Kategorie: Aktuality, Summary sezon

Stabilizovaný Baník v roce 2015?

Rok 2015 se pomalu chýlí ke svému konci a přichází tak správný čas pro bilancování. Hodně náročných dvanáct měsíců za sebou má FC Baník Ostrava, tradičnímu slezskému klubu se nedařilo po sportovní ani finanční stránce a značnou měrou se pod to podepsalo jeho vedení, pojďme si tak celý rok krůček po krůčku rozebrat

Pojďme se podívat nejdříve do data 28. listopadu roku 2014. V tento den Baník ještě na Bazalech remizoval s pražskou Slavií 0:0. Domácí okupovali senzační 5. místo v ligové tabulce, slávisté byli rádi, že jsou rádi. Stačil necelý rok a pozice obou klubů se turbulentně změnila a odlišila. Nejen po sportovní stránce. Za Baník tehdy nastoupili brankář Pavlenka, obránci Frydrych, Kaša, Stronati a Holzer, v záloze hráli Kukec, Greguš, Lindpere, Mensah a Štěpán a v útoku se pohyboval Narh, z lavičky do duelu s postupem času zasáhli Baroš, Petrus a Byrtus. To vše pod taktovkou trenérské dvojice Martin Svědík, Radomír Korytář.

Na Mikuláše, tedy o pouhý týden později, vyšel na oficiálním webu Baníku rozhovor s oběma trenéry, který si můžete přečíst zde. Baník pod jejich vedením sice neprodukoval krásný fotbal, na možnosti tehdejšího týmu byl ovšem maximálně účelný. Základem všeho byla pevná obrana, v níž byli nejvíce vidět Baránek se Stronatim a z brány všemu šéfoval vynikající sezonu prožívající Pavlenka. V záloze vládl Jánko Greguš, který se po návratu z anglického Boltonu rozehrál do nebývalé formy a díky svému přístupu si vysloužil kapitánskou pásku. Na kraji zálohy větral obrany soupeřů rychlík Vojtěch Štěpán. O Milanu Barošovi netřeba se sáhodlouze rozepisovat. Nedal hromadu gólů, za svůj milovaný Baníček se ovšem pral, bojoval, hecoval spoluhráče a na hřišti pracoval na velkém prostoru, když dokázal podržet míče, pro něž si chodil do hloubi pole.

V tuto chvíli se posuneme dále o další týden, a to do momentu, který předznamenal následný pád především sportovní části Baníku. Martin Svědík společně s Radomírem Korytářem byli odvoláni. Důvod? Odpověď z klubu zněla takto: „Baník se sice nachází v první třetině tabulky, ale většina základních herních parametrů jej řadí spíše do slabšího průměru. Pokulhává zejména v ofenzivních činnostech jako držení míče, přihrávky, či střely na branku, kde je Baník, stejně jako v počtu vstřelených gólů, druhý nejhorší tým soutěže.“

Neoficiálně byl především Svědík odejit kvůli nesouhlasu s plánovaným výprodejem. Petrem Šafarčíkem (jehož fanoušci přejmenovali na Hrobaře) byl původně ujištěn o tom, že se žádný výprodej konat nebude. První z mnoha lží.

Jeho nástupcem se stal poměrně úspěšný trenér druholigového Táborska Petr Frňka, který měl zvýšit útočnou aktivitu týmu. Neoficiálně? Neměl ani tušení, že se chystá výprodej stěžejních hráčů základní sestavy. Pro pobavení mohu přidat komentář k celé tehdejší situaci

Týden před Štědrým dnem dostali dva první nepěkné dárky fanoušci – do Jablonce byl prodán Jánko Greguš, novou posilou Plzně se zase stal Jan Baránek. Ke změnám nedošlo jenom v kádru, z postu sportovního manažera odešla jedna z baníkovských legend Radek Slončík, jehož nahradil Michal Šafarčík (později fanoušky nazýván jako Hrobař mladší). V průběhu zimní přestávky ukončil své působení na Bazalech také estonský internacionál Joel Lindpere, na rozloučenou mu vedení přichystalo tiskovou konferenci na serveru www.youtube.com.

Je prvního ledna a na oficiální internetové stránce Baníku Ostrava se objevuje novoroční projev majitele. Jeho úvodní slova? „Nepodléhejme hysterii a nenávistným diskuzím na sociálních sítí.“ Dále je zmiňována dohoda s předchozím majitelem klubu Tomášem Peterou o finančnímu vyrovnání ve výši 30 milionů korun a vzpomenuty jsou i okolnosti provázející domácí utkání s pražskou Spartou z jara roku 2014, vinu dle jeho názoru nesou protestující ultras Baníku Ostrava.

Až nechutným dojmem pak působí shazování trenéra Svědíka. Ten údajně nemá kvality na trénování klubu FC Baník Ostrava, vytýkán je mu až nadstandardní vztah mezi ním a kabinou a zmíněna je rovněž neloajalita vůči klubu. Vše je korunováno slovy: „V těchto bodech Martin Svědík bohužel ještě nedozrál a proto nemůže ani po získání profi licence trénovat A-tým Baníku.“ A proto nyní všemi oblíbený trenér Svědík trénuje českou reprezentaci do dvaceti let.

Se začátkem zimní přípravy startuje i tradiční kolotoč hráčských přestupů, prodán byl obránce Stronati, do Hradce Králové míří útočník Petrus. Baník vedle prodejů pracuje i na příchodech a do kádru přicházejí Sivrič, Zapata, Lučić, Kouřil či Jirásek. Až čas ukázal, o jak plnohodnotné náhrady se jednalo, na zajímavé peníze si každopádně přišli agenti a management klubu.

Doplněn je i realizační tým a některé posty ve struktuře klubu. Na lavičku usedl jako asistent trenéra Petr Samec, psychologickou židli zase obsadil psycholog „barvičkář“ Jiří Halda. V nedávné době vyšel článek redaktora deníku Sport Richarda Šímy, který tuto zajímavou postavičku zmiňuje. Jednou za čas dostávali všichni zaměstnanci instrukce a měli vyplňovat podivné barevné testy, po jejich vyhodnocení byl stanoven potenciál a přínos pro firmu či klub. Bližší srovnání zde.

Čas plynul, rošády v klubu začínaly být neúnosné, a tak když 2. února 2015 vyhlásili bojkot domácích zápasů ultras Baníku Ostrava (více zde). A ideální nebyla ani situace na trávníku, ofenzivní fotbal pod vedením trenéra Petra Frňky se totiž nedostavil, je ovšem na místě podotknout, že s kádrem by nedokázal velké zázraky ani kdejaký trenérský velikán ze zahraničí.

Další ranou byl postoj postoj Magistrátu města Ostravy. Baník sice podle plánů měl být finančně stabilizovaným klubem, za nájem stadionu Bazaly ovšem dlužil 820 tisíc korun a magistrát mu tak neposkytl patnáct milionů korun. Šafarčík reagoval po svém, pravda ovšem nakonec vyšla najevo ve chvíli, kdy se k celé situaci vyjádřilo vedení klubu.

Už první jarní kola ukázala oprávněnost kritiky zimních změn, Baník produkoval nezáživný fotbal, tým v určitých chvílích táhlo jenom několik hráčů (Baroš, Pavlenka, Kukec, Kouřil) a děkovných reakcí se stále častěji dostávalo Martinu Svědíkovi za podzimní výsledky. A mezitím se rozeběhla i další sága, tentokráte o neuhrazení částky ve výši osmi milionů korun Viktorii Žižkov za dřívější transfery Josefa Hušbauera a Zdeňka Koukala. K podrobnostem tohoto problému se dostaneme později.

V průběhu března opustil post mluvčího Jaroslav Baďura, jenž se podobně jako Šafarčík netěšil velké přízni fanoušků Baníku a jeho post zaujala Regina Jandová. Psal se duben, SK Slezská i přes dobré podzimní umístění vyhrála důležitý zápas v boji o záchranu na půdě Bohemians Praha 1905 a v médiích se začala přetřásat kauza okolo Milana Baroše. Někdejší útočník Liverpoolu nebo Galatasaraye se prostřednictvím twitterového účtu vyjádřil k situaci v zákulisí vládnoucí garnitury českého fotbalu a nahrála mu i situace z konce dubna. Město Ostrava vinou obavy ze zpronevěry dotací na mládež přichystalo audit a jednalo v rámci spravedlnosti, finance určené pro rozvoj mládeže totiž byly použity pro osobní spotřebu vládnoucích členů klubu, kteří museli část z peněz vrátit městu. A v tomto směru by neměla zapadnout ani informace ohledně další žádosti finančně stabilizovaného klubu o mimořádnou dotaci pro mládež tentokráte ve výši osmi milionů korun, z níž byla poskytnuta polovina.

V květnu Baník vstupoval do posledního měsíce žití na domovském stadionu Bazaly. V polovině měsíce soud rozhodl o tom, že klub nemusí Viktorii Žižkov platit dlužnou částku osm milionů korun. Pro pražský celek toto rozhodnutí znamenalo takřka existenční ránu a vše vedlo až k výpovědi užívání stadionu.

Blížil se poslední domácí zápas na Bazalech a v Ostravě se konala velká sláva. Ke slovu se dostal pochod městem a speciálně pro toto utkání byl ukončen fanouškovský bojkot domácích zápasů. Zelenou nakonec dostala i dlouhou dobu připravovaná choreografie, majitelem sice byla zamítnuta, do celé záležitosti se ovšem vložila klubová legenda s číslem 27 a postoj klubu se změnil. A to paradoxně až natolik, že fotografie celé tvorby nakonec byla použita jako úvodní pro facebookový profil klubu. S blížícím se závěrem utkání došlo i na poslední použití pyrotechniky a po této show sudí následně raději předčasně ukončil zápas. Baník doma remizoval s Duklou 1:1, fanoušci se šli naposledy rozloučit s trávníkem na stadionu a velmi populárním a především hlučným se v jejich podání stalo skandování zaměřené proti Šafarčíkovi. Tou dobou již drtivá většina příznivců poznala jeho pravou tvář a na tomto místě není na škodu si znovu přečíst výtažek z novoročního projevu a jeho vyjádření k hysterii fanoušků.

Baník nakonec sezonu zakončil na třináctém místě a v závěrečných zápasech sestavu neovlivňoval ani tak trenér Frňka, jako spíše barvičkář a jeho vyhodnocování nejen barvitých testů. Nikdo se tak nemohl příliš divit rozhodnutí Petra Frňky opustit funkci, jíž se následně ujal Radomír Korytář, starý známý z podzimu 2014.

Baník už dříve za podivných okolností opustily legendy jako Václav Svěrkoš, René Bolf, Marek Jankulovski či Martin Lukeš a nakonec se dostalo i na tu největší. Milan Baroš sice měl zájem v klubu pokračovat, Šafarčík mu ovšem nevyšel vstříc, přes média lhal o údajné komunikaci s hráčem a z Baníku nakonec odešel i ten největší z největších. V létě následně proběhla slovní přestřelka mezi majitelem klubu a Michalem Frydrychem, který v průběhu aktuální sezony raději zamířil do pražské Slavie.

V létě ultras Baníku znovu vyhlásili bojkot „domácích“ zápasů, které se konaly ve Vítkovicích a kabinu opustili či spíše měli opustit hráči jako Sivrić, Zapata a Lučić. U dvou posledně jmenovaných se jedná o komplikované vyřazení a následně znovuzařazení do kádru, Lučić v průběhu podzimu dokonce nastupoval za A-tým a Zapata jakožto pravděpodobně nejdražší hráč juniorské ligy nastupoval za juniorský tým. A majitelem bylo vydáno do této doby pravděpodobně nejlegendárnější prohlášení.

Další starosti byly čistě finanční, jelikož na Baník se hnala jedna arbitráž za druhou. Karviná stále nedostala peníze za Vladana Miloslavljeva, bylo třeba se vyrovnat s někdejším kapitánem Martinem Lukešem, k soudu dal klub Václav Svěrkoš a za kauzu s Viktorií Žižkov nebylo možné registrovat nové přestupy. V červenci začala nová sezona a prostor v kádru dostala spousta levných a v jiných klubech nepotřebných hráčů. Jepičí život mělo účinkování v domácím poháru, po prohře s divizním Rýmařovem byli fotbalisté potrestáni pokutou a došlo na vyřazení několika z nich. Bez zajímavosti není to, že odešli odchovanci a ti, kteří s blamáží neměli mnoho společného. Martin Foltýn byl přeřazen do juniorky, vzápětí byl ovšem povolán zpět do áčka.

V pořádku nebyly ani ligové výsledky a s výjimkou remízy s Mladou Boleslaví a výhry nad Olomoucí Baník kráčel od porážky k porážce. V prvním případě se jednalo o poslední duel, v němž u týmu fungovala ředitelka komunikace Regina Jandová, jejím nástupcem se stal Tomáš Svoboda, redaktor, za jehož budovatelské články podporující vedení klubu by se nestyděli ani novináři píšící pro Rudé právo za dob vládnutí Klementa Gottwalda.

V průběhu podzimu došlo i na dva kontakty z Havířova. Zájem o koupi klubu měl Václav Brabec, už Alois Hadamczik by ovšem mohl vyprávět o zkušenostech s obchodním vyjednáváním o převzetí ostravského klubu a s tímto mužem bylo vyběhnuto. Více podrobnostízde.

Z Havířova dorazila ještě jedna, méně chtěná, delegace – k realizačnímu týmu se připojila figurka se jménem Miroslav Matušovič. Monty Python na ostravský způsob začíná kulminovat. Vše dokreslovala i situace na trávníku, výkony se zhoršovaly, docházelo k hádkám, Jiří Pavlenka vše pochytat zkrátka nemohl, dřívější tahouni z Ghany se raději vrátili do vlasti a levně pořízení fotbalisté se také dvakrát nepředřeli. Kvůli tomu všemu byl Baník před posledním zápasem roku proti Spartě beznadějně poslední se ziskem čtyř bodů. Rozloučení s podzimem ovšem bylo důstojné, i když ne bodové. Trenér Korytář nenominoval k utkání Davora Kukece či Richarda Lásika. Chyběli i hráči z Ghany Derrick Mensah s Francisem Narhem anebo Brazilec Dyjan De Azevedo, místo nich dostali šanci mladí odchovanci jako Daniel Ozvolda a Martin Honiš a v průběhu duelu se na trávník dostali i nejmladší z rodu Šašinků Ondřej a Marek Szotkowski. Bojovnost nakonec prohru 0:1 neodvrátila, přístup a odhodlání si ovšem vysloužily zasloužený potlesk diváků.

Když jsem psal tyto věty k sumáři Baníku pro rok 2015, začínalo docházet ke změně vlastnických struktur v klubu. Sám Šafarčík se dostavil do kabiny a hráčům oznámil, že opouští post šéfa představenstva klubu FC Baník Ostrava. Potupnému předčasnému vyhazovu z klubu předešel obchodní manažer Matouš Hába, jenž si našel novou práci. Už v průběhu uplynulých dní mělo dojít k převodu klubu do vlastnictví Václava Brabce, situace ovšem až tak jasná ještě není, Šafarčík totiž stále živí poslední možnost, jak obchod vyprofilovat ke svému užitku a svého syna by rád ponechal v dozorčím představenstvu. O své místo se může bát šéftrenér juniorských týmu Baníku, Rostislav Helštýn, který byl znám na Bazalech neurvalým despotickým chováním ke svým podřízeným, byl znám tím, že ke klubu přivedl Jiřího Haldu aneb psychologa-barvičkáře, byl znám tím, že se snažil zdiskreditovat kult legend Baníku, jako jsou Martin Lukeš, Václav Svěrkoš a další…

Šafarčík se rozloučení ze strany fanoušků nedočká a může za to i jeho poslední televizní vystoupení. Znáte pořad České televize „Komu šplouchá na maják“? V sobotu 12. prosince si někdejší redaktor EuroFotbalu Filip Horký na kus řeči pozval právě někdejšího majitele Baníku. Video bylo rychle staženo a příliš dlouho se na první pokus neohřálo ani na serveru youtube.com. O čem byla řeč? O korupci v českém fotbale či o údajném slibu předsedy tuzemského svazu Miroslava Pelty ohledně postavení sochy za zásluhy pro český fotbal, pokud se Šafarčíkovi povede sehnat pro Baník sponzora. Jako kdyby nestačilo, že původně právě na popud ze strany FAČR musel klub snížit kapacitu dřívějšího stadionu pod deset tisíc diváků, následně vyšlo najevo, že se jednalo čistě o akci vedení samotného klubu. Šafarčík znovu vytvářel tlak na Václava Brabce svými slovy o jednáních s vícero partnery. Na přetřes se dostala i finanční stabilita klubu. A jak že je na tom klub po finanční stránce? Dle majitele je na nule. To by vysvětlovalo, proč zaměstnanci nedostávají své výplaty a svým způsobem i fakt, že Matouš Hába společně s Michalem Šafarčíkem neodškodněným zaměstnancům nezvedají telefony. V rámci projektu Ostrava 2022 má Baník údajně atakovat pohárové pozice, a to za výrazného přispění současných odchovanců. Otázkou je, proč na místo těchto hráčů v uplynulém roce dostávali přednost jiní, na půlroční hostování získaní hráči.

V závěru rozhovoru redaktor nakousl i téma roztržek s legendami klubu, jakými jsou Marek Jankulovski, Václav Svěrkoš nebo Milan Baroš. Šafarčík reaguje po svém a legendy rozdělí na starší a mladší. Do první kategorie patří fotbalisté nejen z éry Evžena Hadamczika (Kosňovský, Vojáček, Mokrohajský, Radimec a další), kteří se zasloužili o největší slávu Baníku. Na toto označení koneckonců mají právo, klub tehdy neprohrál na vlastní půdě přes 70 zápasů v řadě a dobrých výsledků dosahoval i v pohárové Evropě. V očích Šafarčíka ovšem právě toto sráží mladší legendy, které nezvládly to, co jejich předchůdci v sedmdesátých a osmdesátých letech a zmíněno je i to, že mladší generace si své peníze vydělala v jiných klubech.

Plivnuto do obličeje je tímto například Milanu Barošovi za jeho pomoc, kdy klubu poskytl milion korun jakožto motivační prvek pro tehdejší hráče, kteří nedostávali výplaty a on sám následně svůj plat věnoval na rozvoj mládeže. Křišťálově čistou pravdou nejsou ani slova ohledně Radka Slončíka, který měl z pozice sportovního manažera odejít po zjištění, že na výkon této funkce nestačí. Ve skutečnosti existovaly vůči jeho práci výhrady a Šafarčík potřeboval atraktivní funkci pro svého syna, Slončíkovi tak bylo nabídnuto místo u A-týmu, které s díky odmítl a raději šel trénovat ostravskou sedmnáctku. Zásluh se nedočkal ani Václav Svěrkoš, přestože nikdy nezapomněl, odkud pocházel, do klubu se vrátil a na hřišti odváděl maximum. O Marku Jankulovskim mluvit snad ani nemusíme. Ovšem nejedná se pouze o tyto fotbalisty. Co třeba René Bolf nebo Martin Lukeš, jimž museli zaslouženou rozlučku zařídit až fanoušci?

Tým založený v hostinci U Dubu roku 1922 byl v poslední době veden nekompetentními lidmi a podle toho vypadá jeho sportovní i finanční situace. Jmenování do funkcí probíhalo až příliš často na základě známostí a kamarádi se více než o ostatní starají především o sebe. Vedle již výše zmíněných bych neměl zapomenout na sportovního ředitele Davida Baldu, který cestuje po světě za klubové peníze a dohazuje podivné přestupy hráčů s nadstandardními platy, kteří následně nehrají. Sympatie si nezískal ani Matěj Paschek, samozvaný pán světa a egoista, jenž po chování fanoušků během duelu ve Zlíně zakázal hráčům po utkání poděkovat zbytku příznivců v hostujícím sektoru. O podivnosti tohoto rozhodnutí ho následně informoval Michal Frydrych. V nechutném jednání se zaměstnanci pro změnu vynikal Matouš Hába, člen představenstva, který měl na starosti klubové účetnictví a marketingový úsek, který pod jeho vládou přestal fungovat.

Nejenom těmto lidem můžeme poděkovat za to, že FC Baník Ostrava směřuje do druhé ligy a otázkou je, zda se pád zastaví jenom sestupem, nebo vše z finančních důvodů skončí podstatně hůře. Po 93 letech, bez legend, bez stadionu, bez peněz, bez jakékoli společenské přízně… (více informací ohledně devastace Baníku hledejte zde, případně zde).

Závěrem bych chtěl apelovat na členy představenstva Baníku Ostrava, pokud tyhle řádky dočetli až do konce. Pokud máte ještě v sobě alespoň kousek důstojnosti, prosím, nehrajte už žádné zákulisní hry, nelžete, kolik dlužíte, stejně už nic nezachráníte, natož pro sebe. Už jste udělali více škod než užitku. Pokud Vám alespoň někdy záleželo na Baníku, dejte veškeré podklady panu Brabcovi, ať už může konečně začít zdlouhavá rehabilitace a konečně ta finanční stabilizace.


Vydáno: 16.12.2015 12:07 | 
Přečteno: 642x | 
Autor: trevor20
 | Hodnocení: