Kategorie: Chuliganské ročenky

Chuligánská „ročenka“ – 2003/2004

Mistrovská sezóna – co více dodat?

Vítězné tažení fotbalistů Baníku způsobilo v naší zemi nevídanou euforii mezi ostravskými fanoušky. Na domácích zápasech vyprodáno, již několik dnů předem. Na výjezdy se jezdilo v tisících. Dovolím si tvrdit, že už nikdy žádný jiný tábor (včetně nás) nepředvede nic, co by se jen vzdáleně podobalo „mistrovské sezóně Baníku“. Samozřejmě vše má své i proti, když si uvědomíte, kolik vandráků se najednou začalo hlásit k Baníku (včetně politiků, kteří se rádi ukazovali na Bazalech ve VIP a zmizeli s prvními neúspěchy), což mělo za následek i nesmyslné výtržnosti na stadionech, účast neaktivních lidí (hlavně na podzim) na chuliganských akcích, atd. Kromě ultras, však nezaháleli ani chuligani. Posuďte sami………..

Sezóna začíná pro chuligany v 2. kole, kdy na Bazalech hostíme Liberec(21). Po zápase má autobus libereckých fanoušků eskortu v podobě 8našich aut (40 chuliganů). Šílená stíhací jízda trvá až 50km za Ostravu. To,že k ničemu nedošlo mohou liberečtí vděčit pouze jejich řidiči, který by simohl okamžitě podat ruce se Sandrou Bullock z filmu Nebezpečná rychlost.Řidič také volá policii, a tak se vracíme do Ostravy. Jak se později ukázalo,nezáhaleli ani liberečtí DBS, kteří policii nahlásili několik SPZ našich aut.Zásahovka v kuklách čekající před Ostravou na základě jejich informacíodchytává jedno naše auto:-((

O týden později hrajeme se Synotem v Brně (Synot dokončoval práce nanovém stadionu v UH, proto museli odehrát několik svých domácích zápasův Brně). Ten den mělo dojít i k dlouho domlouvané férovce 13/13 mezibaníkovci z Apple Commanda a chuligány Slavie Praha. Bohužel celá akcepadá z naší strany večer před jejím uskutečněním, z důvodu zdravotníchpotíží několika lidí z AC. Rozezleni tímto faktem se domlouváme, že se aspoňpokusíme něco podniknout v Brně, jelikož se předpokládalo, že brněnštíbudou někde poblíž. Z Ostravy vyráží 5 chuliganských aut a 2 se připojujícestou. Zbytečně, Brno toho dne nemělo ekipu a střet odmítá. Na fotbalese celkově schází 303 příznivců FCB.

O den později ve Vítkovicích hráli Bohemians, takže další příležitost, jak sitrošku „zazlobit“. Baníkovci se schází v 50 lidech solidní ekipy, ale domluvas Bohemians tradičně vázne, proto se rozhodujeme, že na ně zaútočímebez domluvy. Přesunujeme se do Bělského lesa k příjezdové cestě, kudyměl jejich autobus projíždět a nemýlili jsme se. Bohužel nedaleko tohotomísta se na autobus napojil i tranzit čekajících fízlů, což dost lidí od násodrazuje. Zbytek přesto útočí, autobus zajíždí ke krajnici a po nějaké doběbohemáci (18 v tom 3 Pardubice, 1 Doubravka a 2 občané slovenskénárodnosti) vybíhají ven. V té době je baníkovců už jen 15 (zbytek zmizelpřed blížící se policií) a dochází ke krátkému, vyrovnanému střetu, kterýnakonec rozhání zásahovka. 9 našich je poté zatčeno (1 končí na vazbě).Přesto docela zajímavá akce.

Další výjezd a opět možnost atrakcí. Jedeme do Prahy na Viktorii Žižkov.Sparťané již předem hlásili, že mají zájem o odvetu za porážku v Hostivicích,ať přijedeme do Prahy již ráno. Přání jim bylo splněno a 56 chuliganů Baníkuse v Praze objevuje v 04:00. Bohužel o celé akci věděla předem pražskákriminálka, takže jsme odchyceni hned nedaleko hlavního nádraží. Většinalidí je opsána a kamerována a když už jsme byli bez doprovodu, taksparťané (čekalo jich 60) hlásí, že se rozešli.

V Ostravě se pak objevuje 10 příznivců Plzně. 5 z nich mělo zájem ostřet, ale férovku 5/5 velmi rychle prohráli.   GKS se probojoval do poháru UEFA. V předkole si ale bohužel nedokázalporazit se slabou Cementarnicí Skopje. Na obou zápasech nechybělibaníkovci (1 na výjezdu, 19 v Katowicích).   O něco později jede 8 našich na velmi atraktivní výjezd Arka Gdynia-GKS(pohár).   V lize nás čekají 2 další velmi zajímavé výjezdy. Na Slavii přijelo 360baníkovců. Před zápasem slávisté přijímají nabídku ke střetu, přestože jichbylo pouze 18. Baníkovci jedou na smluvené místo ve dvou skupinách (oběpo 30 osob). Jedna z nich na sešívané narazila na docela frekventovanéulici. Z neznámých příčin se ale do přímé konfrontace zapojilo pouze 15chacharů a bitka končí remízou.

O týden později v Brně je opět veselo, hlavně těm, kteří vyrazilimotorizovaně. Brněnští před i po zápase odchytávají pár skupinek, řekněmě“neradikálů“. K nejzajímavější situaci došlo na křižovatce nedaleko stadionu,kde na mini-bus (uvnitř 17 starších baníkovců) zaútočila kamenímpadesátka domácích. Bus je slušně poničen a zloba našich velká (3 jsoupoté zatčení za demolování projíždějících aut s příznivci Brna). Zbytek (14osob) v uličce nedaleko stadionu naráží na 10-12 chuligánů Brna a Slovanu,kteří se ale po krátkém střetu dávají na útěk. Škoda, že tento „téměřbezvýznamný“ střet brněnští přešli mlčením ve svých pozdějších článcíchna netu a zinech. Do Brna se vypravilo i 5 chuliganských aut, které před ipo zápase pročesávaly okolí stadionu atd., ale na brněnské chuligánynenarazily. Na zápase se ostravští scházejí ve vynikajícím počtu 1009 osob.   Poté se delší dobu jen ultrasuje. V Ostravě se objevují příznivci Zlína (65)a Sigmy (160) a my jedeme do Jablonce (254) a Teplic (314), na těchtozápasech se nic neudálo.

Chuligani čekají v 50 lidech na Opavu ve Vítkovicích (pohár), ale ta sizase jednou do Ostravy cestičku nenašla.   Pak se jede na dlouho očekávaný výjezd na Spartu, který většina lidíoznačuje, jako „životní“. 4500 baníkovců hovoří snad za vše. Ráno do Prahypřijíždí početná chuliganská ekipa (okolo 120) Baníku, která okamžitěkontaktuje své letenské protějšky, ale ti v té době jsou pouze zatím v 7lidech (férovku 7/7 odmítají, s tím, že se ještě ozvou). Ostravská banda sepak ale neustále drobí a kolem poledne, kdy se ozývají sparťané s nabídkoustřetu banda na bandu nás zůstává již jen 40-45 do boje + nějacínormálové, holky. Obě bandy se potkávají v Karlíně nedaleko stanice metra“Křižíkova“. Sparťané se objevují v 80 lidech vizuálně vynikající bandy, alepřesto nedokázali roznést mnohem menší skupinu Baníku. Velká pouličníbitva nakonec končí remízou, i když s odřenýma ušima  Během dne pakještě došlo k mnoha menším incidentům, v nichž většinou za delší konectahal Baník, který si odvezl i 1 vlajku Sparty „Lehovec“ a obrovské množstvíšál.

O týden později nás čeká naprostý vrchol podzimu v podobě derby sOpavou na Bazalech. Co se dělo na stadionu snad ani nemá cenupopisovat. Neskutečný zážitek pro všechny. Pro chuligany derby začalo jižv noci před zápasem, kdy se jich 24 (5 aut) rozhodlo překvapit opavsképřímo v jejich tradiční hospodě. Bohužel v hospodě jich po našem příjezdusedělo jen 10, kteří odmítají vyjít ven a zamykají vstupní dveře. Ostravštíto zkouší zadním východem, na což opavští reagují útěkem do sklepa. Padátaké skleněná výloha dveří, takže baníkovci musí rychle vyklidit pozice předpřijíždějící policii. Následný telefonický střet již nevedl k ničemu, SFC střetodmítá, ačkoliv věděli, kolik nás je, atd. Na zápase se objevuje 250výborně se prezentujících a fandících příznivců žluto-modrých.

Na poslední zápas nezapomenutelného podzimu 2003 jedeme vevýborném počtu (přes 1000) do Českých Budějovic. Domácí však střetodmítají před i po zápase, a tak se po skončení utkání přesunujeme kvýchodu z jejich sektoru, kde však dochází jen k menším konfliktům, díkydobře připravené a početné policii.

Za zmínku stojí určitě i návštěvy chacharů na zápasech Spartaku.Nejzajímavější byly pochopitelně souboje se Slovanem Bratislava. V Trnavědošlo k férovce po 24 (na straně Spartaku válčili i 2 baníkovci), kteráskončila vítězstvím domácích. V Bratislavě se chystala odveta, ale trnavskáekipa (110+10 Baník) byla po dlouhém hledání místa, kde čekali slovanisté(60-70) odchycena policií. Hodně se i očekávalo od výjezdu do Žiliny, kdese na jaře objevili chuligáni Goralu Zywiec, ale tentokrát se 15 přítomnýchchacharů nudilo. Goral nedojel a Žilina je o ničem.   Zimní přestávka uběhla poměrně klidně. V porubské hale se konaly 2turnaje se zajímavým obsazením. Na první bohužel nedojeli příznivci SFCOpava, na které čekala obstojná bandička chacharů a na druhý zavítalipřátelé z GKSu Katowice ve výborném počtu (přes 200). Vrchol zimnípřestávky se měl uskutečnit na fotbalovém turnaji v Olomouci, kde kromědomácí Sigmy, působil i Baník, Brno, Zlín a další týmy. Všechny 4vyjmenované ekipy již dlouho předem hlásily účast svých chuligánů.Bohužel dorazil prakticky jen Baník (56), který na stadioně rozprášilskupinku Sigmy (získáváme 3 vlajky) a další ještě ve městě. Brno a Zlín seneobjevili a jejich výmluvy raději nemá smysl komentovat.

Jaro 2004 začínáme pěkně zostra. Baník jel do LIberce a Sparta doOpavy, tudíž naprosto ideální příležitost k poměření sil. Ostravští chuligani jedou motorizovaně a na smluveném místě se jich schází přes 100, alebohužel to dlouho vypadá, že k ničemu nakonec nedojde, a tak seautomobiloví odpojují a jedou po vlastní trase a pohromadě se drží 2autobusy. Sparťané se nakonec „za 5 minut půlnoc“ ozývají, že vystoupí zvlaku v České Třebové a ke střetu dojde tedy tam. Naši automobiloví jsoujiž daleko vpředu, takže nemá smysl na ně čekat a díky debilním řidičům namísto doráží pouze 1 autobus baníkovců (57 chuliganů). Letenští (65) čekali mnohem větší bandu z Ostravy, a proto si vybrali velmi úzkou uličkunedaleko nádraží, navíc byli pod dohledem 30-40 policistů, kteří kupodivutéměř nezasahovali. Díky úzkému prostoru je boj dlouho vyrovnaný, alenakonec se projevuje kvalitativní převaha FCB a letenští se dávají na útěk.Komu se nepovedlo utéct, končí velmi špatně. Baníkovci také získavajímnožství suvenýrů ACS, celé choreo, které měli nachystáno do Opavy(ohně, dýmovnice, 150 kartónů s nápisem „Spartička“) a jako bonus námještě nechávají batoh plný lahváčů, i něčeho ostřejšího (slivovička bylavýtečná). Děkujeme! V Liberci se schází 1500 (v tom 9 GKS) příznivců FCB,kteří sledují velice důležité vítězství fotbalistů a další krok směrem kvytouženému titulu.

Během jara se toho v Ostravě moc nedělo, přestože mnoho klubů zdezaznamenalo vynikající výjezdy (Synot-520, Slavia-120, Brno-300, Sparta-270). Pouze brněnští projevili zájem přijet do Ostravy již den před zápasem.Na jejich příjezd čekalo skoro 100 chuliganů FCB, ale jihomoravané nakonecnedorazili. Veselo bylo i na zápase se Spartou, kde policii zatápěli, jakhosté, tak i naši (toho dne nás přijelo podpořit 200 fanatiků GKSu a 35 zTrnavy), ale ke střetu obou skupin nedošlo, i když nechybělo mnoho.

Na výjezdech bylo přece jenom rušněji, prakticky všude se něco dělo.V Blšanech (400) bojujeme s ochrankou, která prchá z tribun a posléze spolicí.   V Plzni (720) dochází ke smluvenému střetu s domácími. Baníkovců jde namísto necelých 30 a plzeňských bylo připraveno 32, ale většina okamžitě“práskla do bot“, zůstalo jich tedy jen asi 15-18. Bojuje se jen pár sekund,protože rychle přibíhá policie. Do té doby stálo na nohou již jen pár starších plzeňáků (údajně Klatovácí) a k jejich úplnému poražení chybělo už snadjen dalších 10 vteřin boje. Policie pak po nevídané honičce zatýká 11 baníkovců, 2 musí po jejich „zákroku“ do nemocnice, kde končí i 1 fízl, kterýinkasoval od jednoho z našich ukázkové KO.   O den dříve 13 mladých baníkovců vyrazilo na zápas HFK Olomouc-Bohemians, ale z Prahy přijelo jen 6 starších normálů a Sigma se neobjevilavůbec (telefonicky nabízený střet odmítli). Zlín poté zažívá hotovou invazibaníkovců (přes 3000) a není divu, že se ševci cítili na vlastním stadionu,jako hosté (a nejen oni během této sezóny). Chuligani přijíždějí do Zlína,jako tradičně, již o den dříve a kolem půlnoci se i rýsuje možnost střetu sezlínskými 15/15, ale na smluvené místo dorazili jen 4 domácí, z nichž 2utekli a 2 se postavili k boji (dochází k férovkám, po jendom vítězství nakaždé straně).

Do Příbrami (750) jedou chuligani již večer před zápasem, aby byli včas vPraze (toho dne se hrál zápas Bohemians-Sparta B), ale pokupě nejsouklokani, ani sparťané. Na zpáteční cestě se ozývá Liberec (jeli z ČB) anabízí střet banda na bandu v parku u pražského Hlaváku. Na místě všaknikdo není a telefon jejich vyjednávače je vypnutý:-( Stará finta.  Do Olomouce si jedou tisíce baníkovců pro titul, ale ne všichni jeli pouzesledovat fotbal. 60 chuliganů přijíždí na Hanou o něco dříve a kontaktujídomácí, kteří však odmítají všechny formy střetu (banda na bandu i 15/15)a připisují si tradiční fiasko. Nutno dodat, že o týden dříve jich jelo na Slavii60 a pak se sejdou doma na Baník v 15 lidech. Tak už to bývá…v Olomouci.Přesto u stadionu dochází k mnoha střetům malých skupinek a po zápaseběžíme pod sektor Sigmy, ale ti na hřiště nepřeskakují, i když měli možnost.Později argumentovali, že se nechtěli nechat rozsekat, ale přece byli DOMA!!

O den dříve vyráží 45 baníkovců (9 aut) na trestnou výpravu do Opavy,která toho dne hostila Liberec, ale nic se neděje. Inkasuje jen párjednotlivců, jiná skupinka sedí tradičně zamčená ve své hospodě (ta užtoho zažila  a telefonicky nabízený střet opavští odmítají.   Není však nic ztraceno, o 2 týdny později nás čeká velké derby v Opavě.Baníkovci jedou patřičně nažhaveni. Chuliganská ekipa před zápasem čítá 130 lidí vynikající sestavy. Opavští ale opět odmítají střet (banda na bandui 30/30) a nechtějí ani prozradit svou skrýš. Nakonec se ale menší lstí přecejenom dozvídáme, ve které hospodě sedí a jdeme jim naproti. Bohuželmusíme projít přes centrum města, takže po chvíli se na nás napojilo snad100 policistů, ze vzduchu nás sleduje vrtulník a je jasné, že asi nic nebude.Opavští (35) se po nějaké době objevují v dáli, ale policie má vše podkontrolou. K menšímu, krátkému střetu obou skupin dochází v boční uličce,ale policie je tam hned. Na stadionu se pak několikrát marně pokoušímedobýt do sektoru Opavy, brání nám v tom však policie, ochranka, ale takédocela kvalitní obrana domácích, kteří i v malém počtu se prezentovalikvalitně, i když mnozí jiní na to mohou mít svůj názor. Přesto se toto derby zapsalo zlatým písmem do kroniky českého chuligánství a policisté si zasejednou užili perné chvilky.

Pár dní po událostech v Opavě nás čeká finále poháru Sparta-Baník naStrahově. 45 chuliganů přijíždí o něco dříve před hlavní skupinou a naHradčanské se setkávají se svými protějšky ze Sparty (přes 50).Letenských však z tramvaje vybíhá pouhých 25 a po krátkém střetu jsou rozehnáni na všechny strany. Sparťané, kteří nenašli odvahu se postavitsoupeři v přímém boji se aspoň snažili udržet dveře od tramvaje, ale ani tojim příliš nešlo a po chvilce už několik našich „úřadovalo“ uvnitř vozu, kdevšak nenarazili na žádný odpor. Další cenné vítězství nad ACS na jejichvlastním území a výborné zakončení po všech stránkách veleúspěšnésezóny.

Ještě slůvko o účastích na zápasech družeb. GKS jsme pomáhalipředevším doma, protože ven se díky chipovým kartám prakticky nejezdilo.2x jsme byli doma na Lech Poznan (20 na pohár, 10 na lize), 16 lidí naGKS-Amica Wronki a 55 na GKS-Legia Warszawa (nás dosavadní početnírekord v Polsku).   Jezdilo se i na Spartak. Samozřejmě nejzajímavěji bylo tradičně seSlovanem. V Trnavě došlo ke střetu banda na bandu (85 Spartak+1 Baníkvs. 63 Slovan+Brno), bohužel bitvu vyhrávají hosté. Na odvetu doBratislavy se chystala velmi početná banda Baníku i GKSu, ale Slovan střetodmítá a připouští možnost, že se neobjeví ani na vlastním stadionu:-( Nakonec tedy jede jen 8 chacharů, kteří rozhodně nelitují. Došlo k několikapotyčkách s různými výsledky a je třeba říct, že Bratislava je jedno z velmimála měst v Česko-slovensku, kde se prakticky vždycky něco děje.


Vydáno: 10.10.2007 9:43 | 
Přečteno: 588x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: