Kategorie: BLOG JANA FIALY

BLOG JANA FIALY – MÉDIA A FANOUŠCI, I. DÍL

Fotbaloví fanoušci, média, výtržnosti, prodejnost novin a sledovanost televize…zdánlivá změť slov, která však vzájemně souvisí. O tomto fenoménu píše na blogu idnes fotbalový fanoušek Jan Fiala. Honza je fanoušek Baníku, toho času nuceně nasazen v Čechách :-), a tak ho admin tohoto webu oslovil s možností uveřejňování jeho článků na webu Thordivision. Honza souhlasil, za což mu moc děkujeme a vy si tak můžete na TD přečíst postupně všechny jeho články.

 Novináři nám často lžou a přibarvují situace o fanoušcích. Nejvýznamněji se to týká Baníku Ostrava. Jsou chuligáni problém? Odkud berou média informace a jak to chodí? Čtěte dále

Poslední dobou bylo o tomto tématu popsáno hodně stran papíru. Noviny se předháněly v tom, kdo napíše větší senzaci a udělá z lidí větší „dobytky“. Čteme o totálně zdemolovaných nádražích, vymlácených hospodách, těžkých ublížení na zdraví a podobně. Co to musí být za lidi, položí si otázku člověk, který si ráno otevře noviny. A protože je článek na titulní straně popřípadě má titulky větší než je samotný obsah textu, a navíc autor je jistě poctivý člověk, není možné, aby v něm byly lživé údaje.

„Bohoušku, nesmíš věřit všemu, co říkají v televizi“ je dnes už zlidovělý citát z filmu Pelíšky. Jistě, film se odehrává za tvrdé totality (tu já již bohudík nepamatuji) a v televizi se prezentovaly pouze jednostranné názory, řeknete si, ale to se jistě s pádem železné opony změnilo, řeknete si.

Opravdu?

Kolikrát jste se v novinách dočetli, že fanoušci Baníku vyjeli podpořit svůj tým v počtu 4500 lidí, což je v ČR naprostá rarita a mnohé kluby by byly vděčné, za takovéto domácí návštěvy. Proč nečteme o tom, jak fanoušci vytáhli z vlastních kapes nemalé částky, vzali si z práce neplacené volno a šli připravit choreografii na zápas svého týmu? Dočetl se snad někdo z vás v těch médiích, kde jsou fanoušci líčeni jako bestie prahnoucí po krvi, že fanoušci Baníku mají své vlastní čokolády, které dostává dětský domov? Že nečetl? Možná to bude tím, že média o takovýchto událostech neinformují, protože „tohle se špatně prodává“.

Jaký titulek si přečtete spíše? „Hordy Baníkovců demolují nádraží“ nebo „Baníkovci stojí za svým klubem“? Jak říká jedno lidové rčení: „když nejde o život, jde o ho….“. Aby se noviny prodávaly a reportáže sledovaly, musí v nich jít o život- a nejlépe o ten VÁŠ život. Bojte se, přijeli Baníkovci. Konec světa. Pohroma. Už jsou v Praze. Zachraň se, kdo můžeš. Aniž by kdokoliv z Vás ty lidi znal, jaký si uděláte názor? Jistě ne pozitivní. Spíše to bude něco ve stylu „hovada ožralý“. Ano, samozřejmě najdou se takoví, kteří sotva stojí na nohou (někdy ani to ne), neví, kde jsou, ale z plna hrdla řvou „BANÍK“. Toto nejsou fanoušci.  A praví fanoušci se od nich distancují, ovšem právě tyto lidi média hledají. Jedna, dvě fotečky a ráno máme zprávu „tak takto vypadali baníkovci“. Je hanba, že takto vypadají a dělají ostudu svému klubu, ale ještě jsem nikde neviděl fotku fanouška, jak se usmívá a pod tím titulek „tento pán taky fandí Baníku“. O tyto rádoby fanoušky však nikdo z těch pravých nestojí.

Avšak toto nejsou chuligáni. Těžko někdo, kdo má problémy stát na nohou napadne člověka. „Civilistu“. Jestli je pro někoho nebezpečný, tak jedině pro sebe – ovšem kolik takových individuí potká člověk nad ránem po pátku popřípadě sobotě? Píšou o nich snad média a informují? Samozřejmě že ne, protože tihle nejsou z Ostravy a nepřijeli s Baníkem.

Pojďme ovšem hlouběji do světa lží. Média nám předkládají obraz typu „fanoušek=chuligán=vrah„. Často slýcháváme v médiích „chceme na fotbal rodiče s dětmi“. Proč tedy na stadionech, kde je oněch fanoušků méně (např. Kladno, Zlín, Žižkov, Teplice atd.) nechodí ony rodiny s dětmi? Tady se přece nemají čeho bát. Rodiny s dětmi je jen fráze. Je to jen záminka pro to snažit se vyhnat fanoušky ze stadiónů. Moderní filosofie vedení je „zaplať lístek, kup si pivo (nealko) a párek, dětem kup nějaký ten pamlsek (za všechno dej desetinásobek normální ceny), sedni si na své místo a mlč.“

Toto je taky přístup. Funguje ovšem v Anglii. Na to každý poukazuje. „Chceme to tady jako v Anglii„. Položme si tedy několik otázek. Co má český fotbal společného s anglickým? Kvalitu?Ha ha. Zázemí? To určitě. Výjimka je Slavie a její Eden.Peníze? Ale kdeže, každý Rumunský tým přeplatí české týmy. Tak co máme jako v Anglii? Nic. A přesto hledáme řešení v Anglii. Proč?

Proč tedy funkcionáři nechcou lidi, kteří se starají o fotbalovou atmosféru? Kteří každý týden, jedou za svým klubem, aby těch 90 minut byli součástí týmu. Odpověď je jednoduchá- člověk, který chodí pravidelně na stadion zná pravidla, zná poměry a vidí, kam český fotbal spěje. Tohle samozřejmě nevoní vedení- vždyť ten fanoušek se umí ozvat a co kdyby jej někdo poslechl? Nebo vy máte rádi kritiku? Taky byste se nejradši obklopili jen lidmi, kteří chodí, plácají Vás po zádech a chválí. Ovšem tady není co chválit. A lidé sedící u koryta se tohoto bojí. Že lidé si začnou říkat „však mají ti fanoušci pravdu, stojí to za kulové“. Proto je potřeba udělat z fanoušků obludy, kterým se nedá věřit. A jak toho dosáhnout? Média jsou mocná, stačí jeden štvavý článek a druhé noviny se nenechají zahanbit, všimne si toho televize a večer máme reportáž. Reportáž založenou na výmyslech. Pojďme se podívat na nejzajímavější lži:

„Chuligáni demolovali Liberec“ – Televize Nova–  ovšem Nova zapomněla uvést, že výsledkem řádění byly 3 povalené popelnice

„Fanoušci Baníku totálně zničili vlak“ – Deník AHA.  – Po fanoušcích Baníku prý zůstal zdemolovaný vlak. Mluvčí českých drah uved přitom uvedl. „Jsme překvapeni, že na vlaku nedošlo k žádným škodám a dokonce ani nepořádek nebyl nijak veliký. Dokonce jsem byl přímým svědkem, jak novinář vešel do vlaku, vytáhl obsah koše, hodil ho na zem a vyfotil. Seriózní práce.

Web Deníku má dokonce s chuligány přímý kontakt. Pan Bedřich patří mezi nejtvrdší, a proto se jede do Brna připravit týden předem. Ano, přesně tak to mezi chuligány chodí.

Chuligáni se taky podle TV Nova nejraději rvou přímo mezi lidmi. Čím víc lidí je vidí a může identifikovat, aby měli nepříjemnosti, tím líp. Jak logické, že. TV Nova nám tedy přinesla reportáž,  že Baník chytá rvačku proti Spartaku Moskva. Světe div se, celé se to má uskutečnit na nejrušnější ulici v Ostravě, kde je zároveň nejvíce policistů. V Praze asi neznají jiné ostravské ulice. Tato zpráva vzbudila rozruch zejména mezi chuligány, kteří toto nevěděli a bylo nutné, aby se připravili. Říkali to přece v televizi ne? Informoval je o tom chuligán s pražským dialektem a šálou, která byla tak nová, že  z ní ještě snad ani nesundali cenovku.

Že bulvár lže, nepřekvapí snad nikoho, ale jaká hysterie nyní zaplavila veškerá média, nad tím zůstává rozum stát.

Nejvíc mě ovšem nedávno zklamal web idnes. Při cestě Baníkovců do Prahy jsme si mohli přečíst o totálně zdemolovaném nádraží v České Třebové. Dráhy škodu vyčíslily na 0 korun. Jen dodám, že částka byla v plném rozsahu zaplacena „běsnícím davem“ hned na místě.

Jen perličku z posledního výjezdu na závěr. Když Baníkovci v Příbrami neztropili žádnou neplechu, komentoval to redaktor Českého rozhlasu slovy „bych se a to mohl píp, stojím tu jak píp a píp z toho.

   Tímto bych ukončil první část ohlédnutí za fanoušky a médii, další pokračování přijde brzy. Těším se na komentáře.


Vydáno: 28.4.2009 7:42 | 
Přečteno: 550x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: