Kategorie: Chuliganské ročenky

Chuligánská „ročenka“ – 2002/2003

Na tuto sezónu bude většina ostravských vzpomínat především díky několika zásadním střetům, ale také kvůli zlepšující se formě ultras

 Spousta zápasů, hlavně v průběhu jara, stála za to. Jinak ale většina ostatních českých ekip prožívala obrovskou krizi, takže kolikrát nebylo s kým válčit, ani se před kým prezentovat po stránce ultras

Ještě před začátkem ročníku se rýsovaly 2 zajímavé akce. V Háji veSlezsku se utkal Baník s Opavou, ale připraveni byli pouze ostravští. Poté se měli konfrontovat v souboji 15/15 mladí chuligani FCB a Sigmy (iniciativavzešla ze strany hanáků). Nakonec k ničemu nedošlo. Olomoučtí se totálnězesměšnili a po měsíci neustálého odkládání střet zrušili.

Ligu začínáme na půdě nováčka ze Zlína. Sjelo se zde přes 800natěšených příznivců Baníku. Domácí střet odmítají. Nabídka k boji 15/15však přichází ze strany chuliganů Sigmy, kteří do Zlína taktéž zavítali a trhlisi další ostudu, když vůbec nedorazili na smluvené místo.  Poté jedeme na Spartu (220+4 GKS). 40 chuliganů do Prahy přijíždí užráno, aby nebyli pod dohledem policie a okamžitě kontaktují letenské, kteřítak měli 10 hodin na posbírání bandy. Opět marně. Sparťané chtějíneustále další a další čas na posbírání ekipy, aby je nakonec (údajně)odchytla kriminálka.

Jeden z vrcholů sezóny nastává při repre (ČR – Slovensko) v Olomouci.Na tento zápas čekala celá česko-slovenská scéna s velkým očekáváním.Z Ostravy nás vyráží zhruba 80 (v tom 13 Spartak) v očekávání střetupředevším s koalicí BKS. Po příjezdu do Olomouce, ale už víme, že nedorazíani Sparta, ani Opava a ani avizovaný košicko-nitranský autobus aočekávaná koalice BKS přijede až se zpožděním. Kontaktujeme tedychuligany Sigmy, kteří na ten den ohlašovali velkou mobilizaci a chuť jít doboje ve stylu „sami proti všem“. Bohužel mobilizace po olomoucku čítala 30lidí (v tom ještě 10 Zlín a 2 Liberec) a střet odmítají. Přesto na ně narážímenedaleko stadionu. Olomoučtí inkasují a začínají ustupovat, ale po pársekundách zasahuje policie a je po všem. U vchodu do sektoru hostí potédochází k bitvě s BKS, kteří přijeli 2 autobusy v počtu 98 chuliganů (38Brno, 34 Slovan, 26 Klatovy). Na úzkém prostranství za tribunou se dosebe z obou stran pouští po 40 osobách a další válčí přímo na parkovišti.Na bojišti jednoznačně dominuje Baník + Trnava, kteří BKS slušně zatlačujía na zem se také dostávají také pouze naši protivníci, ale za vítězství seto asi považovat nedá. Poté ještě několik našich naložilo skupince slávistůa celá banda se přesunuje před vchod do sektoru Sigmy, kde prorážímebránu a rozháníme skupinu složenou ze Slavie (11) a domácí koalice Sigma+ Zlín. Policie nás vytlačuje ze stadionu a rozhodujeme se odjet domů.Neustále přijížděla také další auta z Ostravy, a tak počet baníkovců v Olomouci toho dne se dá ocenit na solidních 100 osob. Na zpáteční cestěvystupujeme v Hranicích na Moravě, kde 4 hodiny čekáme na BKS, kterýmjsme nabídli střet banda na bandu, ale jejich autobusy se vracely spolicejní eskortou, tudíž k ničemu nedošlo.

O 2 dny později se v Ostravě nečekaně objevují sparťané (18) upříležitosti zápasu Vítkovice – Sparta „B“. Baníkovci se rychle dávajídohromady, což se asi letenským příliš nelíbilo a po 30 minutách hry opouštístadión a míří na nádraží. Baníkovcům oznamují, že pokud chtějí střet, takto musí být okamžitě, jinak odjíždí domů. Chacharů je 15 mladší sestavy,přesto do toho jdou, i když 10 vesměs elitních lidí bylo ještě na cestě. Bojje docela krátký a vyrovnaný, díky včasnému příjezdu policie. Obě ekipypak útočí na fízly, kteří se stahují, ale po chvíli dorážejí posily a je to všem.

Letenští poté oznamují, že mají zájem o odvetu na svém území přinávratu baníkovců z Českých Budějovic, kde nás v pondělí vyjelo 43 solidníbandy. Komedii nejhrubšího zrna sehráli domácí „chuligani“, kteří již několikdní před zápasem volali do Ostravy s nabídkou střetu, ale v den zápasu sevůbec neozvali, a tak jim voláme my. Budějovický vyjednavač oznamuje,že jsou v dobré bandě posbíraní v hospodě, ale pod dohledem policie.Našim se to moc nepozdává, a tak se ptají na místo jejich srazu, načežbudějovičák oznamuje, že je v práci a zbytek se vůbec nesešel:-) Nazpáteční cestě očekáváme atak ze strany Sparty, ale místo nich nahlavním nádraží čekají slavisté (15), kteří však pár minut před příjezdemnašeho vlaku mizí. Údajně si v tom počtu nevěřili.

Následují 2 akce. 15 lidí (3 auta) jede na zápas Hranice na Moravě -Sigma (pohár), ale olomoučtí nedojeli a to samé i opavští, na které jsmečekali o 2 dny později ve Vítkovicích.   Vrchol mizérie našich protivníků se projevil při výjezdu na Bohemians      (116), kde nám střet odmítají bohemáci (před i po zápase), sparťané a nazpáteční cestě ještě Sigma (hráli doma s Hradcem) i Brno (vraceli se zeSynotu).

I my pak více méně vypouštíme výjezd do Liberce (32), což senevyplatilo, jelikož se tam objevují sparťané a nabízejí střet, ke kterémudochází 20 km za Libercem po zápase. Baníkovců jde do akce 17 asparťanů 20. První střet je vyrovnaný, ale 2. kolo již jednoznačně vyhrávámnohem kvalitnější ekipa Sparty.   15 chuliganů toho dne dalo přednost návštěvě zápasu Synot – Slavia.Slávistů přijelo minimum a ostravští jim tedy nabízejí střet ve stejněpočetných skupinách. Slávisté do toho jdou 4 a následný souboj 4/4vyhrávají rychle baníkovci.

Pak hrajeme 2x za sebou doma. Brno (34), ale o střet příliš zájem nejevía jejich „atraktivní“ nabídku 7/7 do 18 let odmítáme, především pozkušenostech s mladými sigmáky. Navíc v naší ekipě toho dne bylo pouze 1člověk mladší 18 let.   O týden později hostíme Slavii (34). Sešívaní docela překvapili, odstavilisvůj autobus na Dubině a na stadion vyrážejí MHD, kde získávají několikšál. Před stadiónem na ně čekal uvítací výbor chacharů, ale k setkánínedochází. Po zápase za autobusem slávistů vyráží 30 chacharů (6 aut),ale opět se zpožděním a slavisté střet odmítají s tím, že na to v ten den nemají.

Následuje výjezd do Blšan a naprostý vrchol podzimu, ne-li celé sezóny.Již měsíc předem je domluven střet banda na bandu s chuligány Sparty o“1. místo v české lize chuligánů“. Baníkovci jedou autobusem ve výbornésestavě a pár km za Prahou u vesničky Hostivice na ně čekají sparťané(všichni v červených trikotech). Ostravských jde do boje 56 a proti nim sestaví 48 sparťanů. Boj to byl hodně těžký, ale končí jednoznačnýmvítězstvím Baníku, který si tak upevnil své postavení na scéně. V Blšanechse pak celkově schází 95 modro-bílých.

Do Ostravy pak přijíždí jen 5 normálů z Hradce a 6 normálů ze Sigmy amy na dvakrát absolvujeme výjezd do Jablonce (poprvé byl zápas odloženkvůli sněhu). Na druhém zápase se objevuje 26 baníkovců.   Z návštěv na zápasech družeb lze především zmínit automobilovouvýpravu na utkání Žilina – Spartak (nás 20 + 27 GKS). Po zápase rozhánímepřed stadiónem domácí, kteří přicházejí o svou nejlepší vlajku „Yellow-Greenfanatics“.

V Polsku nás třeba bylo 15 na Ruch Chorzow – GKS a 5 na Lech Poznan -GKS.   V zimě jsme se také nenudili. 2 dny před Silvestrem se sbíráme na příznivce Pardubic, kteří jeli na hokej do Vítkovic. Očekáváme příjezdchuligánů, ale těch se objevuje jen pár a po našem útoku (z obou stran35 lidí) se dávají na útěk.

Vyostřily se také vztahy s příznivci Vítkovic. Z mnoha akcí stojí zazmínku zápas Vítkovice – GKS Katowice (hokej), kdy do porubské halyvyrazilo povzbudit GKS i dost baníkovců, kteří po zápase rozhánějí kotelVítkovic.  Vrchol měl být na zápase Opava – Baník, kde vyjelo 60 chuliganů Baníku,ale opavští jsou toho dne o ničem a k ničemu nedochází.

Pak ještě čekáme na přiznivce Cracovie Krakow na Svinově, kteří semohli přes Ostravu vracet z Prahy, kde byli na přípravném zápase svéhoklubu s Viktorií Žižkov, ale 40 po zuby ozbrojených baníkovců na na nikohonenarazilo. Až později jsme se dozvěděli, že 10 poláků přece jenom přesSvinov projíždělo, ale až kolem půlnoci.

Jaro 2003 bylo z naší strany vynikající, což kontrastovalo s krizí praktickyve všech ostatních táborech. V Ostravě se poprvé v historii objevuje Zlín(45) a my jedeme do Teplic (75). Snažíme se domluvit střet se Spartou(odmítají), a poté s Bohemians na zpáteční cestě v Praze. Bohemácipřijímají , ale v Praze není po nich ani vidu ani slechu a jejich kontaktníosoba raději vypíná telefón.   Poté hostíme Spartu (117), což byl jeden z nezapomenutelných zápasůna Bazalech. Objevuje se i první velké kartónové choreo v Česku, kterévšak k dnešnímu ideálu mělo hodně daleko.

O týden později nás jede 368 do Olomouce. Olomoučtí jsou však žalostníještě více, než obvykle, takže nic.

O 2 dny dříve atakujeme autobus příznivců Vítkovic, kteří se vraceli zHavířova. 10 lidí poté jede na zápas Widzew Lodz – GKS. V Lodzi probíhajípotyčky s Widzewem. Na zpáteční cestě je 9 chacharů (desátý baníkovecskončil v nemocnici, poté co byl zbit policajty v Lodzi) atakováno ve Wodzislawi vyzbrojenými chuligany Odry, ale ostravským se povedlo ubránitvlak. Odra se pak přesunuje auty do Chalupek, kde již dochází k přímémustřetu. Na naše přání poláci (12 osob) zahazují zbraně a jde se do sebe.Po krátkém boji získáváme převahu a Odra prchá do aut.

Vynikající výjezd je i do Příbrami (80), na zpáteční cestě 35 baníkovcůjede na Letnou, kde zrovna končil zápas Sparta – Brno. Nedaleko stadiónuatakují skupinu 30 chuligánů Sparty, která se však dává na útěk a potéještě proháníme menší skupinky Sparty cestou na nádraží.   V Ostravě se objevují Bohemians (43) a Liberec (35). O poločase zápasus Bohemians dochází k slušné mele s ochrankou, která se dává na útěk.

Jezdíme i na družby. Za zmínku stojí 26 lidí na GKS – Ruch Chorzow a 18na Slovan Bratislava – Spartak, kde měl proběhnout střet s koalicí Slovan +Brno, ale domácí byli odchyceni policií a 60 lidí zatčeno. Baníkovci se potomto zjištění rozhodli jednat na vlastní pěst. Nedaleko stadiónu atakujítramvaj s 20 slovanisty, kteří moc o střet zájem nejeví, kromě 2 jedinců. Kekonci zápasu se 8 chacharů vypravilo do sektoru domácích pro vlajky, cožse jim nevyplatilo a po krátkém střetu inkasují od 50 slovanistů.

Výjezdy do Starého Města (450), Brna (254 + 12 GKS) a na Slavii (70,domácí odmítají střet před i po zápase) a Hradce Králové (110 + 13Spartak, hradečtí se neodvážili přijít na vlastní stadión, natož aby seobjevili v  ulicích, přestože nám sami nabídli střet) jsou celkem nudné, aleposlední výjezd na Viktorii Žižkov (145) stojí za to. 30 baníkovců přijíždí doPrahy už ráno a přímo u stadiónu Sparty prohánějí a bijí skupinky sparťanů.Letenští se poté dali dokupy a kontrovali zbitím pětice našich chuliganů nahlavním nádraží. Nás v té době bylo už 90, ale ke střetu s bandou Sparty(80) nedochází díky policii. Ostravští pak jedou odchytit chuligány Slavie aBohemians, ale nedaří se. Proběhnout se musí jen 10 slávistů. U stadionuViktorie pak ještě proháníme místní, kteří se snažili domluvit jakousinesmyslnou férovku. Slušná tečka za poměrně vydařenou sezónou.

22 mladých chacharů pak ještě vyráží na zápas Opava – Sparta „B“. Pozápase slušně naložili před stadiónem 15 chuliganům Opavy, načež jsouodchyceni policií. Opět jsmě měli smůlu, protože týpek s vlajkou „SlezskýFC Opava“ v batohu nám utíká o milimetry. Opavští se s porážkou nechtěli jen tak spokojit a přijíždějí auty na Svinov v 18 lidech, kde rozhánějírozdrobené a nic netušící skupinky chacharů, z nichž několik končí vnemocnici. Velmi dobrá akce z jejich strany!   Šance na odvetu se naskytla o pár dní později, kdy se v Ostravě hrálofinále basketbalové ligy Opava – Nymburk, ale 50 chacharů protivníky hledámarně.

Poslední akcí byla návštěva (30) na zápase ČR – Moldávie v Olomouci,kde se nic neděje, to když se domácí nechali znovu doslova šikanovat předvlastním stadiónem.


Vydáno: 17.10.2007 9:41 | 
Přečteno: 658x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: