Kategorie: Aktuality

Stručný pohled do horké zimní přestávky

Kdo fandí fotbalu a zvláště má rád aktivitu v sektorech, je pro něj zimní přestávka nutné zlo, kdy se skoro nic neděje…Zima, plískanice, sem tam nějaký přátelský zápas o ničem.

Jen pro fanoušky Baníku Ostrava mají poslední dvě zimní pauzy zcela jiný nádech. Minulý rok to bylo ve znamení výprodeje hráčů a vyhazovu trenéra Svědíka, letos jsme hledali spásu a gradoval boj proti rodině hrobařově, toho času majitele Baníku a jeho povedeného syna, sportovního manažera.

Ligová přestávka začala po závěrečném hvizdu rozhodčího v domácím zápase s pražskou Spartou. Jak jste byli nejen médii informováni, v tento den se loučil Petr Šafarčík s mužstvem jakožto šéf představenstva Baníku Ostrava. Mezitím začalo finální vyjednávání mezi ním a panem Václavem Brabcem o prodeji kdyby jen finančně zdecimovaného mužstva.

Paranoidní fantasta Šafarčík zkoušel během licitování o ceně na pana Brabce různé fígle, „šméčka“ a já nevím co ještě, kdy se mu to skoro povedlo a potencionální nový majitel už chtěl odstoupit od zájmu ke koupi našeho milovaného klubu.

Pokud někdo chce koupit jiný subjekt, nejdříve a tradičně se dělá audit. Ten taky probíhal do doby, kdy Matouš Hába nebyl schopen doložit další účetní knihy a společně s Michalem Šafarčíkem se pokoušeli mlžit, kolik vlastně dělá reálný dluh klubu.

Peníze chyběli naprosto všude, když Václav Brabec zjistil, že někteří zaměstnanci neviděli výplatu od začátku září, zaslal peníze, aby Hába vyrovnal dlužné mzdy. Ano, dočkali se, ale až těsně před Vánoci a teprve za říjen.

Jelikož jsem nakousl téma dluhů, musím uvést, proč to Brabec udělal, i když nebyl majitelem. Šlo mu o to, aby přebral celou firmu s čistým stolem. Proto hradil dluhy, kde se dalo. To jen uvádím pro ty, kteří se na diskuzích handrkovali a přeli o to, že to s Baníkem taky nemyslí vážně a chce vytunelovat ten poslední kousíček, co zbyl. A taky začínal mnout oči, kdo co pracuje pro tento hrdý klub ze Slezska. Taky mohu prozradit, že měl jednu podmínku před koupí. Vypadne-li kostlivec ze skříně dluhů, jenž má na zádech břemeno ve výši + 30 milionů, okamžitě odstupuje od koupi. O to více ho překvapilo už jako majitele nedávná žižkovská „šedesátka“.

Čas plynul, stále se jednalo o prodeji, figurky jako Rostislav Helštýn či Michal Šafarčík bombardovali telefonicky Brabce a podlejzali mu, že by chtěli v klubu pracovat, resp. druhý jmenovaný se nebál ani osočit svého otce, že ho nenávidí jen za účelem toho, aby měl stále své teplé místo v kanceláři na pracovním postu, kterému nerozumí. Mezitím byl přes palubu hozen skaut amatér, o to ale lepší manuální myčka nádobí, David Balda.

Máte alespoň jednodenní tendenci se podívat do kalendáře? Pokud ano, když jste se mrkli ať už do do mobilu, PC, tabletu či klasické tiskoviny, psalo se datum 5.1.2016. Proč zrovna tento den ? Jednoduché…. Mělo dojít k finalizaci o prodeji Baníku novému majiteli. Brabec měl s sebou právníka, nezbytné doklady a jel na místo určení podepsat prodejní, resp. kupující smlouvy. Ano a v tento den jsme o pana „velkotovárníka“ skoro napořád přišli.
Šafarčík měl taktéž s sebou advokáta, který ale nebyl vůbec připraven, vymlouval se dětinsky na to, že měl na starost jiné věci. Tohle naprosto amatérské jednání tak rozzuřilo pana Brabce, že jim na pátek 8.1 dává poslední šanci, anebo z obchodu odstupuje.

V již avizovaný den se jednání táhlo s přestávkami až do hluboké noci, kdy pak mohl úplatně neúplatný novinář Šíma ohlásit světu zprávu, že FC Baník Ostrava změnil po všech těch útrapách vlastníka.

Nebudu vypisovat všechno, pač to by dalo skoro na celou knihu a druhá věc, podstatné věci jste se dozvěděli z médií, asi jako to, že se angažoval trenér Vlastimil Petržela, který udělal řez kádrem a vsadil vše na mladé jinochy a odchovance, skončila i rodina hrobařova, Brabec se stal většinovým akcionářem klubu, do struktur vedení dovedl bývalého baníkovce Mašleje z Karviné. Z téhož města přišel Jan Wolf jakožto nový šéf Baníku. Díky nejen těmto změnám ultras Baníku oznámili, že se vracejí do „domácího“ sektoru ve Vítkovicích.
Pokud tu vypisuji kladné změny, nemohu ale zapomenout na jednu velkou hrozbu.

Ano, Matouš Hába, který i sám oznámil před posledním podzimním zápasem proti Spartě, že končí, tak přečkal první velkou vlnu změn. Nejdříve musel předat svůj nefungující resort finančního úseku. Což se dá pochopit. Ale čím déle tam je, tím více se mu vrací jeho staré nedobré sebevědomí. Tudíž znova dělá dusnou atmosféru na Bazalech, kdy říká vedení mužstva, aby se nenechalo vydírat fanoušky, aby taktéž oni nerozhodovali, kdo bude a nebude pracovat v Baníku. A to vše korunoval slovy, že beztak nikam odcházet nebude, že tu má rozdělanou práci. Nemohu ani opomenout to, že se snaží nejen do marketingového oddělení dosadit své známé.
Pravdou je to, že o personálním obsazení rozhoduje pan Wolf, ale nemělo by se zapomínat, že kdo ukazoval na tuneláře Peteru ? Kdo vedl pravdivou kampaň Hrobař ? Kdo si vyslechl výsměch a pohrdání od těch, co věřili nesmyslům paranoidního Šafarčíka ?

Proto je nepřípustné, aby Matouš Hába byl ve své funkci déle, než je přípustné. Nehledě na to, že i on má vinu na tom, že Baník směřoval do svého exitusu. Pokud chce Václav Brabec a další, aby se v „novém“ Baníku angažovali srdcaři jako Marek Jankulovski, Václav Svěrkoš, René Bolf a jim podobní, musí ale počítat s tím, že se do toho hrnout nebudou, pokud tam stále bude pracovně operovat Hába. To, aby se pak zaměstnanci zas mohli bát, že uvidí své jméno na jeho oblíbené nástěnce vyhazovů, aniž by jim to řekl osobně.

Co říct závěrem ? Celkově se atmosféra, když opomenu Hábovo vyskakování a manipulátorství zlepšila, což je vidět jak na přístupu a kolektivu hráčů (viz. nedávný rozhovor Daniela Holzera pro oficiální web klubu), je poznat i znatelně uvolněná práce tiskového oddělení, jako by nepsali pod tvrdým diktátem, ale jen dle svého nejlepšího uvážení, či na samotné angažovanosti toho pána nejvyššího, který je raději v mediálním ústraní, ale o to víc pracuje pro budoucí dobro Baníku.

Nečekejte záchranu ligy, i když zázraky se dít mohou. Ale jsme přeci fanoušci Baníku Ostrava, ne prvoligového mužstva. Tudíž, užijme si poslední půlrok ve společnosti elity, podporujme naše mladé hráče, i když budou prohrávat rozdílem třídy, nezapomeňte, odkud jste a komu fandíte. Po dlouhé době zas všichni můžeme fungovat jako jeden velký celek, jako jedna velká rodina…. protože proč ?

Bo BANÍK PIČO !!!

V neděli 14.2 od 14:00 ahoj v Mladé Boleslavi


Vydáno: 7.2.2016 14:43 | 
Přečteno: 523x | 
Autor: TD
 | Hodnocení: