosféru.

O den později se podniká menší akce na příznivce Legie Warszawa, kteříse mohli přes Ostravu vracet vlakem z Vídně. 11 chacharů pak v jednomvlaku solidně naložilo 8 polákům, kteří přišli i o 1 šálu.

V Příbrami (nás 180) se nic neděje, stejně tak i na druhý den v DolnímBenešově, kde hrála pohár Opava. 15 motorizovaných chacharůnezaregistrovalo žádného soupeře, podobně i o něco později na zápaseOpavy v Hlučíně.   Zato nám se stala nemilá příhoda na poháru v Dětmarovicích. Na zápasebyli i 2 partyzáni z GKSu Jastrzebie, kteří si po zápase odchytili jednohoosamoceného baníkovce a vzali mu vlajku.  Poté hostíme doma Zlín a poprvé se na Bazalech objevují i nějací hosté.Před zápasem se spekuluje o střetu 10/10 ve Studénce, ale ševci si mocnevěřili a nesmyslným křikem na sebe upoutali pozornost policie, která sejich ujala a doprovodila do Ostravy. V Ostravě přesto došlo k mini-souboji3/3, který skončil rychlým vítězstvím FCB.

Po zápase jedeme v 57 lidech auty znovu poznávat krásy kraje.Tentokrát si vybíráme Přerov, kde jsme měli v plánu odchytit zlínské, aletaké místní sigmáky a Opavu vracející se ze Slovácka. Odchyceny jsou alejen malé skupinky Zlína a Sigmy (získáváme po 2 malé vlajky od každéhoklubu). Opava se vracela auty, ale střet odmítají (banda na bandu i 10 na10).   V Ostravě se objevují angličané s Middlebrough (1400). Mladí chuliganíFCB si dávají před zápasem sraz, ale ve městě je tak přefízlováno, žestihnou rozprášit jen pár malých skupinek. Veseleji je u stadionu, kdedochází k několika kvalitním střetům a poté i na stadionu. Bohužel tuto akciodneslo 9 našich paragrafy a zákazy vstupu na stadiony. Po zápase jedomluven střet banda na bandu nedaleko náměstí. Baníkovců čeká skoro100 výborné bandy (bylo by nás více, ale vinou špatné domluvy mnoho lidíani o žádném srazu nevědělo), ale angličané se neobjevili:-( Přesto další 2skupinky uvízly v naší síti a myslím, že budou na Ostravu dlouhovzpomínat:-) Velice zajímavý den!

O 2 dny později zažíváme velice náročný víkend. V sobotu vyráží přes 50chuligánů (v tom 23 GKS) na zápas Opava-Teplice, ale domácí toho dneprakticky neexistují a střet odmítají (15 z nich bylo ten den ve Wroclawi),ale dávají vědět, že se ozvou velmi brzy. Skutečně o den později se ozývajía nabízejí nám střet banda na bandu v Ostravě. Jejich nehoráznávelkohubost a machrování nás vyhecovalo maximálně, a tak se nás večerschází 110 (v tom 27 GKS) vynikající bandy. Slask hrál toho dne vnedalekém Jastrzebiu, takže se očekávalo, že našich soupeřů bude opravduhodně. Bohužel organizace v táboru Slasku hodně selhala, protože si jinakneumím vysvětlit, že jich skoro 50 chtělo jet na akci do Čech bez dokladů,takže pochopitelně nejsou vpuštěni přes hranici. Jelo jich skoro 170 (v tom28 Opava, 4 Lechia Gdansk). Smutní chlapci z Opavy se aspoň snažídomluvit střet v Polsku, ale to je naprosto nereálné. 15 našich aut (pokupěse jich ale drží jen 9) znovu vyráží na noční prohlídku Opavy, ale tam jepřefízlováno, jak nikdy. Podaří se aspoň prohnat 2 auta Slasku Wroclaw (uvnitř 10 chuligánů), které od lynče zachraňuje slušné umění jejich řidičů.   Na druhý den ještě jedeme na výjezd do Olomouce (nás 800). Předzápasem nás Sigma tradičně vodí za nos, ale po zápase to již vypadánadějně, co se týče domluvy střetu. Bohužel kvalitní banda FCB je dostnevybíravým způsobem odchycena policií, která jim dává jasně nasrozuměnou, že dnes k žádné bitce nedopustí. Někteří baníkovci byli zatčenipotřetí během 3 dnů. Slušná bilance.

Po divoké první polovině podzimu přišlo menší uklidnění. Výjezdy Baníkudo Mladé Boleslavi (300) a na Slovácko (800) proběhly bez incidentů.

V Ostravě se objevila Sparta (110), která tradičně přijela vlakem párminut před zápasem, takže nic. Po zápase vyráží 15 baníkovců do Olomouce,kde hrálo Brno, ale tentokrát se jim nic vykombinovat nepodaří. Brno přijíždíjen v 18 lidech, takže nuda.

Poté hostíme Drnovice (bez hostů), večer po zápase vyráží 40 baníkovců(8 aut) odchytit Opavu vracející se auty z Olomouce. Akce byla tentokrátvýborně zorganizovaná. 1 naše auto sledovalo opavské už od Olomouce apřed Opavou čekal v lese, u příjezdové cesty, schovaný zbytek. Ale ani nyníse nám nezadařilo. Nedaleko místa, kde jsme čekali se na 5 opavských autnapojil policejní tranzit, který patrně jel k nějaké dopravní nehodě, takžeopět nic. Pak ještě jedeme zkontrolovat hospodu opavských. Uvnitř jichsedělo 15 a bylo jasné, že ven nevylezou, proto odjíždíme domů, anižbychom je kontaktovali.

Poslední výjezd podzimu jsme měli v pondělí na Slavii (350), kde se sjelaopravdu elitní a početná banda chacharů (hodně přes 100 lidí do boje). 2dny před zápasem byl domluven střet se slávisty, kterých se ale sešlo jen20 a bitku nakonec odvolali. Na Smíchově pak došlo k několika menšímpotyčkám a hlavně nás toho dne neskutečně buzerovala policie. Po zápases ní dochází ke střetu u východu ze sektoru, kde policisté museli ustoupit,což nesli dost nelibě, a tak alespoň na „rozloučenou“ rozbili pár hlav, jednaholka skončila v nemocnici se zlomenou nohou, atd. Poté ještě na příkazkriminálky zatýkají za blíže neurčený „brutální“ trestný čin jednoho z našichpředních chuliganů, kterého neskutečným způsobem zlynčovali (rozbitáhlava, otřes mozku, zlomený nos), aby jej po odjezdu naši hlavní skupiny z Prahy propustili, s tím, že se jednalo o omyl. Ochránci lidských práv by asinevěřili, co si tady policie může všechno dovolit a zcela beztrestně.   Solidně jsme se prezentovali i ná zápasech GKSu. V dobrých počtech seobjevujeme na domácích zápasech s Lechem Poznan (29), Wislou Krakow (15), Amicou Wronki (10), Cracovii Krakow (30) a Legii Warszawa (12).

Pár akcí se uskutečnilo i v zimě. Nejdříve dostávají „vánoční nadílku“příznivci Vítkovic (21) od devítí chacharů, když se vraceli ze Vsetína. A ponovém roce jsme se začali zajímat i o hokejové zápasy Opavy, protože seproslýchalo, že je navštěvují i chuligani. Baníkovci vždy v 15 lidech, vyrazilina 2 tyto zápasy, ale opět nic. V prvním případě se skupinka opavských zhaly vypařila a v druhém případě opavští byli vyzváni k opuštění svéhospody, ale vůbec se jim nechtělo a střet odmítají.   Vrchol zimy se měl uskutečnit na přípravném zápase Opava-Trnava, kdese chystala opravdu hodně početná banda z Ostravy i Trnavy. Bohužel párdní předem bylo utkání přeloženo do Vítkovic a bylo jasné, že opavštínedorazí. Mladší část FCB (45+2 GKS) si přesto dala sraz, co kdybynáhodou, ale zbytečně.   Jaro 2005 bylo z naší strany docela slabší. Začínáme výborným výjezdemdo Českých Budějovic (300). Chuligani (60) nejdříve navštěvují Olomouc,jelikož Sigma jela toho dne autobusem na Slavii, ale kromě prohnání několikajedinců se klasicky nic neděje. Proč ani netřeba psát. Sigma střet odmítá.Ostravští pak pokračují do Brna, kde je před nádražím rozehnáno 20 místníchpříznivců.

Poté nás čeká domácí derby s Opavou. Chuligani (45+5 GKS) vyráží pozápase do Opavy. Domácí (20) sedí ve své knajpě, kterou posléze zhruba20 našich bere útokem. V hospodě dochází ke klasické, oboustranné „Anglii“(z naší strany bohužel letěl i jeden předmět, který se nepoužívá ani vKrakowě a jeho použití nám hodně ubralo na jménu). Po půlminutové zábavěnějaký idiot z Baníku křičí „policie“, což vyvolává totální paniku v řadáchFCB, všichni prchají do aut, přitom policie na místě vůbec nebyla v té době.Odjíždějící auta opavští častují vším, co je po ruce. Před hospodou zastavujídalší 2 auta, které se prvního střetu neúčastnily. Naši okamžitě vybíhají achvíli bojují se skupinou opavských před hospodou, ale i oni rychle vyklízípozice v obavě o své auta. Polské auto nakonec odjíždí značně poškozeno.Tato naprosto neúspěšná akce měla velký vliv na pozdější značné sníženípočtu akcí chuliganů Baníku. Vždy jen 1 auto vyrazilo na zápasy Opava-Brno, Zlín-Příbram aOpava B-Dětmarovice, na všech těchto akcích došlo k různě úspěšným střetům s menšími skupinkami soupeře.

V Ostravě se ještě čekalo na příznivce FC Košice, kteří se mohli přesOstravu vracet z derby pražských „S“ (ve dvou vlacích od Prahy se nikdoneobjevil), na příznivce Plzně ve Vítkovicích (hostů 0) a poté se ve většískupině (14 osob) vyrazilo ještě jednou na Dětmarovice do Karviné, protožedětmarovičtí pustili po střetu v Opavě na netu opravdu nehorázné žvásty. V Karviné jich bylo přítomno asi 30, ale po náběhu chacharů do jejichsektoru se postavil na odpor pouze jeden. Získáváme 5 vlajek a spokojenimizíme pryč. Dětmarovičtí po tomto zápase prakticky ukončili své účinkovánína českých stadionech!   Na ligových zápasech FCB se toho moc nedělo. Výjezdy do Blšan (162),Zlína (1200 – domácí odmítají střet) a Liberce (204) proběhly bez incidentů.

Poté ale přichází vrchol jara v podobě výjezdu na Spartu (2500).Ostravští chuligani jedou do Prahy na několik skupin a domlouvají střet seSpartou, ke kterému dochází na výborně vybraném místě, v jednom parku vPraze-Vysočanech (letenští tentokrát netaktizovali, jako v České Třebové).Baníkovci jdou na místo ve výborném počtu okolo 135 lidí (odhady se dostrůzní, od 131 do 144) a sparťané již čekají v parku v 83 lidech. Popočátečním oťukávání se však naplno projevuje, kvalitativní i kvantitativní(okolo 20 zbytečných lidí na straně FCB se tradičně vůbec nezapojilo) asparťané musí opět opustit bitevní pole sprintem. Opravdu vydařený střetse vším všudy a hlavně vítězný.

Méně úspěšný výjezd byl do Brna (480), kde po zápase měli brněnští žněa tvrdě trestali naše nepoučitelné vandráky, kteří si po zápase bezstarostněchodili v klubových barvách do aut.   Pohár v Plzni (180) proběhl poklidně, když policie byla dobře připravena.Nic se poté neděje ani v Drnovicích (420) a v Teplicích (78).   V posledním kole hostíme Slavii. Sešívaní si vylepšili reputaci a přijímajínabídku předzápasového pikniku. Chachaři je vyzvedávají auty na nádraží veStudénce a dopravují do Ostravy na klidnější místo, kde se utkalo 45baníkovců a 24 slávistů. Střet skončil podle očekávání rychlým vítězstvímfavorita, přesto zaslouží hosté pochvalu.   Poté ostravští podnikají invazi na Olomouc (okolo 5000 fans), kde se hrálofinále poháru Baník-Slovácko s dobrým koncem pro náš klub. Během dnedošlo i k několika drobným střetům se Sigmou, ale nic zajímavého.

Po skončení sezóny jsme ještě absolvovali 2 výjezdy na zápasy našichspojenců. Nejdříve se jede na zápas Senco Doubravka-Union Cheb, kdevyráží velice kvalitní, motorizovaná partička 58 chuligánů (31 Cheb, 20 Baníka 7 Spartak). Bohužel domácích se sešlo jen 13+6 Bohemians a střetodmítají. Baníku poté nabízí férovku 6/6 Bohemians na zpáteční cestě vPraze. Dáváme jim kontaktní číslo, na které se však nikdo z nich běhemzpáteční cesty (a to se ještě čekalo více jak hodinu v Praze na hlaváku)neozval, ačkoliv oni tvrdí opak. Možná volali na Mars?

O týden později nás čeká zápas Inter Bratislava-Spartak Trnava. Jiždlouho předem byl domluven koaliční střet. My jsme byli ochuzeni o účastchuligánů GKSu Katowice, kteří asi 2 týdny předem zrušili smír s Trnavou.Na jednom školním hřišti v bratislavské Petržalce se setkává 150 domácíchchuligánů (Slovan, 55 Brno, 14 Klatovy+Plzeň) a 129 hostů (Spartak, 51Baník a 3 Cheb). Střet je velmi krátký a končí totálním propadákem našístrany a útěkem. Navíc je u střetu přítomná policie (během bitvy nám zazády střílí pistolemi do vzduchu), která poté zatýká 149 lidí, z tohoprakticky  celou naší skupinu, ze které se podařilo uniknout pouze 10 lidem(v tom 3 FCB). Zbytek je okolo 30 hodin držen na policejní stanici a nakonecpropuštěn naštěstí bez následků. Aspoň něco.


Vydáno: 24.10.2007 9:45 | 
Přečteno: 634x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: