Kategorie: BLOG JANA FIALY

BLOG JANA FIALY – MÉDIA A FANOUŠCI, III. DÍL

Na začátku bych se chtěl pozastavit nad bláboly uplynulého týdne (článek vyšel 1. dubna 2009…pozn. TD). Myslel jsem si, že snad už níž klesnout nejde a každý novinář má i svou důstojnost a úroveň, pod kterou by neměl jít. Asi tomu tak není. Všem asi učarovalo kouzlo pseudonovináře Filipa Saivera a nyní se každý snaží klesnout na jeho úroveň. A daří se jim to úspěšně.

 Důkazem budiž článek o „infiltraci novinářů“ do řad ostravských ultras. Sice se nepodařilo zjistit žádné skandální páchání, ale přesto to svědčí o tom, že člověk bypro peníze udělalcokoliv.

Se zájmem jsem si také přečetl s odborníkem na chuligánství. Dočetl jsem zde spoustu zajímavých věcí, které bych bez tohoto nevěděl. Nebo vy jste snad věděli o tom, že abyste mohli podporovat svůj klub musíte mít nižší vzdělání? Rozhodně bych chtěl absolvovat vysokou školu, ale za cenu, že už bych potom nemohl na fotbal to nechci riskovat. Další perličkou bylo zjištění, že systém prodeje lístků na občanku má hned několik výhod- za prvé pořadatelé si zapamatují problémové fanoušky a nevpustí je na stadion. Ano ti nazobaní borci s IQ okolo 130 bodů. Ne, nemyslím jednoho pořadatele, ale celou skupinku, která dosahuje této hodnoty dohromady. Druhá věc, která by se díky občankám vyřešila by byla kauza dělobuchu na Letné. Policie by jistě vypátrala svědky tohoto incidentu, kteří seděli s viníkem v jedné řadě. I toto svědčí o povědomí tohoto odborníka o tom, jak to chodí- fanoušci v kotli totiž běžně sedí na vyznačených sedačkách. Nebýt nesmyslného nařízení ČMFS, v těchto sektorech by sedačky ani nebyly- nadělají totiž víc škody, než užitku.

Podobně tomu bylo o loni. První kolo GL se Baník chystal na Bohemku a média se předháněla v čím dál větších senzacích. Bohemka nakonec všechno stihla včas, tribuna sice vydržela jen tak tak, ale vydržela. A tak ostrouhal každý, kdo u Tipsportu vsadil, že se zápas nedohraje. To je opravdu způsob jak vyhecovat fanoušky. Vsaďte si kurs 36 za milion, inzultujte rozhodčího a shrábněte prachy.

Vize „fotbalové stadiony 2085“ je sice moc hezká, ale kde je svoboda fanoušků? Kde jsou kotle, které vytváří atmosféru? Ano pánové, v kotli se stojí.

K tomuto týdnu v médiích jen dodám, že na zápas reprezentace vyjelo 1000 fanoušků Slušných a ve vší počestnosti. Nikdo nepil alkoholické nápoje a nevyjadřoval se hlučně, natož neslušně. A pokud ano, noviny prostě zapomněly informovat. Stává se. Vidíte ten rozdíl? Tolik k mediálnímu dění v uplynulém týdnu.

V minulém článku jsem psal o tom, že kluby jsou čím dál více prodejné a sponzor získává vedoucí moc. O dalším pošlapání tradic může mluvit pražská Slavie, jejíž stadión už není Eden… Sice se tak jmenoval odjakživa a doufám, že tradice zůstane zachována a nikdo ze Slávistů nebude říkat, že jdou do Synot tip arény, ale do starého dobrého Edenu. V Ostravě se má stavět nová moderní aréna pro 30000 diváků. Trnu hrůzou, jaké jméno ponese tento stadión.

Když už jsem u téma stadion, rád bych věnoval pár vět situaci Bohemians.Fanoušci Bohemky se postavili za svůj klub a ukázali, že oni si tradice brát nenechají. To je ovšem jedno papašům ze svazu, kterým jde jen o to namastit si kapsu. Licenci tudíž prodali panu Kaprovi, který se dušoval, že tímto chce Bohemku zachránit. Přitom ona to dokázala sama, tak by pan Kapr měl logicky licenci vrátit. Za obrovskou drzost považuju to, že se Kapr snaží tvrdit, že Bohemians 1905 jsou nelegální a vše by mělo patřit jen jemu. Nevím, co kdy Kapr dokázal krom toho, že měl peníze, ale doufám, že peníze ještě nejsou vše a odpovědné orgány rozhodnou tak, jak velí rozum. Můžete si koupit zboží, ale historii, vzpomínky a dokonce ani fanoušky si nekoupíte, že pánové Kapře, Vejsado a Jícho. Jen zmíním, že pan Vejsada se loni snažil uplatit fanoušky Baníku, aby skandovali „nejste pravá Bohemka“. A která je ta pravá? Ze sídliště nebo z Vršovic. Odpověď je snad jasná. A návštěvy na stadionech jsou více než výmluvné, kdo má větší podporu.

Dnes bych chtěl začít něco málo o „problému“ chuligánství. Docela to totiž souvisí s médii. Pokud se o fotbal zajímáte více než tak, že si v blesku přečtete výsledek, víte o koho se jedná. Jsou to lidé, příznivci klubu, kterým až zase tolik nejde o fotbal. Jejich nejoblíbenější poločas je ten 3. Ovšem ten se zpravidla koná mimo veškeré dění, protože čím dále od lidí, tím menší pravděpodobnost výskytu policie. Chuligán rozhodně nemá zájem o střet s „civilními osobami“. Chuligán útočí jen na chuligána a v české lize je to až na výjimky (např. Olomouc vs. Bohemians) beze zbraní. Proto je nesmysl mluvit o tom, že chuligáni ničí stadion. Chuligáni házejí světlice. Chuligáni jsou totiž často už ve svých domovech, protože někdy nejdou ani na fotbal. Často se o nich říká, že to jsou lidé s nižším vzděláním nebo sociálně vyloučeni lidí. Osobně znám několik lidí, kteří se rádi aktivně zapojí ve 3. poločase a přitom mají vysokou školu. Nezáleží na vzdělání ani sociálních podmínkách. V čem se liší chuligánské pikniky od např. zápasu v klecích? Zatímco zápasy v klecích jsou konstruované pro diváky a bojovníci to dělají pro peníze, chuligán v tom vidí adrenalin, zábavu. Ví, že proti němu stojí člověk, který je na tom podobně jako on, takže se nemusí být, že by ublížil někomu z civilistů. Bohužel, toto je hlavní problém českých médií. Nazývají věci nepravým jménem. V ČR žije cca 10 milionů lidí. To si myslíte, že denně se nestane žádná hospodská rvačka? To víte, že se stane, ale když se stane v hospodě, ve městě, kde se ten den hraje fotbal, jde hned o chuligány. Kdysi jsem byl napaden skupinkou rómských „takylidí“. Večer jsem brouzdal po netu a nikde ani zmínka. A přitom fadím Baníku. Měl jsem být odsouzen za rasistický útok, obviněn z výtržnictví a vandalismu- přece jen jsem několikrát udeřil roma obličejem do pěsti.

Ruku v ruce mediální hysterii jde účast policistů na fotbale. Tedy nyní už mimo fotbal. Jaký je rozdíl v tom, když je policie přímo na stadionu a nebo stojí několik metrů od bran stadionu? Oni jsou snad placeni od rány nebo co? V souvislosti s tím, bych se s Vámi rád podělil o můj názor na „incident“ v Brně. Několik lidí proniklo ze sektoru směrem na hřiště. Čím to, že dosud žádné velké problémy v Brně nebyly a najednou ano? On už si to člověk nějak vsugeruje, když každý den čte několik článků o tom, jaká to bude pohroma a potom už to tolik nepřijde. Kolik z Vás vidělo tu branku v Brně? I moje zubní nit by tu branku udržela lépe. A když proti Vám stojí pár lidí, kteří Vás už několik let pěkně provokují, protože si myslí, že s nimi nic nezmůžete. Připadalo jim to jako děsná sranda, když po fanoušcích házeli kelímky s močí, ale když se jim měli postavit čelem, najednou utíkali. Jak se říká- na každou svini se najde řezník.

Při tomhle rčení jsem si vzpomněl na kápo a íčko, nyní již bývalého ministra vnitra Ivana Langera, ale o něm zase jindy.

K Brnu jen menší poznámka: Čím více se o zápase mluví, tím více tam chce jet lidí a ukázat, že oni jsou praví fanoušci. Znovu odsuzuji ta ožralá hovada, která nestojí na vlastních nohou – vy nejste BANÍK. Vy nejste nejlepší u nás. A díky Vám, už ani my nejsme nejlepší u nás.


Vydáno: 1.7.2009 8:32 | 
Přečteno: 529x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: