Kategorie: Chuliganské ročenky

Chuligánská „ročenka“ – 2001/2002

Tato sezóna dala definitivně zapomenout na krizi, ve které jsme se nacházeli ještě na jaře. Značně se zlepšily počty na výjezdech, akcí bylo taky hodně, z nichž se některé zapsaly zlatým písmem do kroniky ostravského chuliganstvi.

Začínáme tradičně v Polsku. 37 chuliganů (28 FCB + 7 Spartak) jede vočekávání dalšího střetu na zápas Odra Wodzislaw – GKS. Tentokrát se nicneděje. Celá skupina je policií odchycena už na hraničním přechodu vChalupkách.12 mladých chuliganů pak jede do Dolního Benešova na Opavu (pohár). Po zápase mají střet ve vlakovém kolejišti s 15 chuligány Opavy. I přespočetní a zbrojní převahu soupeře mají ostravští navrch a od jednoznačné porážky opavské zachraňuje policie.Liga začíná domácím zápasem s Žižkovem. Objevují se i nějaké novinky -na plotě opět visí vlajka „Chuligani z Bazalů“ (od akce s kamenováním vlaku bylo zakázáno její vyvěšování) a máváme s vlajkama na tyčích. V noci pojede 20 baníkovců (4 auta) do Opavy přivítat místní chuligány, kteří sevraceli z Bohemians. Přijeli jsme ale trošičku pozdě, takže jsem na nikohonenarazili a telefonický kontakt již nevedl k ničemu (opavští odmítli střetbanda na bandu i 15/15).

Pak jedeme do Drnovic (350) a hlavně na Slavii, kde se ostravští sjeli vevynikajícím počtu (375 + 6 Spartak). Před zápasem ale marně lovímeslávisty, kteří se na vlastním stadioně objevují až ve 25. minutě. Po zápase si reputaci aspoň vylepšují akcí na 4 chebáky.

O 2 dny později hrála v Opavě Sparta. Po zkušenostech z minulosti, kdysparťané jezdili do Opavy (i všude jinde na Moravě) výhradně autobusem,tentokrát nic nepodnikáme a vida! Letenští přijeli potají vlakem a ve 4:00ráno byli na Svinově a hrozně pak prožívali, že na ně nikdo z ostravských nečekal. Večer se proto v okolí svinovského nádraží schází 60 baníkovců,ale policie eskortovala sparťany vlakem směr Krnov, tudíž k setkání nedošlo.Pak jedeme na repre (ČR – Korea) do Drnovic, kde kraluje 52 baníkovců.Nejdříve narážíme na 2 skupinky brňáků (jedna odmítá střet, druhou bereme útokem po proražení brány), ale policie je všude a koalice o niem.V lize je nějakou dobu klid. V Brně se objevuje 179 baníkovců.Zajímavý je  domácí zápas s Bohemians, kde po celý 1. poločase probíhají bitky s policií, která se snažila z plotu odstranit vlajku CHzB. Dá se říci, že tuto válku jsme vyhráli i díky novinářům, kteří se nás překvapivě zastali a od té doby již vlajka může bez problémů na Bazalech viset.

Na výjezdech se toho moc neděje, chybí soupeř. Postupně jedeme doStarého Města (nás 450 – o den dříve jsou ve Zlíně rozehnáni místníchuligani, kteří se o cosi pokoušeli), na Spartu (447, sparťané jsou tohodne naprosto beznadějní), na derby do Opavy (1000+20 GKS, domácíodmítají střet) a do Olomouce (231 + 35 Spartak, fízli nám kradou vlajku).

V mezidobí dochází k jednomu ze dvou vrcholu podzimu. 46 chuliganůBaníku jede do Prahy na repre (ČR – Bulharsko), kde ve Stromovceabsolvují domluvený střet banda na bandu s 85 lidmi z koalice (35 Brno,20 Sparta, 17 Sigma, 6 Klatovy, 4 Most, 2 Plzeň). Celá ta bitva trvala skoro 10 minut a ač se to zdá neuvěřitelné skončila remízou. Ostravští, i když hodně dobití, necouvli ani o metr. Koalice se po tomto obrovském neúspěchu snažila v médiích snižovat svůj počet (např. ve článku na webu RPS se objevilo info o střetu 60 chacharů a 50 lidí z koalice!!!???) O pár dní později jsme si chtěli „promluvit“ pouze s brněnskými u příležitosti jejich pohárového zápasu ve Slavičíně, ale bohužel nedorazili. Ostravských bylo připraveno k „rozhovoru“ okolo 40.Idylka končí na Bazalech, kdy po několika menších střetech s ochrankou,přišel i jeden větší při zápase s Příbramí. Fochové slušně inkasují a jeden přichází o oko po úderu tyčí od vlajky na mávání, což pochopitelně ystavilo stop používání vlajek na tyčích na několik let dopředu.

Na poslední výjezd jedeme na Viktorii Žižkov. 12 baníkovců přijíždí do Prahy již o den dříve na domluvený střet se Spartou, ale letenským tradičně něco nevyšlo. Tato skupiny se během noci rozrůstá na 17 lidí a ráno jedou do Vršovic pozdravit příznivce Bohemians, kteří jeli autobusem do Opavy.Klokanů je okolo 35 (v tom po 5 lidí ze Slavie a Gorniku Walbrzych) a slušně vyzbrojeni se na chachary rozbíhají. Ostravští čekají až koalice vyhází všechny své zbraně a okamžitě přecházejí do protiútoku. Pražené se pak po krátkém střetu překvapivě dávají na útěk. Po nějaké době se znovu sbírají ve 20 lidech a cosi křičí, ale po rozběhnutí baníkovců prchají okamžitě a tentokrát již bez boje. Ostravští se přesunují na Žižkov a už v 60 lidech se marně snaží dohnat tramvaj, ve které jelo 20 sparťanů. Přesunují se proto ke stadionu a po proražení hlavní brány smetou vše, co jim stojí v cestě (skupinky Sparty a Žižkova).

Vydařená byla i akce při zápase Opava – Brno, kde zavítalo 19 ostravských(4 auta). Ti se usazují v hospodě v hlavní tribuně opavského stadiónu, kde rozdávají facky pár lidem ze Slovanu a Brna a o poločase na ně útočí 20chuligánů Opavy. Výsledkem vyrovnaného střetu tak bylo po jedné rozbité hlavě na obou stranách a značně „upravený“ interiér zmiňované restaurace.Po zápase se snažíme domluvit férovku se Slovanem (nemají zájem) a odchytaváme i 2 chlapce s brněnskou vlajkou „Vandals Prostějov“, ale po jejich bonzu jim musí být vrácena. 5 chacharů pak jede autem přímo do Prostějova a vlajku získávají zpět. Na zpáteční cestě pak ještě jedou zkontrolovat nádraží v Přerově, kde narazili na celou bandu Slovanu(27 lidí), která však naprosto nepochopitelně proti pětici baníkovců nicnepodnikla.

Z družebních zápasů je třeba vyzdvihnout účast 8 lidí na Nitra – Trnava,kde se ostravští aktivně podílí na všech střetech s domácími chuligany.

Jaro 2002 bylo také opravdu veselé. Po domácím zápase s Drnovicemijdeme na Svinov chytit opaváky, vracející se ze Starého Města, ale tineměli příliš chuť válčit (odmítají všechny formy střetu i 4/4), a tak jenecháváme.Hodně se očekávalo od výjezdu do Jablonce (93). Vlakem vyjela padesátkachuliganů, která líčila především na možnost boje s koalicí Slavia +Bohemians, která nám měla hodně co vracet, ale k ničemu nedochází.

U jabloneckého stadionu proháníme 10 libereckých hools. Po zápase jedeme autobusem do Hradce Králové, kde hrála Slavia a nabízíme sešívaným střet.Bohužel se nemohli zbavit policejního doprovodu, takže nic. Jdeme tedy k nádraží, kde před námi okamžitě prchá 20 – 30 hradečáků a na zpáteční cestě inkasuje ještě 10 sigmáků v Olomouci.

O týden později v Ostravě hostuje Slavia (hostů 43). Veselo je už nastadionu, kde se početná banda baníkovců + GKSu snaží dostat dohostujícího sektoru. Daří se jim vylomit i jednu bránu, ale ta druhá se stala nepřekonatelnou překážkou.Po zápase je domluven telefonicky střet banda na bandu v Příboře, kde seproti sobě staví 25 chuliganů z obou stran (slavisté svůj počet označovali od 22 do 30 lidí). Po minutě kvalitního boje se z vítězství radují ostravští,ale sešívaní se postavili hodně dobře.

Poté nás čekají 3 výjezdy v řadě. Nejdříve do Hradce Králové (140). Předzápasem se neúspěšně snažíme najít domácí, ale pár šál přesto končí nanašem kontě. „Úspěch“ zaznamenali i domácí, kteří dobili skupinku slože nouze starších ožralých vandráků z FCB. Dokonce nepohrdli i jednou holkou,kterou dokopali na zemi.Na stadiónu pak proběhl další střet přímo v kotli domácích, když se ostravští snažili domluvit střet. Co tam hradečtí předváděli nemá obdoby a potvrdili, že větší debily a exoty česká scéna naštěstí nenabízí, což platí dodnes. Nakonec je domluven střet po zápase na parkovišti nedaleko stadionu. Ostravští jdou na místo v 50 lidech i přes hrozbu hradeckých, že budou pozabíjeni. Nemusím snad ani psát, že k boji nedošlo, protože hradečtí vůbec nepřišli, že?

V Teplicích (nás 56) se nic neděje a poté nás čeká pohár v Olomouci (nás153), před zápasem narážíme na olomoucké radikály u vchodu do jejich sektoru (z obou stran 25 lidí). Rozbíháme se na ně (část Sigmy utíká), ale než k něčemu může dojít přibíhá policie.Po zápase je domluven střet v parku, kde čekalo 25 baníkovců. Olomoučtí si dávají na čas a přicházejí až za hodinu v 30 lidech hodně mladé sestavy,ale ještě dříve se sjela policie, kterou zavolal nějaký konfident z řad Sigmy(říkali to i samotní sigmáci), takže opět nic.

V Ostravě se pak objevuje Brno (73). My pálíme ukořistěné vlajky „JohnyKentus Gang“ a „Vandals Prostějov“. Poté útočíme na ochranku, která solidně inkasuje. Bohužel si tato akce vyžádala 11 obviněných.Mezitím jezdíme i do Polska (15 na GKS – Lech Poznaň a 10 na RuchChorzow – GKS).V lize jedeme na Bohemians (120), ale moc se toho neděje.V Blšanech (61) je to už o ničem jiném. Automobilovým atrakce na zpátečnícestě přichystali brněnští vracející se z Bohemians. Na benzince za Praho upostupně chytají 3 auta obsazené normály a poté 1 tranzit, ve kterém jeli starší výjezďáci, kteří se také jako jediní postavili a také solidně inkasovali.

Na Bazalech pak hostíme Spartu (pouze 35). V našem sektoru propukají in ějaké konflikty s policií po zapálení vlajky ACS „Košíře“ (získána AppleCommandem o týden dříve v Praze).

V Liberci se nás objevuje 43 lidí. Před zápasem málem došlo ke střetu sdomácími chuligany (z obou stran 25 lidí), ale rychle se objevila policie.Po zápase se liberečtí objevují u nádraží a předvádějí nejpodivnější náběh,jaký kdo kdy viděl. Nejdříve se rozbíhají, po chvilce zastavují, začínají tleskat a skandovat „Baník“. O co šlo jsem nepochopil dodnes.

O den později jede 30 chacharů (6 aut) na zápas Opava – Slavia. Pozápase stíháme autobus slávistů (35), který však má asi 20 minut náskoka nedaří se nám ho stáhnout, a tak je po nějaké době kontaktujeme anabízíme střet. Slavisté přijímají, že se zastaví na benzině v Šumperku, atak tam jedeme. Ale po našem příjezdu není po pražanech ani vidu anis lechu a souboj poté odmítají. Údajně na benzině stáli 5 minut, poté odjeli a stavět se jim už nechce. Maximálně nasraní odjíždíme domů – projet zbytečně 250 km se vyplatí.

O 3 dny později je šance na odvetu, hrajeme totiž na Slavii pohár (nás105). Před zápasem hledáme slávisty marně a střet telefonicky odmítají. Pozápase zůstává v Praze 16 chuliganů a snaží se slavisty za každou cenun ajít. Ale nakonec si 20 slávistů našlo baníkovce samo. Ke střetu dochází na hlavní smíchovské třídě, ale zhruba za 20 sekund je po všem a slavistéprchají. Nebyla nouze i o zábavné scénky, kdy se třeba jeden prchajícíslavista tak dlouho ohlížel za sebe, až se sám knockoutoval o dopravníznačku a zůstal ležet na zemi.Derby s Opavou je nudné (hostů 55) a výjezd do Příbrami (39) taky.

O den později nás čeká 35 ve Vítkovicích na Zlín, ale marně.Výborný byl poslední zápas se Sigmou (hostů 32). Ráno proběhla férovka3/3 s Opavou, která jela do Brna s výsledkem 3:0 pro opavské. Večer pozápase jede 20 baníkovců (4 auta) do Olomouce, kde atakují skupinkysigmáků hned po výstupu z vlaku. Olomoučtí ale jako již tradičně bronzují policii, a tak musíme rychle vyklidit centrum města.Stavíme na benzině na okraji Olomouce a nabízíme jim střet banda na bandu. Olomoučtí si ale evidentně nevěřili a nedokázali ani po více než 2hodinách za námi přijít. Pouze samé výmluvy. Nakonec místo nich přijíždí policie a sepisuje nás. Odjíždíme tedy domů.

V té samé době 30 našich (17 FCB + 13 GKS) atakuje na Svinově 25opavských vracejících se z Brna. Těm se ale do boje moc nechtělo, a tak se střet zvrhl především v bitvu s policií (několik fízlů v nemocnici).

Po skončení ligy nás čeká ještě několik zajímavých akcí. 37 lidí jede narepre do Prahy (Itálie), ale koalice je toho dne mizerná (necelých 30 lidí), atak k ničemu nedochází.

O týden později jedeme na zápas Slovan Bratislava „B“ – Spartak Trnava.Před zápasem máme vítězný střet s koalicí Slovanu + Brna, která nakonecprchá z bojiště. Z naší strany se účastnilo 80 lidí (35 Spartak, 31 FCB, 14GKS) a protivníků bylo 60 (v tom 14 Brno).

Poslední akci byl nečekaně turnaj fans GKSu, FCB a Spartaku, který sekonal v polském Ustroni. Večer část chuliganů (asi 60) vyrazila na místn ídiskotéku, kde došlo ke gigantické bitvě s místním osazenstvem(vyhazovači, hosté, chuligani BKSu Bielsko-Biala) a následně  s policií.V boji máme jasně navrch až do příjezdu policejních posil z celého  okolí.36 lidí (v tom 9 FCB) bylo na 48 hodin uvězněno a zbytek se musel až dorána schovávat v lesích. I většina katowických celou akci dodnes označujejako „životní bitvu“, takže si asi dovedete živě představit, co se tam dělo:-)


Vydáno: 3.10.2007 9:30 | 
Přečteno: 618x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: